פסק: מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, נשאל האם מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן שלא להספיד אותו וקבע כי במקרה כזה כבוד התורה חשוב יותר ולכן יש להתעלם מהבקשה

פסק: מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן
  הרב שטיינמן זצ"ל (יעקב נעומי/פלאש90)

 

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, נשאל האם מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן שלא הספיד אותו?

הרב ערוסי השיב כי "מצאנו גדולי עולם שמצבים שלא להספיד אותם ולמרות הכל הנודע ביהודה הספיד את פני יהושע למרות שציווה שלא להספיד אותו, כי אמרו מדובר כאן בגדול מאוד מאוד בתורה שצריך ליידע את הציבור, והציבור צריך לדעת ולחלוק כבוד לתורה ולכן לא שומעים לו למרות שמצווה לקיים דברי המת בזה לא שומעים לו".

הרב ערוסי נקט בדוגמא נוספת ואמר כי "הרב חיים כנסיה, הגאון הזה שהוא איש הלכה גדול, הוא אמר לא נשמע לו בעניין הזה וכן יש לכתוב עליו תארים ומאמרים לא כמו שהוא ציווה. אבל רואים מהצוואה של המנוח שהיה ענק רוח. זה לא דברים שסתם נאמרו. כך הוא הרגיש, שאל תקראו לי צדיק. אל תקראו בשמי. אני ממליץ לא לקרוא בשמי. מספיק בלוויה עשרה. כל מיני דברים שבאמת זה תואם, זה לא מן השפה לחוץ. זה תואם את אורח חייו. הבית שלו פשוט בפשוטים דברים… סגפן. היה יושב על גבי מיטה בלי מזרן ועל גבי כסאות פשוטים של הפשוטים, למרות שכאמור היה מקיים עולם תורה גדול מאוד, אז זה לא מן השפה לחוץ זה אמת".

הרב ערוסי הוסיף: "אבל כאמור יש מצווה לכבד את התורה ולכן מורים שלא לשמוע במקרה כזה לצוואה. כמובן משתדלים למעט, אבל הם לא שומעים. גם מורי ז"ל ציווה שלא יספידו אותו, וחרגנו מן הצוואה. הספדנו לא הירבנו, אבל הספדנו כי כאמור גדולים כאלה חייבים לחשוף אותם לפני הציבור. חייבים לזעזע את הציבור באובדנם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
3 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
לא ייאמן
נעמי | 13-12-2017 14:26
מותר לבזות את הבקשת האדם כדי לכבד את התורה??אין יותר ביזיון מזה. הוא ביקש דבר בגלל היותו צנוע ולא להפוך לקדוש בקיר כפי שנוהגים במגזר החרדי. בושה לכם בכל הרמות!!!!ואתם מבזים את התורה עצמה כאשר הופכים אדם לפסל מקודש.עבודת עלילים אתם עושים!
הרב ערוסי הוא לא מאלה שהופכים בני אדם לקדושים
תומר | 13-12-2017 19:41
כוונתו שצריך להספיד את הרב שנפטר במידה. לא בהגזמה
כבוד התורה
מרסלו קצור | 13-12-2017 15:41
יש הבנה לא שטחית מה זה כבוד תלמידי חכמים ומה זה כבוד התורה. לא בגלל שלא מכבדיםמה שהוא כתב מבזים אותו על מנת לכבד את התורה. זאת הבנה שטחית למה זה ולמה אנחנו מחוייבים כבוד התורה וכבוד תלמידי חכמים. אינני יודע מה הרקע שלך ומה את יודעת לכן אני לא מנגח את ההבנה שלך מכבד אותה אבל אני מסביר לך שזו הבנה פשוטה ולא עמוקה. עולם היהדות חייב למרו הרב שטיינמן זצקול את קיומה, אז לא יכול להיות שלא יהיו הספדים ולא עצרות חיזוק כי צדיק שיוצא ( נפטר ) עושה רושם על כל העולם וכולנו יודעים כפי שכתוב בגמרא שהקבה לוקח את הצדיקים מהעולם כדי שלא יסבלו את הצרות הבאות לעם ישראל. כל זמן שגדולים וצדיקים נמצאים אתנו יש לנו כלים כדי להפוך גזרות והקבה שומע עכשיו יהי לנו קשה מאוד אבל הקבה שאוהב אותנו ישמע ויראה שת שברוננו ויאמר לצרותנו די. לפעמים לא רואים את התמונה כפי שצריך להיות ומתוך אי הבנה מגיעים למסקנות אחרות. האמת והשלום אהבו