אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: למה לא כדאי לכם לאכול את הדג הזה?

בשל הבעייתיות הגדולה בדג זה, והחשש שבלי לשים לב ייכשלו אנשים באיסורי דאורייתא רבים, שוקלת הרבנות הראשית להפסיק את שיווק דג הבקלה עם הכשר. כבר עכשיו ישנן מספר רבנויות האוסרות את השימוש בבקלה צעיר

פסוקים רבים בתורה עוסקים באיסור אכילת שרצים. מהם עולה, שהאוכל שרץ ששרץ במים, כלומר התנועע במים, עובר על ארבעה איסורי דאורייתא (כאילו אכל חזיר ארבע פעמים).

בדגים יכולים להימצא שרצים בכמה מקומות: בתוך בשר הדג, במעיו, בראשו של הדג או על גבי עורו.

השרצים הנמצאים במעי הדג, בראשו או על גביו, חיו והתנועעו לפני כן במים, והם מוגדרים כשרץ המים לכל דבר. כשהדג בולע אותם הם מגיעים לתוך המעיים שלו, והואיל ושרצים אלו נאסרו עוד בהיותם במים, הם אסורים גם כשהם במעי הדג, כפי שנפסק בשולחן ערוך (יו"ד סי' פד סע' טז): "תולעים… הנמצאים בדגים במעיהם – אסורים".

הלכה זו כלל אינה תלויה בדיון ההלכתי ביחס לתולעי האניסקיס (שבהן יש שאלה האם היו אסורות לפני שנבלעו על ידי הדג). התולעים הנמצאות בבטן של דג הבקלה הצעיר ודאי שרצו במי הים ונכנסו למעי הדג, ומשם יצאו לחלל הבטן – וכאמור לעיל, הן בוודאי אסורות.

בבטנו של דג בקלה צעיר יש תולעים רבות. דג הבקלה משווק כשהוא שלם וללא ראש (בשונה מפילה בקלה). בהוראות השימוש שעל השקית כתוב שצריך לנקות את הדג, אולם הציבור הרחב אינו מבין למה וביחס למה מכוונת הוראה זו. בנוסף, רוב הציבור כלל לא יודע מה עליו לחפש וכיצד יש לנקות את הדג בצורה טובה ונכונה.

בשל הבעייתיות הגדולה בדג זה, והחשש שבלי לשים לב ייכשלו אנשים באיסורי דאורייתא רבים, שוקלת הרבנות הראשית להפסיק את שיווק דג הבקלה עם הכשר. כבר עכשיו ישנן מספר רבנויות האוסרות את השימוש בבקלה צעיר בבתי עסק שתחת השגחתן. גם אנו, בכושרות, מצטרפים להמלצה זו וממליצים מאוד לא לצרוך בקלה צעיר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תהייה ושאלה ?
ירושלמי | 12-11-2017 19:16
גלוי וידוע כל הדגים הכשרים אוכלים וטורפים שרצים וכל אשר זז במים לאו דווקא רק הבקלה ..(ובמה הוא יוצא הדופן ?) .לפיכך שאלתי ליודעי דבר....ומה יתרת הדגים בעלי קשקש וסנפירים ? בבקשה מכם אנא למדו אותנו מחכמתכם וידיעותכם בנידון.זכו למצוות
זה פשוט ...
פטריוט | 14-11-2017 18:39
יש לאכול רק דגים טבעוניים...
2
הצלם לא יודע לצלם
שלום | 12-11-2017 21:33
אי אפשר להבין כלום מההסרטה הגרועה הזאת
3
משהו לא ברור בהסבר ורצוי לפרט יותר
יואב | 13-11-2017 9:56
1. כמעט כל דג בים בולע שרצים 2. השרצים שנבלעו נמצאים במערכת העיכול, אותה ממילא מוציאים ולא אוכלים
4
האוכל בקלה/מביא קללה/כאוכל נבלה/וגם ערלה/ירד ולא יעלה/
יפתח | 20-04-2018 11:44
כנ''ל