אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בביקורת חריפה על בית המשפט העליון

יו"ר הכנסת תקף את האקטיביזם השיפוטי של בית המשפט העליון "הולכים מתקרבים ליום בו אזרחי ישראל יבחרו את נציגיהם לכנסת, אך ירגישו שלבחירתם אין משמעות"

יו"ר הכנסת בביקורת חריפה על בית המשפט העליון
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

בבית הנשיא התקיים היום (ה') טקס החלפת נשיאת בית המשפט העליון, כשאסתר חיות החליפה את מרים נאור – הטקס שודר בשידור חי בחדשות סרוגים.

אחרי נאומו החריף של נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס פתיחת מושב החורף של הכנסת, יו"ר הכנסת מחזיר במתקפה משלו, ומעלה ביקורת קשה על סמכויות היתר שלוקח לעצמו בית המשפט העליון.

"כמעט שבעים שנים עברו מההכרזה על הקמת מדינת ישראל, אבל את האיזון הנכון בין רשויות השלטון – עוד לא מצאנו. להפרדה מדויקת, המייחדת לכל רשות את תחומי האחריות שלה – עוד לא הגענו." אמר אדלשטיין בנוכחות הנשיא, הנשיאה ושרת המשפטים שקד.

"חוסר הפרדת הרשויות יגרום לנתק בין העם למערכות הציבוריות. אנחנו הולכים ומתקרבים ליום בו אזרחי ישראל יבואו מתוך הרגל לבחור את נציגיהם לכנסת, אך ירגישו שלבחירתם אין משמעות; שגם כאשר ההחלטות הגדולות מתקבלות לטובתם – הן עוברות מעל לראשם. אנחנו הולכים ומתקרבים ליוֹם בו חברי הכנסת עצמם יפקפקו במידת היכולת שלהם לייצג את בוחריהם, או ירגישו שמעשיהם לא מעלים ולא מורידים." הוסיף אדלשטיין, כשהוא רומז על אינפלציית ביטולי החוקים של בית המשפט העליון.

"שיקום מעמדה של כנסת ישראל וביצור עקרון הפרדת הרשויות, הן מהמשימות הדחופות ביותר שעל סדר יומנו הלאומי" סיכם אדלשטיין.

שקד: "לא עוד תפיסת 'מלוא כל הארץ משפט'"

גם שרת המשפטים איילת שקד מתחה ביקורת על האקטיביזם השיפוטי של בית המשפט: "בית המשפט העליון, בעשורים הראשונים, הציב לעצמו תמרורי עצור ברורים בטרם נכנס להכרעה בסוגיות ערכיות המצויות במחלוקת פוליטית, והוא זכה באמון הציבור באופן הרחב ביותר. מאז המהפכה החוקתית, הפך לצערי בית המשפט למי שנתפס כצד במחלוקות ציבוריות. כתוצאה מכך חלה ירידה משמעותית באמון הציבור במוסד זה.

החוק הוא הביטוי המדויק ביותר לתוצאת מפגש הרצונות וההשקפות של הפרטים בחברה. פורמליזם אין משמעו פסיקה במערכת נטולת ערכים. אדרבא, משמעו כיבוד של ערכי הציבור כפי שבאו לידי ביטוי בתוצר בחירתם: החוק".

שקד ציטטה את דברי נשיא בית המשפט העליון לנדוי שניבא את ירידת אמון הציבור בבית המשפט העליון, נוכח האקטיביזם השיפוטי. "לצערי, נבואתו התגשמה במלואה", הוסיפה.

לדבריה, "כפי שהצהרתי לאחרונה, בכוונתי לקדם תכנית חוקתית, שתכלול את עיגון פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה. על פי עדותו של הנשיא בדימוס, השופט אהרן ברק, הוא זה שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד 'חופש העיסוק' ואף הציע להוסיפה לכלל חוקי היסוד. אני מודיעה כאן כי אפעל בכל כוחי להרים את הכפפה".

השרה שקד פנתה לנשיאה חיות ואמרה: "אני בטוחה שבית המשפט העליון תחת הנהגתך ימשיך להוות כתובת לעשיית צדק ולביצור ההגנה על זכויות האדם, ולצד זאת ישכיל לשמור על גבולות המשפט. דווקא תפיסת הגבולות שהיטבת להציג במאמרך, ולא תפיסת 'מלוא כל הארץ משפט', היא שתבצר את שיטתנו הדמוקרטית ותשיב את אמון הציבור למוסד הכל כך חשוב הזה. אני סמוכה ובטוחה שנעבוד בשיתוף פעולה פורה לקידום המערכת".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו