אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבני חו"ל לרבני ישראל: "אל תפחדו. תתחברו לפייסבוק"

בכנס הרבנים הבינלאומי של ארגון רבני 'צהר' בו הפצירו הרבנים מחו"ל ברבני הארץ להתחבר לפייסבוק. "זה כלי שיכול לעזור להם ואין טעם בפחד מהשלילי שבו. הרבנים מהארץ חוששים שזה לא המקום לרבנים, אבל הרבנים מארה"ב העידו: "זה מקובל בכל מקום. רבנים משתמשים בזה כל הזמן."

רבני חו"ל לרבני ישראל: "אל תפחדו. תתחברו לפייסבוק"
  רבנים תעשו לייק לקהילה שלכם. (פלאש90)

כנס הרבנים שהתקיים זו השנה הרביעית במלון לאונרדו בירושלים מהווה במה לרבני קהילות מהארץ ומחו"ל ללמוד אלו מניסיונם של אלו בתחומים רבים עימם מתמודדים רבני הקהילות בעולם המודרני.

בדיון על תרבות ומודרנה עלתה לדיון סוגית השימוש בפייסבוק ורוב רבני חו"ל הביעו דעה נחרצת בעד השימוש למרות חששות רבני ישראל.

הרב קנטרוביץ ממנצ'סטר אנגליה אמר לרבנים: "אני נמצא בפייסבוק. אני לא מציג בו כל דבר שאני רוצה, והתחברתי עם אנשים שלא ראיתי לפני 40 שנה". הרב ציין עוד כי רבה הראשי של אנגליה, הרב יונתן סאקס מעלה מידי שבוע סרטון וידיאו על פרשת השבוע.

"אני עכשיו חבר בארגון על שמירת המסורת של היהודים האירופאיים. אני נזהר, כי יש אנשים שמצטרפים מכל העולם, ואני נזהר, כי הם לא כולם יהודיים. זו המציאות. פייסבוק קיימת. אי אפשר להגיד לא לתופעה למרות שמכל דבר צריך להיזהר".

להתעדכן במצב הקהילה

רבני קהילות בארץ הביעו חששות לגבי תכנים לא צנועים בפייסבוק או בזבוז זמן. הרב ראובן סטולפר מיד בנימין נשמע ספקני לגבי הרשת החברתית: " אנשים שולחים בפייסבוק דברים שבכלל לא שייכים לנו.  זה בזבוז זמן. אם אתה חבר של כולם, אתה מקבל עדכון מכולם. הרבה מהדברים לא מתאימים לרב, הרב לא צריך לדעת את הדברים השטותיים שהם עושים."

לעומתו טען אחד הרבנים מארה"ב כי אישה מהקהילה שלו היתה מאושפזת בבית החולים, וכתבה על כל התהליכים האישיים שעברו עליה, גם אישיים ביותר. "ואז בעצם, אם הרב לא שם, כולם יודעים על זה חוץ ממנו".

למרות החששות טענו הרבנים מחו"ל טענו כי זהו כלי מצוין בעבודה עם הקהילה.

רב קהילה מארה"ב אמר: "מעניין שזו שאלה פה בארץ כי זה מקובל בכל מקום. רבנים משתמשים בזה כל הזמן. באופן אישי, יש לי עמוד פייסבוק שפתחתי לפני 5-6 שנים, רציתי לשמור על קשר עם תלמידי. כשהגעתי לקהילה שלי החדשה, כולם הוסיפו אותי כחברים."

על הדרך שלו לגלוש ברשת הוא מספר: "אני לא מגיב לחברי הקהילה. אישתי אומרת לי מה קורה וזה סוג של פתרון שאפשר להשתמש בו. יש אנשים מפורסמים בעולם עם 90 מיליון עוקבים בטוויטר. אפשר להשתמש בו ככלי לקידום ערכי היהדות: רב יכול להודיע בטוויטר שיש מנחה עוד 5 דקות, וזה ממש יכול להביא אנשים לתפילה".

שבתון ביום ראשון

במהלך הכנס דיברו הרבנים גם על היוזמה להפוך את יום ראשון ליום שבתון, נושא הנמצא בדיונים ראשונים בממשלת ישראל ובציבור.

שר המדע והטכנולוגיה הרב דניאל הרשקובייץ, המשמש גם כרב קהילה בשכונת אחוזה בחיפה הביע דעתו בעניין: "הציבור הדתי חייב לדרוש שיום א' יהיה יום חופשי. כמי שחי בארה"ב תקופה מסויימת, פתאום אתה רואה שהפוטנציאל מאפשר לאנשים דתיים יום בשבוע, יום טיולים לאומי, יום קניות לאומי."

"פתאום ראינו הרבה אנשים שכנראה ולא היינו רואים אותם בביהכנ"ס כי זה היום של הקניות וכו'. כאדם דתי זה מאפשר לי את אותם דברים שאני רוצה לעשות עם משפחתי. היום ברוב העולם יום ראשון הוא יום מנוחה, לא מסיבות דתיות. אין סיבה הלכתית שלא, אולי כלכליות".

שומעים ומתרשמים מהנעשה מעבר לים

הרב רונן נויבירט, ראש מחלקת קשרי חוץ בארגון רבני צהר, ורב היישוב ניר עציון סיכם את הכנס: "הדיאלוג בין רבני חו"ל לרבני ארץ ישראל אשר החל אך בשנים האחרונות ובהובלתה של 'צהר', מחולל שינוי בעולם הרבנות."

"תופעות הקיימות בחו"ל מגיעות באיחור של מספר שנים לארץ, טווחי ההשפעה מתקצרים בתקופה זו של הגלובליזציה בעולם האינטרנט והפייסבוק. ועל כן הלימוד ההדדי, ההקשבה והשמיעה על האתגרים, ההתמודדויות ודרכים לפתרון, נותנים כלים טובים בהרבה לעולם הרבני בארץ ובחו"ל. העולם הרבני לומד לא רק להגיב לבעיות ותופעות מתחדשות, אלא גם ליזום ולהקדים תרופה למכה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
רבנים רבים בארץ (חרד"ל) מפחדים מכל התמודדות ועל כן
| 27-07-2011 9:13
פוסלים את השימוש בפייסבוק, כפי שגדולי התורה החרדים אסרו את השימוש באינטרנט. בסופו של דבר הם ימצאו את עצמם (אולי זה כבר קורה) רבנים של קהל מצומצם ביותר (קרית משה, ישובים ביש"ע) ומנותקים מכלל ישראל. אולי זה לא כל כך נורא.