אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לראשונה: ספר הלכות לחיילת הדתיה/ ראיון

הרב אלי רייף, רב קהילת 'השחר' במודיעין, הוציא השבוע את ספרו 'שלום בחילך' הייחודי העוסק בהלכות צבא לנשים: "החשיבות בספר ייעודי נובעת מההלכות הייחודיות לנשים, התפקידים והמצבים היחודיים, והרצון להתאים את התכנים והשפה לבנות"

לראשונה: ספר הלכות לחיילת הדתיה/ ראיון

הרב אלי רייף, רב קהילת 'השחר' במודיעין, הוציא השבוע את ספרו 'שלום בחילך' הייחודי העוסק בהלכות צבא לנשים. ספרו של הרב רייף, שיוצא בתקופה בה קיים קרע בין הציונות הדתית לצבא ובין גורמים מסויימים בתוך הציונות הדתית, בסוגיית גיוס נשים לצה"ל, נכתב בעקבות בקשה של תלמידותיו מהמכינה הקדם צבאית לבנות דתיות 'צהלי' שם הוא מלמד.

הצורך עלה מהשטח

כעת, בשיחה ל'סרוגים' מתאר הרב רייף את תחילת התהליך ואת ייחודיותו של הספר: "הבקשה מבנות מכינת 'צהלי', שבה אני מלמד, לספר הדרכה הלכתי, זרם השאלות מחיילות המשרתות בצבא המתלבטות בשאלות הלכתיות וערכיות והפנייה לפני שנתיים מצוות המכינה, כל אלו חיזקו בי את התחושה שהגיעה העת, כי רבות בנות עשו חיל וספר לימוד להן אין".

לתת מענה לבנות שמתגייסות

בשיחה, הרב רייף אינו נוקט צד בסוגיית גיוס הבנות, ומבהיר כי הספר נוצר מתוך צורך גדול לתת מענה לבנות שמתגייסות: "בשנים האחרונות הולך וגדל מספר הבנות הדתיות המתגייסות לצה"ל ובוחרות בשירות צבאי מתוך יראת שמים וחיבור עמוק לתורה, לעם ולמדינה. רבות מהן מצטרפות לשנת לימוד במכינות קדם-צבאיות ובמדרשות לפני שירותן הצבאי. הכנה זו חשובה ונחוצה בהיותה נדבך משמעותי בעיצוב הזהות האישית והדתית, ובסיועה להתמודדות טובה יותר עם האתגרים שמזמן השירות הצבאי".

הרב אלי רייף

הלכות וסיטואציות הייחודיות לנשים

הרב רייף מספר כי "לצד תפקידי כרב קהילה בעיר מודיעין, מזה שנים אני מלמד במכינה הקדם-צבאית לבנות דתיות 'צהלי – ע"ש תמר אריאל'. במסגרת זו אני נפגש עם ההתמודדויות והשאלות הערכיות וההלכתיות, המלוות את הבנות בהכנה לשירות הצבאי ותוך כדי השירות. במשך הזמן התברר הצורך בספר הלכות-צבא ייחודי לחיילות, ועלתה בקשה מתלמידות ומצוות המכינה לכתוב ספר כזה. ואף שידעתי את מיעוט ערכי, ביקשתי למלא את חפצן לדעת את "דבר ה' – זו הלכה" (שבת קלח, ב)".

הרב רייף מבקש לעמוד על ייחודיותו של הספר ואומר כי "החשיבות בספר ייעודי נובעת מההלכות הייחודיות לנשים, התפקידים והמצבים היחודיים, והרצון להתאים את התכנים והשפה לבנות. ספר זה בא אפוא לענות על צורך זה. הוא נועד לסייע להכנה הלכתית לקראת הגיוס, למתן מענה לשאלות העולות במהלך השירות, וכן ללימוד ולהעצמה אישית ורוחנית".

הלכה, פרשנות והגות

על מבנה הספר הוא אומר כי "הספר בנוי משני חלקים: החלק הראשון הוא החלק ההלכתי. השתדלתי לנסח את ההלכות בקיצור ובבהירות הלכה למעשה. בתחילת כל פרק נכתבה הקדמה קצרה, כדי לתת מבט כללי על הנושא ההלכתי הנידון בו, ולשרטט קווי יסוד לשיקול דעת אישי בהתאם לנסיבות הייחודיות. בחלק השני של הספר מובאות פסקאות ללימוד עצמי. הפסקאות לוקטו מספרי הגות ופרשנות וסודרו לפי סדר פרשות השבוע".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ובאמת, זו הסיבה?
נסים קליין | 22-08-2017 13:23
איך אדם יכול לקבל הכרה, מחבר ספר ועוד לציבור בעייתי. הרב חיים דוד הלוי ז"ל לא רצה לחבר ספר הלכות למעשני סיגריות, בגלל האיסור שבדבר
2
הרב אבינר כבר הוציא ספר לחיילת דתייה, וגם הרבנות הצבאית
שקר! | 22-08-2017 13:49
למרות התנגדותם העקרונית לגיוס בנות דתיות, הם רוצים לעזור גם למי שלא מקשיבה להם. אבל תמיד ינסו להציג את הרבנים הלייטים בתור האלה שדואגים לבנות, ואת תורניים כמנותקים.
3
יש הלכה אחת פשוטה- שמייתרת צורך לספר
משה | 22-08-2017 14:36
גדולי עולם מכל המגזרים אמרו מפורשות- אין מקום לבת ישראל כשרה בצבא! זה מאוד ברור. ועם כל הכבוד לרבנים צעירים ומגולחים יש פרופורציות והיררכיה ואין בית דין עלוב יכול לסתור דבר בית שגדול ממנו בהלכה ובהכל. חלאס עם השטויות
מורכביות
אנונימי | 02-10-2017 1:33
יש משהו מאוד מתגונן בתגובה הזאת. הציונות הדתית מסובכת לאין ערוך. ובטח שאין בה מקום לשיח אלים ופוגעני. הטוטאליות של המגזר החרדלי יוצר תהום, תהום עצום בין החיים לתורה. ואני עוד לומד במה שנקרא ישיבת ׳קו׳, קצת שפיות, קצת חיים, לא יזיקו ל׳תורה׳. מרוב תורה איבדנו צלם קצת.
4
ממש לא הראשון
| 22-08-2017 15:45
מנסים ליצור תחושת מהפכה אז רושמים הראשון.. המהפכה הזאת לא טובה לאף אחת. היא גורמת להן לבחור לפי אג'נדה של צבא לעומת שירות לאומי במקום שכל אחד תחשוב איזה תפקיד מתאים לה: מדריכת טיולים, קומונרית, מודיעין. במקום זה הן בוחרות לפי האג'נדה המהפכנית של דתיות בצבא..
5
איך אפשר לחבר ספר על משהו אסור?
אודי | 16-10-2017 16:11
אולי לחבר ספר איך להתנהג כשאני בחוף מחלל שבת? או בחוף מעורב? אל תחלל שבת וזהו.
6
מעניין מאד מי התקבל כפוסק הלכה על בנות אלו
בן | 30-01-2018 0:11
הרי הן גם ככה עושות מה שבא להן, היפך ההלכה והיפך התורה.