אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גרעין הפייסבוק הראשון: מחברים בפייסבוק לחברים בגרעין

אחרי הפסקה של 20 שנה תנועת הקיבוץ הדתי פותחת את "גרעין יונתן" ע"ש יוני נתניהו ז"ל בו יתנדבו ויתגייסו יחד לנח"ל 18 חברים שנרשמו דרך דרך הפייסבוק. את הגרעין ילווה ראש מכינה והם יתחילו בהתנדבות בקיבוץ עלומים שברצועת עזה.

גרעין הפייסבוק הראשון: מחברים בפייסבוק לחברים בגרעין
  מהפייסבוק לרפת. תכנית יונתן (צילום מסך)

האם רשת הפייסבוק מחליפה את תנועות הנוער בגיבוש גרעיני נח"ל?

גרעין יונתן הוקם כיוזמה של בני נוער דתיים מירושלים, שסיימו את לימודיהם והחלו בגיוס חברים דרך פייסבוק. לדברי אסתי גלושטיין מירושלים שיזמה את הרעיון, בחירת השם לגרעין יונתן נעשה מתוך הערצה מגיל צעיר ליוני נתניהו ז"ל

"הכרתי את רוחו דרך קריאת "מכתבי יוני" ו"הקרב האחרון של יוני", הוא נתן הכל למען המדינה ואנו מקווים שההשראה ממנו תשפיע על חברי הגרעין."

פניתי לתנועת הקיבוץ הדתי משום שחיפשנו מסגרת שתאפשר שילוב של עבודה לצד חינוך על ערכי התורה. אנו מרגישים שהמכינות המוצעות לנו כיום אינן תואמות את צרכנו לעבודת כפיים ומורשת ציונות.

לדברי נחמיה רפל, מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי, בזכות יוזמת הנערים, הקיבוץ הדתי מחדש את קליטת גרעיני הנחל לאחר הפסקה של 20 שנה. היוזמה שזוכה להערכה, היא כולה של בני הנוער שגייסו דרך הפייסבוק 18 חברים, להם צרפנו ראש מכינה ורב מלווה מטעם התנועה.

מסלול חדש שיתחבר לקיבוץ קיים

החברים ישלבו עבודה התנדבותית בקיבוץ עלומים שעל גבול רצועת עזה. חברי הגרעין יעסקו בסיוע לקהילה בישובי הנגב, בנוסף לעבודה בקיבוץ, לימוד תורה, אמונה וידיעת הארץ.

המכינה תחנך את חברי הגרעין למנהיגות, העשרה ובניית ארץ ישראל על ידי עם ישראל, כשלאחר שנת פעילות הם יצטרפו לחיל הנח"ל, מסכם רפל.

גלושטיין מספרת שהיוזמה להקמת הגרעין נולדה בעקבות קריאת הספר "מכתבים לטליה" המשלב תכנים מאורח חיים דתי וקיבוצי לצד סיפור על הצטרפות לגרעין נח"ל דתי. "בספר מסופר על הח"כ לשעבר הרב חנן פורת שבנו ילווה אותנו במסגרת המכינה.,

"לאחר ששיתפתי את חברי ברעיון רצינו לעשות גרעין כמו בימים בהם הוקמו קיבוצים ויישובים חדשים, אך כשהבנו שזה לא יקרה בתקופתנו גיבשנו את המסלול החדש."

"השתמשנו בפייסבוק ליצירת הגרעין מאחר וזו דרך התקשורת המודרנית, כל שכבת גילנו מחוברת לרשת ללא הפסקה והגולשים זמינים לשמוע רעיונות חדשים יותר מאשר בביצוע שיחות בטלפון. התחלנו לשבת מול המחשב ולפנות לאנשים לפני גיוס שקרובים לדת."

"אם הם לא הביעו ענין ביקשנו מהם שיעדכנו את חבריהם על היוזמה. כך הגענו לחברים מכפר סבא, בית דגן, אחוזת אתרוג ועוד."

"כדי למשוך תשומת לב ביקשנו מכל החברים בקבוצת הפייסבוק שהקמנו שיחליפו את תמונות הפרופיל לפרסומת של הגרעין ותייגו את כל החברים לתוכה. אנו שמחים על ההצלחה שהתאפשרה רק בזכות עבודת צוות של כל החברים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו