אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפתרון לאפלייה החרדית, נמצא רק אצל הספרדים

חוק שמכריח בתי ספר לקבל תלמידים ספרדים איננו הפתרון. הוא אינו הפתרון, כי הוא לא עוקר את הבעיה מהשורש. נניח שיהיה חוק כזה, מה תחוקקו אחר כך? שאשכנזי חייב לשאת ספרדייה? כל עוד הציבור הספרדי מצפה לטובות מהאשכנזים – זה לא יקרה

הפתרון לאפלייה החרדית, נמצא רק אצל הספרדים
  (צילום: יואב ללום)

האפליה העדתית במגזר החרדי ראויה לכל גינוי. הלא כולנו יהודים. כולנו בני אברהם, יצחק ויעקב, כולנו עמדנו בהר סיני, וכולנו בני עם אחד. אין שום סבה להפלות יהודי על פני רעהו, כל עוד כולנו יהודים. ישיבתנו בארצות הגולה השונות היא עונש, טרגדיה הסטורית. כולנו באנו מהארץ וכולנו שבים אליה. אין שום סבה להתייחס אל יהודי לפי השאלה באיזו גולה הוא היה כמה דורות. הגולה היא עונש ולא אידאל.

לכן יש להתנגד בכל תוקף לאפליה הקיימת במגזר החרדי.

ועם זאת, חוק שמכריח בתי ספר לקבל תלמידים ספרדים איננו הפתרון. הוא אינו הפתרון, כי הוא לא עוקר את הבעיה מהשורש. נניח שיהיה חוק כזה, מה תחוקקו אחר כך? שאשכנזי חייב לשאת ספרדייה?

מחר תדרשו חוק המחייב אשכנזי וספרדיה להינשא

נניח שיהיה חוק כזה, ובתי ספר אשכנזים אכן יקבלו תלמידים ספרדים בעל כרחם (של בתי הספר), איך יתייחסו לתלמידים ספרדים באותם בתי ספר? הלא התלמידים והמורים שם יתייחסו לכל ספרדי כאל "ההוא שהמדינה הכריחה אותנו לקבל". יתכן שבחלק מהמקרים זה גם יהיה נכון. יהיו תלמידים ספרדים שבאמת לא עומדים בדרישות, והם יתקבלו כי בתי הספר יחששו לדחות אותם. תלמידים כאלה יוציאו שם רע על כל הספרדים.

ואם יכריחו בתי ספר לפעול בניגוד לאמונתם, מה יהיה מחר? מחר יכריחו בתי ספר יהודיים לקבל תלמידים ערבים. וכנראה שגם כאן זה לא יעצר. זה פתח להתערבות הממשלה בתכני החינוך החרדי. ובכלל, בית ספר לא יכול ללמד אם מישהו (ובפרט מישהו מעולם ערכים אחר) עומד מעל ראשו ומשגיח עליו. מנהל בית ספר לא יכול לעבוד כשעינו של האח הגדול פקוחה עליו.

ובעקר, הבעיה לא תוכל להפתר כשהציבור החרדי-ספרדי תופש את פוזת הילד המסכן שבא לכנסת בתביעה של "המורה, תגידי לו". (ולא חשוב שלא ש"ס הציעה את החוק וש"ס בכלל הצביעה נגד. כלם שמעו איך הם דברו).

הפתרון אצל הספרדים

מי כן יכול לפתור את הבעיה? רק הציבור החרדי-ספרדי. רק הוא יכול לפתור לעצמו את הבעיה. הציבור הזה צריך להתחיל להתייחס לעצמו כשוה ואף כעולה על הציבור האשכנזי. את תקציבי החינוך שלו הוא צריך להפנות להקמת מוסדות חינוך ספרדיים אליטיסטיים וממותגים היטב. תקימו עוד עשרים פורת-יוסף. תמתגו את עצמכם. תטפחו את המצויינים ואת המצויינוּת.

ייתכן שזה אומר שצריך לעבור שלב שבו תסתכלו על האשכנזים מלמעלה, תגעלו מהם, ולא תסכימו להתחתן אתם. זה שלב לא רצוי אך הכרחי. אחרי שתעלם התדמית שלפיה האשכנזי עולה על הספרדי, יהיה מה לדבר על איחוד וטשטוש העדות. כל עוד מנהיגי הציבור הספרדי תופשים את הפוזה של "המורה, תגידי לו", זה לא יקרה. כל עוד הציבור הספרדי מצפה לטובות מהאשכנזים – זה לא יקרה.

נכון שמי שאשם במצב הוא הציבור החרדי האשכנזי. וכיון שהם האשמים – מן הראוי להטיל עליהם לפתור את הבעיה. אלא שגם אם הם ירצו הם לא יוכלו לעשות את זה. כל עוד הגישה היא שהאשכנזים צריכים לפתור לספרדים את הבעיה, הבעיה לא תפתר. כי הגישה ש"האשכנזים צריכים לפתור לספרדים את הבעיה", כוללת בתוכה פטרונות של הציבור האשכנזי על הציבור הספרדי. ודאי וודאי שגלגול הבעיה לפתחה של הכנסת לא יביא את הספרדים למעמד פטרוני כלשהו. רק אתם יכולים להפוך את עצמכם לאליטה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
חוק מצויין הבעיה היא המגזריות שנובעת מאי שירות בצבא
| 19-02-2017 0:23
אם היו משרתים. המחסום של השידוכים בין ספרדים ואשכנזים היה נפרץ אפי במעט. הייתה נכסנת רוח רעננה של בריאות ןעצמאות בלי מגזריות
2
דברי פי חכם חן! מלא טעם!
דברים כדרבנות | 19-02-2017 1:52
צודק בכל מילה
3
אין מצב שיכריחו לקבל בת מקולקלת
| 19-02-2017 2:04
האפליה המדומה הזו היא גם נגד אשכנזיות מקולקלות לספרדים נוח מאד ומשתלם לשקר ולהציג זאת כאפליה עדתית - פריבילגיה שאין לאשכנזיות מחויבותו של מנהל בית הספר למאות משפחות תלמידיותיו לבל תיהרסנה על ידי מי שראשה מלא ביידע רחובי הרסני - גדולה מאות פעמים ממחויבותו לקבל בת נגועה בידע הרסני שתהרוס תמימות של אחרות והתמימים הגדולים ביותר הם הציבור הדתי לאומי שבלעו בשקיקה שנאתית את הלוקש שהאכילו אותם כאילו זו אפליה עדתית
4
בוקר טוב
עידן | 19-02-2017 7:03
שנים על גבי שנים הרב מזוז צועק את הפתרון הזה
5
פשע לא פותרים שבורחים מהעברין הפיתרון הוא ענישה ורדיפת
יעקב | 20-02-2017 3:54
הפושע כל המילים המכובסות העיצות ההסברה למה יש גזענות מה טיבה וכו וכו אינם פיתרון מקסימום כסוי עיניים פתרון לגזענות זהה לכל עבירה ולכל פשיעה כגון רצח אונס גניבה רק ענישה חמורה אם בכלל מרתיעים את כל מי שחשקה נפשו לפשוע, כל שאר העיצות מכשירות את השרץ עד כדי שניצגינו המפוארים שכחו שמדבור בפשע וזה הפספוס הגדול מתי לאחרונה שמענו את דרעי מוחה בזה שום כלום הותרה העבירה ורק כאן הנפילה