אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה יותר חשוב העם או עמונה?

בכל מלחמה יש לבנות אסטרטגיה רחבה שממנה נגזרים יעדים טקטים, על המצביא לעיתים לבצע מה שנדמה כנסיגה טקטית על מנת להשיג הכרעה אסטרטגית או בעברית פשוטה: צריך להיות חכם ולא רק צודק!

מה יותר חשוב העם או עמונה?
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

לפני מספר שנים שוחחתי במהלך ראיון רדיו עם רב חשוב בציונות הדתית. שאלתי אז את הרב: "מה יותר חשוב, שלמות עם ישראל או שלמות ארץ ישראל?" נדמה היה לי שהרב קצת נבהל משאלתי בעלת הפוטנציאל הנפיץ, ולבסוף הוא מלמל משהו על כך ששני הדברים חשובים.

אלא שאני התעקשתי בטענה, כי נראה שיש מתח בין שני הערכים הללו. הערתי שלפעמים נדמה שחלקים גדולים מעם ישראל עדיין אינם מחוברים כראוי לרעיון של ארץ ישראל השלמה, ומאבק חסר עכבות על תפיסת האדמה עלול לפגוע בחיבור עם יתר חלקי העם. אבל הרב לא יכול היה להכריע – לפחות לא בשידור חי וחזר ביתר תוקף על תשובתו הקודמת: הכול – חשוב באותה מידה.

גם ארץ ישראל וגם עם ישראל.

לימים הפנה אותי הרב אלי קפלן לתשובה מפורשת במקורותינו לשאלה חריפה עוד יותר: "מה חשוב יותר, עם ישראל או התורה?" לכאורה ברור לכל יהודי ירא שמיים שהתורה מתנתו הייחודית של הקב"ה לעם ישראל היא הדבר העליון והיקר ביותר הקיים בעולם, ודווקא לכן כה הופתעתי מתשובתו של אליהו הנביא: "בני, דרכן של בני אדם אומרים התורה קדמה, שנאמר 'ה' קנני ראשית דרכו', אבל אני אומר ישראל קדמו, שנאמר 'קודש ישראל לה' ראשית תבואתה".

FB_IMG_1481446580573

יאיר אנסבכר

על פי המקורות הללו, החיבור בין בני ישראל הוא הדבר החשוב ביותר, והוא עולה אפילו על מעלת התורה וממילא גם על מעלת ארץ ישראל.

ישנם כאלה המבקשים למנוע מן הציבור הדתי להתקדם ולהתחבר לשאר חלקי העם ולזכות בדין בתפקידו החשוב כמוביל דרך כלל ישראלי, הללו עושים שימוש בתדמית התקשורתית של הציבור הדתי הלאומי כמי שנאבק ונלחם כל העת רק על הארץ. בדורנו אין ברירה אלא להסיט את הדגש מן המאבק היחידאי על גאולת האדמה והארץ אל מאבק מקביל וחשוב עוד יותר, המאבק על גאולת העם אהבתו וחינוכו .

ירושת הארץ? רק ביחד!

בתורה מתואר "חטא המעפילים", שבו ביקשה קבוצה מישראל לכבוש את הארץ למרות האיסור של הקב"ה. המהלך הסתיים בכישלון חרוץ, על פי חלק מהמפרשים זה קרה משום שלא טרחו ליצור הסכמה ישראלית רחבה לצעד הלאומי שלהם.

לצערי במהלך ימי ההתנתקות הנוראיים ראיתי במו עיני שהציבור "הכתום" אינו מצליח לעורר את הציבור הישראלי הרחב להשתתף עמו במאבק, ואינו מצליח ליצור חזית לאומית רחבה. חשוב לי להבהיר שהוויתור שעליו אני מדבר אינו כולל חלילה וויתור על רעיון שלמות הארץ אלא להפך.

בכל מלחמה יש לבנות אסטרטגיה רחבה שממנה נגזרים יעדים טקטים, על המצביא לעיתים לבצע מה שנדמה כנסיגה טקטית על מנת להשיג הכרעה אסטרטגית או בעברית פשוטה: צריך להיות חכם ולא רק צודק!

עלינו להבין שכדי לזכות לרשת את הארץ באמת אנו זקוקים להסכמה כלל ישראלית רחבה. על מנת להשיגה הציבור הימני והדתי נדרש להקדיש יותר חשיבה, יצירתיות ומשאבים כדי "להתנחל בלבבות". דוגמה טובה לכך היא פעילות הגרעינים התורניים שמעודדת ללא ספק תחושת אחווה ישראלית, ועשויה להוביל לבסוף יחד עם פעילויות נוספות דומות גם להסכמות רחבות בתחומים שכיום עדיין נתפסים כסלעי מחלוקת בין המחנות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
העם או עמונה -שאלה פוסט ציונות מוכרת !
אהוד | 13-12-2016 17:11
לפי הציונות האמיתית אין להפריד כי זה בלא זה לא מתקיים ! בייחוד בנסיבות גרושעקירה מתוכנן זה שהוא כ.כ לא מוצדק ומראה על פשיטת רגל ערכית בהנהגה וניתוק מהעם והארץ על ערכיהם. ואחריתה מי ישורנה אז אל נא תפתח פיך על סדרי עדיפויות מול הנהגה הנוהגת בבוגדנות בזוי ועוד מכונה ימין. בשורות טובות
2
מאמר אוילי
| 14-12-2016 9:33
מה הקשר לעם ? העם בחר הבד״צ ?! זו מלחמה של העם נגד עריצות כנופיית שלטון החוק עד מתי תבלבל לנו את המוח על העם והאומה ושאר השטויות
תמשיך לצעוק שהעם איתך ותמשיך לחטוף כפות לפנים
עוד מנותק | 14-12-2016 12:19
עד מתי לא תבינו שרוב העם לא מחובר לדעות שלכם? מאמר חשוב מאוד- לגזור ולהדביק!
3
אין שום סתירה בין שלמות עם ישראל לשלמות ארץ ישראל
מאיר | 14-12-2016 19:22
מצד האמת אין שום סתירה בין הדברים. הוכתב מניח "הנחת יסוד" כביכול צריך לבחור אחד מהם, אך זו פשוט טעות. אפרש דברי, אילו היה מצב, שבו היו מתים מאות אלפי חיילים למען עמונה, זו היתה שאלה של בחירה בין עם ישראל לארץ ישראל. אך השאלה היא רק האם התנהגות כזו או אחרת תקדם או תסיג אחור את רצון העם. כלומר, גם לשיטתו השאלה צריכה להישאל "מה יותר חשוב, רצונו של עם ישראל, או ארץ ישראל". וזו כבר שאלה אחרת. אמנם, אני עצמי סובר שאין שום סתירה. ולא נצליח לקדם את הרצון של העם ע"י ויתורים, אלא ע"י עמידה תקיפה וברורה.
4
הרבי
נועם | 30-03-2021 14:56
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף