אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זמני צום י"ז בתמוז, הלכות התענית ובין המצרים

צום י"ז בתמוז פותח את שלושת השבועות של 'בין המצרים'. מי חייבים לצום ומי פטור? איך צמות נשים בהריון? מה אסור בצום ומה מותר? הלכות י"ז בתמוז תחילת הצום וסיום הצום

זמני צום י"ז בתמוז, הלכות התענית ובין המצרים
  (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

זמני הצום

תענית י"ז בתמוז תשע"ו נדחית השנה ליום ראשון י"ח בתמוז: תחילת הצום: 04:31 סיום הצום 20:01 בכל הארץ.

הצומות ודיניהם

חייבים להתענות בי"ז בתמוז, בג' בתשרי ובעשרה בטבת. וצומות אלו אינם רשות. אם אחד מן הצומות חל בשבת, הצום נדחה ליום ראשון שלאחריו.

בצומות אלו, הצום מתחיל מעמוד השחר, ומסתיים בצאת הכוכבים.

אדם שרוצה לאכול או לשתות לפני תחילת הצום (לפני עמוד השחר), צריך לומר בפיו שהוא מתכוון לקום בלילה כדי לאכול. ומי ששכח להתנות, אינו יכול לאכול או לשתות.

אין לצחצח שיניים או לרחוץ את הפה בצום, וכן אין ללעוס מסטיק.

אין איסור אלא באכילה ושתייה, אבל רחיצה סיכה נעילת הסנדל ותשמיש המטה אינם אסורים בתענית (חוץ מתשעה באב וביוה"כ). אך בכל זאת אדם המתענה לא ינהג עידונים בעצמו (רמב"ם).

נשים בהריון או מניקות (שנתיים מהלידה), אינן חייבות לצום אם הדבר קשה להן. ומכל מקום, לא תאכלנה מעדנים, אלא מה שהן צריכות.

בשבת שלפני הצומות האלו, נוהגים הספרדים להכריז על הצום בבית הכנסת.

תפילת התענית

יש לומר "עננו" בתפילה כבר בערבית, אע"פ שלא התחיל הצום. ונהגו האשכנזים לא לומר עננו בערבית, ובשחרית נהגו שחזן אומר רק בחזרת הש"ץ.

אדם ששכח לומר "עננו", וסיים את ברכת "שומע תפילה", אינו חוזר אפילו אם לא התחיל בברכה שלאחריה. אלא יאמר לאחר "יהיו לרצון" הראשון.

שליח ציבור שדלג את ברכת עננו בטעות וכבר אמר בברכת רפאנו "ברוך אתה ה'", יאמר "עננו" כיחיד בשומע תפילה.

יחיד אינו יכול לומר שלש עשרה מידות, מפני שדבר שבקדושה הן. ולכן, יש אומרים שיאמר אותם דרך שבח לקב"ה, ולא דרך תחנונים (ואז מותר לאומרם ביחיד), וע"פ האר"י יש לאומרן בא"ת ב"ש ("מְצֹפָץ מְצֹפָץ תֵך וכו').

במנחה, השלישי הוא מפטיר (ואינו אומר לאחר ההפטרה את ברכת "מקדש השבת").

מנחה של תענית

נהגו הספרדים ע"פ הבית יוסף, להשלים מאה ברכות בתענית ע"י הנחת טלית ותפילין במנחה.

האשכנזים מפטירים בהפטרת "דרשו ה' בהמצאו", והספרדים מפטירים "שובה ישראל", חוץ מבצום גדליה שמפטירים "דרשו ה' בהמצאו".

מי שאינו מתענה, לא יהיה שליח ציבור ולא יעלה לתורה.

כיון שאין חשש של שכרות בתענית, הכהנים מברכים ברכת כהנים גם במנחה. ונהגו האשכנזים בחו"ל שלא לברך ברכת כהנים אלא במוסף של יו"ט, אבל בא"י צריך לברך גם בשחרית של כל יום וגם במנחה של תענית (חוץ מיוה"כ).

דיני בין המצרים

ממעטים בשמחה

משנכנס אב ממעטים בשמחה. אבל כבר נהגו כל ישראל למעט בשמחה מי"ז בתמוז.

אין לברך שהחיינו אפילו בשבתות של ימי בין המצרים, חוץ מברכת שהחיינו על מילה ועל פדיון הבן. ומכל מקום אם יש פרי חדש, שלא ימצא לאחר ימי בין המצרים, יש לברך עליו שהחיינו בשבת (אך לא בשבת 'חזון').

אין להסתפר ולהתגלח בימים אלו, ויש מעדות המזרח (לא מהספרדים) שנהגו להסתפר עד ראש אב.

אין לקנות בגדים חדשים בימים אלו, ואין ללבוש בגדים חדשים, אפילו אם נקנו לפני כן. אין לקנות מוצרים חדשים שאדם שמח בהם, כגון רהיטים וכדומה.

מי שנקרעו בגדיו, או נעליו, והוא צריך לקנות דבר חדש – מותר לקנות, וישתמש בהם לראשונה בשבת אם אפשר. אם בימים אלו הדברים נמצאים בזול, ואם יקנה אותם לאחר ימי בין המצרים יגרם לו הפסד – מותר לקנות אך אין להשתמש בהם אלא לאחר ימי בין המצרים. ובתשעת הימים יש להקל רק בהפסד גדול.

אין לעשות שמחות מי"ז בתמוז עד עשרה באב. האיסור נוהג לגבי נישואין, אירוסין המלווים בסעודה, בר-מצוה ומסיבות אחרות.

ברית מילה ופדיון הבן, כיון שהם שמחה של מצוה שקבוע לה זמן, אינם נדחים. ומקיימים בהם סעודה של מצוה (אף בתשעת הימים). ומותר לשיר שירי קודש, בלי כלי נגינה. אירוסין שאינם מלווים בסעודה, מותרים.

אין לשמוע מוזיקה בימים אלו (ואין להקל אף בשמחה של מצוה).

יש למעט בבנין ובנטיעות של שמחה בימי בין המצרים, כגון שיפוצים לשם היופי ובנית בית חדש לִבְנוֹ של אדם העומד להתחתן, וכגון גינות נוי. אבל שיפוצים הנעשים כדי לתקן נזק וכדי שלא יהיה נזק גדול יותר – מותרים. ונטיעה של עצי פרי מותרת, וביחוד בארץ ישראל שזו מצוה גדולה.

יש למעט גם במשא ומתן של שמחה, כגון ארגונים של חתונה שלאחר תשעה באב.

זהירות מסכנות

ימים אלו הם ימי סכנה, ולכן יש להזהר בכל דבר שיש בו סכנה קלה, כפי שיבואר בסעיפים הבאים.

אין להכות ילדים בימים אלו.

אין להסתובב בחוץ לבד, משעה רביעית ביום עד שעה תשיעית ביום. ויש להזהר מאד בטיולים שלא לטייל בזמנים ומקומות חמים מידי, ולקחת הרבה מים.  ובתשעת הימים ראוי שלא לטייל כלל.

מותר ללכת לים ולבריכה, ביחוד מי שצריך זאת לשם שמירה על בריאות, אך יש להזהר יותר מהרגיל. ובתשעת הימים ילך לשחות, רק מי שחייב זאת לשמירה על בריאותו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אין לצום ביז' ביח' בתמוז ולא בט' באב
| 23-07-2016 22:37
אין לצום חוץ מיום כיפור מדאוראיתא. מי שבוכה על חינם יבכה על אמת.
2
הטפה
שלום | 23-07-2016 23:24
זו לא הדרך, הכל פה על פי פסקיו של אביו, הוא לא כותב שום מקורות ולא מזכיר את דעות החולקים או את המנהגים השונים (למשל קובע בפשיטות שמיניקת פירושו שנתיים אחר לידה, ואין זה מוסכם להלכה). יתירה מזו, הוא כותב שיש מעדות המזרח (לא ספרדים) שמסתפרים עד ר"ח. מלבד שזאת טעות (שהרי גם בתונס ואלג'ר נהגו עד ר"ח, ועוד שיש מעדות המזרח שנוהגים רק בשבוע שחל בו), הרי הוא חילק את עם ישראל לשלוש קבוצות: ספרדים, אשכנזים ועדות המזרח. אם כן, למה מלבד בהלכה הנ"ל אין שום התייחסות למנהגי עדות המזרח? אין לי ספק שדבריו של ר' חננאל זיני אינם נשמעים ולא יישמעו ואין להם השפעה בציבור, לא מפני שאינם נכונים, אלא מפני שאין זו הדרך, וחבל
3
ובשאר ימות השנה מותר להכות ילדים ??????
| 24-07-2016 0:08
4
אין התייחסות בדיני הצום לעדות המזרח
ירושלמי | 24-07-2016 0:13
למה יש חילוק רק בין ספרדים לאשכנזים? עדות המזרח לא עושים כל מה שהספרדים עושים! אנחנו לא מניחים תפילין במנחה בצום אלא רק בבוקר. לא אומרים עננו בערבית של ערב הצום. ועוד...
5
הצום נכנס בארבע וחמישה ולא כמו שכתוב וזו לא פעם ראשונה
שיש טעות בזמנים של כניסת צום | 24-07-2016 2:19
לתשומת לבכם-לא להסתמך על מה שכתוב באתר אחד בלבד, לברר היטב.
6
למה מכלילים? מי שמכם?
| 24-07-2016 8:04
יש מספר רב של מנהגים בכל עדה ועדה, על סמך מה קבעתם מה עושים בכל עדה? לדוגמא: גם חלק מהספרדים לא מסתפרים ומתגלחים רק בשבוע שחל בו ט' באב
7
הגדרת ספרדים לפי הרב זיני
שלום | 25-07-2016 9:36
אדון 6 היקר, לא הבנתי שלי הרב זיני, ספרדי זה רק עדות של צאצאי מגורשי ספרד, דהיינו קהילת הספרדים והפורטוגזים בהולנד ולונדון, וצפון אפריקה (מרוקו אלג'יר ותונס). שאר העדות (מצרים, עיראקים, פרסים, חלבים) מכונים אצלו "עדות המזרח", ואינם ספרדים. באמת איני מכיר ספרדים לפי הגדרתו שלא מסתפרים רק בשבוע שחל בו... אבל כבר הערתי שמנהג אלג'ר ותונס רק מר"ח אב.
8
מותר להיכנס לבריכה...
מאור פוזס | 09-07-2020 13:40
מותר להיכנס לבריכה פרטית בגינה בצום יז בתמוז??