אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איונקה טראמפ לא תוכר בישראל כיהודיה

בית הדין הרבני הגדול לא קיבל את ערעורה של האמריקנית שגויירה על ידי הרב יחזקאל לוקשטיין, וחייב אותה לעבור גיור לחומרא. שניים מהדיינים מונו אתמול בועדה למינוי דיינים

איונקה טראמפ לא תוכר בישראל כיהודיה
  לא תוכר כיהודיה. טראמפ (צילום: שאטרסטוק)

גיורי הרב לוקשטיין. בסיום של דיון נוסף שהתקיים היום בצהריים (רביעי) בבית הדין הגדול לא הוכרו גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, רב קהילת ישורון בניו יורק.

הדיינים אף אילצו את המתגיירת שסביבה נסוב הדיון לעבור גיור לחומרא. בתגובה אמרה המתגיירת כי "אני מרגישה מושפלת, בעצם אומרים שלא מכירים ביהדות שלי. אני אוהבת את הרב לוקשטיין, הוא הרב שלי, הוא הכניס אותי לעולם היהודי, ואני לא רוצה שהגיורים שלו לא יהיו מוכרים".

עם תחילת הדיון ביקשו הדיינים מהמתגיירת וממייצגיה מטעם ארגון 'עתים', עו"ד אלעד קפלן והטוענת הרבנית ג'ני ברנר, לצאת מאולם הדיונים. עם יציאתם, ניסו הדיינים להפעיל לחץ על בן זוגה של המתגיירת, לו היא עתידה להינשא, בכדי שישכנעה לעבור גיור לחומרא במהלך הדיון עצמו. לבסוף, בלית ברירה, נעתרו המתגיירת ובן זוגה לדרישת הדיינים בכדי שיוכלו להינשא במועד שנקבע לחתונה, בעוד כחודש וחצי.

במהלך הדיון הסביר אחד הדיינים את הרקע למהלך. "אני לא יודע מה טיב הגיורים של הרב לוקשטיין, האישור של הרב הראשי אינו מספיק… כי אין רשימת רבנים ואין סדר. כל גיור צריך לעבור את בית הדין הרבני". זאת בניגוד לדברי הרבנים הראשיים ונציגי הרבנות, שטענו לכל אורך הדרך כי הם מכירים בגיורים של הרב לוקשטיין.

למרות דברי הדיינים, המתגיירת הפצירה בהם שישקלו את הדברים מחדש. "אני מבקשת שגם אם אני אעבור את התהליך היום תכירו בגיורים של הרב לוקשטיין. אם לא תכירו בגיורים של הרב לוקשטיין אז תדעו לכם שאני ועוד אנשים כמוני יאבדו את האמון ברבנות" אמרה.

הרב לוקשטיין הוא מי שגייר את איוונקה טראמפ, בתו של המועמד לנשיאות ארה"ב. וכעת מסתבר שאם תגיע לארץ לא תוכר כיהודיה. יש לציין כי שני הרבנים הראשיים לישראל ביקשו מבית הדין להכיר בגיורי הרב לוקשטיין, אך דעתם לא נשמעה.

הפסיקה ראשונה של הדיינים

הדיון בבית הדין התנהל בראשותו של הדיין הרב נחום גורטלר, ועם הדיינים הרב יצחק אלמליח והרב מימון נהרי – השלושה מונו כדיינים זמניים לבית הדין הגדול. שניים מתוכם זכו למינוי קבוע כדיינים בבית הדין הגדול בוועדה למינוי דיינים שהתכנסה אתמול, וזהו למעשה פסק הדין הראשון שלהם בתפקיד.

בהחלטה שמסר בית הדין לאחר הדיון, נכתב כי "המבקשת הצהירה בפני בית הדין על קבלת עול מצוות והאמונה בייחוד השם וניכרין דברי אמת. לאור הצהרת המבקשת ולאחר שבית הדין שוכנע שאכן המבקשת כנה בהצהרתה (…) בית הדין מאשר את הצהרת המבקשת והיא רשאית להינשא כדת משה וישראל".

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים ומי שייצג את המתגיירת ואת הרב לוקשטיין בתהליך, אומר בתגובה כי "בית הדין הטיל היום עננה כבדה על גיוריהם של אלפי מתגיירים של רבנים אורתודוקסיים בארה"ב. זהו יום עצוב למתגיירים וזהו יום עצוב ביחסי מדינת ישראל ויהדות ארה"ב. הדיינים השפילו בהחלטתם את המתגיירת, אבל לא רק אותה, הם השפילו גם מאות רבנים בתפוצות ואת חברי קהילותיהם".

עוד הוסיף הרב פרבר כי "המאבק שלנו לא תם ובכוונתנו להמשיך ולהאבק עד אשר הרבנות הראשית תכיר ברבנים בארה"ב ותפעל לגישה מסבירת פנים כלפי מתגייריהם. אילו הרבנות הייתה נעתרת לדרישתנו ומסדירה רשימה בה מופיעים כל הרבנים המוכרים בארה"ב, לא היינו מגיעים למצב הזה".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מאחר שסוגיית הקריטריונים להכרה בכשירותם של גיורי רבני חו"ל נמצאת בדיון על שולחנה של הרבנות הראשית לישראל,  החליט בית הדין הרבני הגדול שלא להיכנס לנושא גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין ואישר למערערת להינשא לאחר שהתרשם מכנותה והיא קיבלה על עצמה עול תורה ומצוות בלב שלם – זאת כדי לאפשר את נישואי המערערת בהקדם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אינני מכיר את אותו רב
| 13-07-2016 23:25
אך אם זה אכן כך, יש לכעוס עליו שגייר בצורה לא שלמה (אם זה אכן כך) ולא על הרבנות הראשית שרק אומרת את המציאות. לכעוס על הרבנות הראשית זו לא צידקות וגם לא ליברליות ופתיחות אלא פשוט טיפשות. טיפשות גדולה.
2
איוונה טרמפ נראת פרוצה
אליהו | 14-07-2016 9:44
ולא רק זה היא אף מופיעה ככה על הבמה עם אביה מול אלפי אנשים. למה להוסיף פושעים לעם ישראל?
חכמה ונכון - גם יפהפיה
ירון.ק | 20-11-2016 14:09
תרומה מצויינת לעם ישראל
3
הגיור של איוונקא טראמפ
יוסף בלאו | 14-07-2016 10:49
הגיור של איוונקא טראמפ נעשה בבית דין המוכר ברבנות הראשית על ידי רבנים ברשימה.