אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אושר: סנקציה נוספת נגד סרבני גט דתיים

ועדת השרים אישרה החמרת הסנקציות על סרבני גט השוהים במעצר. במסגרתה לא יהיו רשאים ללמוד, לקבל ארוחות בכשרות מהדרין ולשהות באגף התורני של בית הכלא. המטרה: להגביר את הלחץ על הסרבנים כדי שיתנו גט

אושר: סנקציה נוספת נגד סרבני גט דתיים
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

ועדת שרים אישרה: סרבני גט דתיים לא ילמדו תורה.

לבתי הדין הרבניים ישנה סמכות לשלוח אדם למאסר בגין סירוב מתן גט, כאשר מפתחות היציאה מהכלא נמצאים בידי הסרבן עצמו במידה ויבחר לשחרר את אשתו מעגינותה. יחד עם זאת ישנם סרבנים שבוחרים לשבת בכלא מאשר לתת גט, בעוד שבחסות החוק נהנים משלל הטבות הניתנות לאסירים כדוגמת לימודים או שהייה באגף התורני.

הצעת החוק שאושרה היום בוועדת שרים לענייני חקיקה מקודמת על ידי יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ותנועת 'אמונה' במטרה להכביד על גברים סרבנים ולשחרר נשים מעגינות. על פיה ישללו ממנו שלל פריבילגיות הניתנות לאסיר השומר על אורח חיים דתי, בהם; שהות באגף התורני, לימודים ואחזקת ספרים, השתתפות בשיעורי תורה ושימוש בספרי קודש. בנוסף לא יורשה לקבל ארוחות בכשרות מהודרת.

הצעת החוק מתבססת על המלצת בתי הדין שהביע את התנגדותו להטבות כפי שמבואר בדברי ההסבר של החוק "בין אפיקי הפעולה העומדים לרשות בתי הדין נחשב צו המאסר בכפייה לקיצוני מבין צווי ההגבלה, אולם גם מבין כתלי בית הכלא ישנם סרבני גט המעזים לדרוש הטבה בתנאיהם  או לאמץ תנאים שייטיבו עימם במהלך תקופת מאסרם כדוגמת השתתפות במסגרות לימודיות שונות הקיימות בבתי המאסר, קבלת אוכל כשר למהדרין או שהייה באגף שומרי המצוות."

ח"כ שולי מועלם רפאלי:  "אדם שמעגן את אשתו ואינו מוכן לקבל את הוראת הדיינים לחדול מלהתעלל בה, הוא לא באמת אדם שחשובה לו ההלכה וקיום אורח חיים יהודי. הוא רומס את העיקרון היסודי שביהדות 'ואהבת לרעך כמוך' רק כדי למרר את חיה של אשתו. לפיכך הוא לא ראוי ליהנות משלל הפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים."

מנגד טוענת מנכ"לית ארגון מבוי סתום עו"ד בתיה כהנא דרור כי מדובר באחיזת עיניים: "הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם אומנם טובה אך הלכה למעשה אינה רלוונטית כל עוד בתי הדין הרבניים נמנעים משליחת סרבני גט לכלא ובכך מעבירים מסר כי הסרבנות אפשרית ואפילו משתלמת.

ההוכחה לכשל העקרוני של בתי הדין הרבניים הגיע לשיא בפרשת סרבן הגט ד"ר גז אשר במקום להישלח לכלא, החליט בית הדין הרבני לצאת במסע שיימינג בסופו נעלם גז והותיר אחריו אשתו עגונה. הפיתרון היחיד הוא שליחת סרבני גט לכלא שכיום כמעט ולא נעשה על ידי בתי הדין הרבניים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מה אם סנקציות כנגד תלונות שקר של נשים
יהודי | 13-06-2016 15:29
מדוע ח"כ הנכבדה בעניין הזה שותקת מדוע בנושא שלום בית שגבר רוצה היא שותקת מי נתן לה מנדט להרס חיי המשפחה במדינת ישראל
2
ומה עם נשים שמסרבות לקבל גט
חניבעל | 13-06-2016 16:37
למרות שהן אסורות על בעליהן (ועל ...) ו/או שפסיקת הגרושין איננה תואמת את שאיפות הסחטנות שלהן ?
3
כל הכבוד לאמונה - תנועת האשה הדתית
| 13-06-2016 17:34
4
למגיב מהפייסבוק - עמנואל בן שלום
ליבנה | 13-06-2016 23:59
נפסק בתלמוד שתלמיד שאינו הגון לא יכנס לבית המדרש. כמו כן רבן שמעון בן גמליאל לא הכניס תלמיד שאין תוכו כברו לבית המדרש. לפעמים דווקא הריחוק מהתורה יעזור לו לתקן את מידותיו. אם הוא ישאר עם התורה הוא ימשיך עם מידותיו הרעות עם זאת, לא בטוח שאכן מועלם צודקת
5
טוב מאוד עושה מועלם.חבל שהחרדים
| 14-06-2016 21:10
כופרים בטובת הקב"ה שנתן לנו מדינה לכן הם לא משתמשים במשטרה ולא בבית הכלא של הכופרים.מעניין מי יותר כופר?
6
טיפשה אם אוסרת מהדרין
| 19-06-2016 4:57
מה הקשר אגף תורני וכל שכן אכילת מהדרין?! אכילת מהדרין זה כמעט תמיד חובה ולא חסידות ! אחר כך יתבעו אותך על אכילת איסורים חלילה. זה ש ה ישמור אשה רוצה להתגרש לא עלינו והוא מסרב זה בעיה חמורה אבל לא בהחטאת האדם באכילת איסור תןציאי זה מעיגון ובכלל זה יהיה גט כפוי