אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתונים דמוגרפיים: החילונים יולדים יותר, הערבים פחות

בניגוד למה שמפחידים את כולנו, על הרוב היהודי השברירי בתחומי הקו הירוק, היום הוצגו בוועדת העלייה והקליטה נתונים לגבי אחוזי הילודה היהודיים בארץ מול הערביים, ועל כמות הילדים החילונים והדתיים. הנתונים חד משמעיים, הערבים יולדים פחות ואצל היהודים יולדים יותר, אפילו אצל החילונים.

נתונים דמוגרפיים: החילונים יולדים יותר, הערבים פחות
  יותר לידות של יהודים. (פלאש90)

 בדיון בועדת הקליטה של הכנסת שנערך היום (ב'), העידו מספר דמוגרפים, כי בניגוד למה שמספרים בציבור, בעתיד הקרוב יתבסס עוד יותר הרוב היהודי במדינת ישראל.

 הדמוגרפים השונים הציגו גם דעות חלוקות לגבי האופי העתידי של המדינה, כשחלק טוענים כי בעוד עשר שנים, הדתיים והחרדים יהוו את הרוב, ואילו חוקרים אחרים הצביעו על מגמת עצירה בילודה החרדית.

הפרופ' סרגיו דלה-פרגולה מהאוניברסיטה העברית, הבהיר כי הוא מסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועל-פיה בעשור האחרון העלייה לארץ מעטה אך יציבה כמו מדינות המוצא.

"שום דבר דרמטי לא קורה. לא אינתיפאדה וגם לא משבר כלכלי בישראל לא משפיעים לרעה על העלייה לארץ. למרות האנטישמיות בעולם, ככל שיותר טוב כלכלית בארצות המוצא – כך עולים פחות לארץ."

לדבריו, "95 אחוז מיהודי הגולה חיים במדינות המפותחות ביותר, וביום שישראל תהיה בין עשר המדינות המפותחות בעולם (כיום היא נחשבת במקום 20-22) תהיה הרבה יותר עליה לארץ".

לדבריו, כיום יש בין הים התיכון לירדן כ-11 מיליון איש, וזאת בניגוד לתחזיות המנדט הבריטי, לפיה בארץ יכולים לחיות רק כ2.5 מיליון איש. "זה מראה מה שווים תחזיות דמוגרפיות-אקולוגיות", הודה. הוא גילה כי העריך בזמנו שמברית המועצות יעלו רק 400 אלף בלבד – לעומת יותר ממיליון שעלו בפועל.

הפרופ' ארנון סופר טען כי במרכז הגליל יש כיום רוב ערבי מוחלט ורק 23 אחוז יהודים."יש לנו מדינה בדואית ששולטת על עשרה אחוז ממדינת ישראל, ובשטח שבין ראשל"צ-רמלה ורחובות קיימים כיום כבר 66 מאחזים בדואים-בלתי-חוקיים", הזהיר.

סופר העריך כי "אנו בדרך למדינה דתית. בשנת 2030 ערביי ישראל ימצו את הפריון ונראה ישראל דתית-חרדית. אינני שופט ערכית אלא רק נותן הערכות."

לדבריו, כיום יש כ-700 אלף דתיים-לאומיים וכ-700 אלף  חרדים, שבעוד שנים אחדות המספר הכולל של שתי האוכלוסיות הללו יצמח לשניים וחצי מיליון, מתוך כ7 מיליון יהודים בישראל. "נכון לשנת 2007 נולדו בישראל כ-110 אלף יהודים, ומתוכם רק כ18,000 אצל החילוניים.  לחילוניים נולדים רק כלבים". אמר סופר.

 יורם אטינגר מהצוות האמריקאי-ישראלי למחקרים דמוגרפים גילה כי הילודה בקרב ערביי ישראל נמצאת במגמת ירידה.

לדברי אטינגר משנת 67' נרשמת ירידה אצל ערביי ישראל מ 6 לידות לאישה –  ל 0.6 בשנת 2010 . באותם שנים נרשם זינוק של 50 אחוז בלידות בציבור היהודי, ודווקא החילוני. "בעוד שפעם הממוצע היה 2 ילדים למשפחה חילונית, הרי שהיום תמצאו 3-4 ילדים באפקה, בבלי והוד השרון."

החוקר יעקב פייטלסון מהמכון לאסטרטגיה ציונית הציג גרף ממנו עולה כי בעשרים השנים האחרונות עלה מספר הלידות בציבור היהודי ב 66 אחוז ואילו אצל ערביי ישראל צמח הנתון רק ב 37 אחוז. לדבריו נתוני עליה אלו בילודה אצל היהודים קשורים במפורש לעליה מברית המועצות.

מגמת הילודה אצל הערבים בירידה, ואצל היהודים בעלייה (הגרף הוצג בועדת הקליטה של הכנסת)

אצל הערבייה ירד שיעור הלידה הממוצע ל3.5 ילדים, בעוד אצל היהודיות, עלה השיעור ל2.9. (הגרף הוצג בועדת הקליטה של הכנסת)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו