אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנים והאיחוד הלאומי – נגד, הבית היהודי – בעד

ראשי הציונות הדתית שוב מוצאים את עצמם בהתנגשות כאשר הפעם מדובר בפשרת הכותל. הארגונים הרבניים והאיחוד הלאומי-נגד, שרי הבית היהודי- בעד.

הרבנים והאיחוד הלאומי - נגד, הבית היהודי - בעד
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

ראשי הציונות הדתית שוב מוצאים את עצמם חלוקים בנושא מהותי, ולאחר שלפני כשבועיים הייתה זו סוגיית פינוי הבתים בחברון, הבוקר (ראשון) אנו מגלים כי גם בנושא פשרת הכותל, במסגרתו תוקדם רחבה נוספת לתפילה מעורבת של נשים וגברים, קיימים חילוקי דעות.

בגזרה הפוליטית החלוקה הרבה יותר ברורה מהגזרה הרבנית כאשר שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד צפויים להצביע בישיבת הממשלה בעד המתווה. בניגוד אליהם, יו"ר האיחוד הלאומי-תקומה, השר אורי אריאל, צפוי להתנגד.

מי שכבר הביע את התנגדותו למהלך הוא הרב יובל שרלו, מראשי ארגון 'רבני צהר', שהגדיר את המתווה כחורבן. הרב שרלו טוען כי לכאורה מדובר בשמחה על השלום אך למעשה זהו עוד חורבן: "עם ישראל לא יתפלל במקום אחד וכל מבקר בכותל יצטרך להכריע לאיזה פלג הוא שייך".

מלבד הרב שרלו, גם ארגון הרבנים והרבניות 'בית הלל' מתנגד לפשרה המוצעת ברחבת הכותל המערבי: "הפתרון ימסד את הפיצול של עם ישראל דווקא בסמיכות למקום הקדוש ביותר, יוביל לעידוד תפילה לא הלכתית ברנה מידה גדול וימנע מנשים עבודת ה' על פי ההלכה בעזרת הנשים של הכותל".

בנוסף, גם תנועת 'נאמני תורה ועבודה', הנתפסת בקרב חוגים רבים בציונות הדתית כליברלית, הביעה את התנגדותה למהלך.

גורמים בתנועה מסרו ל'סרוגים' כי "תנועת 'נאמני תורה ועבודה' מצרה על כך שבמציאות הנוכחית כבר אין ברירה אלא למצוא שטחים נפרדים או שעות נפרדות לתפילות בכותל המערבי, אליו מופנות פני כל עם ישראל, על מנת לאפשר לכל אחד להתפלל לפי אמונתו. אם היינו מבינים מראש, שאסור לכפות עמדה הלכתית צרה אחת, ולתבוע "כולה שלי", אולי לא היינו מגיעים למצב עגום זה, בו מחלקים את הכותל במקום לאחדו לטובת כל עם ישראל".

בתנועה הוסיפו כי "עצוב לראות שבמקום לנצל את ההזדמנות כדי הרחיב את מעגל השותפים לניהול הכותל המערבי והמקומות הקדושים, ממשלת ישראל מצמצמת עוד יותר את טווח ניהול ההסדרים של הרחבה המרכזית ומאפשרת לגורמים חרדים להשתלט עליה לגמרי.תוצאות חלוקת הכותל מלמדות אותנו לקח חשוב ביחס לשאר שירותי הדת: מי שלא מאפשר הכלה כלשהי לדעות הלכתיות שונות משלו – סופו לגרום להתרסקות כל מוסד שירותי הדת בישראל".

מי שדווקא הביע תמיכה במתווה הוא הרב אמנון בזק, מרבני הר עציון, שכתב כי "ההסכם שיאושר היום בממשלה על הקמת רחבת תפילה נפרדת בדרום הכותל המערבי לתפילות שאינן אורתודוכסיות, כולל 'נשות הכותל', הוא דוגמה יפה לכך שעם רצון טוב, שכל ישר וחשיבה יצירתית, ניתן להגיע לפשרה גם בין שני קצוות כמו חרדים ורפורמים. כדרכן של פשרות, לכל צד יש רווח והפסד, וקיצונים משני הצדדים כבר מתבטאים נגדה, אך אין דרך טובה יותר לאפשר ולעודד ציבור יהודי רחב מכל העולם להיות מחובר לכותל, תוך מניעת חיכוכים ופרובוקציות ותוך התחשבות ברוב הגדול של המתפללים ברחבה הקיימת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אולי תביאו דעות גם של רבנים אמיתיים?
חיים | 31-01-2016 10:13
2
האם קנית הבוקר את הרבנומטר
לחיים | 31-01-2016 10:45
מי אתה שתיתן הכשר לרבנים
3
מצטרף לתגובה 1
נתנאל | 31-01-2016 12:20
מסיבה פשוטה, רבנים הם מוסרי התורה, אין להם בעלות על התורה ואין ביכולתם לשנות את דברי חכמינו ז"ל. אי אפשר להתיר דברים אסורים ולהמשיך להיקרא רב.
4
הצביעות של הרב שרלו ובית הילל
| 31-01-2016 12:55
צריך להבין-ההתנהלות ההרסנית שלהם היא זאת שנתנה לגיטימציה לבקשה של הרפורמים ונשות הכותל. ככה זה שהופכים את היהדות לאווירה בלבד
5
היכן הרבנים שהבטיחו שהבית היהודי מתיעץ איתם בדת ומדינה?
מצביע יחד | 31-01-2016 13:25
פשוט עבדו עלינו בעיניים!!! העיקר ארץ ישראל. וכאילו פגיעה בכותל לא תביא עמה פגיעה בארץ ישראל הרי תנועות אלו רפורמים וקונס' הם מקעקעים את הציונות המעשית והיהדות המעשית
6
וכל כך למה?
אבי | 31-01-2016 14:12
משום שתנועת הרפורמים, זה הרבה כסף למדינה. הכל עניין של כסף.