אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יהודה גלעד: חרם על ערבים "פסול מבחינה מוסרית ויהודית"

הרב יהודה גלעד מרבני בית הלל, מפרסם היום גילוי דעת לפיו "קריאה להפסיק להעסיק מוסלמים היא בבחינת פרס לטרור" והוסיף כי חרם כזה :"פסול מבחינה מוסרית ואין צריך לומר שגם מבחינה יהודית"

חרם על ערבים - "פסול מבחינה מוסרית ויהודית"
  לא לתת פרס לטרור. הרב גלעד (בית הלל)

הרב יהודה גלעד, חבר הנהלת ארגון רבני בית הלל ורב הקיבוץ לביא מתייחס הבוקר לקריאות שנשמעו לאחרונה ע"י אנשי ציבור שלא להעסיק ערבים בתקופה זו בגלל חידוש האינתיפאדה.

לדבריו, "בעת הזאת תפקידה של מנהיגות ראויה הוא לעמוד מנגד לקולות המתלהמים ולראות את התמונה בפרספקטיבה רחבה, מתוך זיקה עמוקה לעולם הערכים שהיא יונקת ממנו, הנבחן דווקא בכוח עמידתו בשעות קשות.  אם כוהני הדת של הקמים עלינו מניפים סכינים בעת דרשותיהם תוך שלהוב שומעיהם והסתתם לעוד מעשי רצח של יהודים תמימים, אנו נמשיך להילחם באויבינו, אך נישאר נאמנים לתורתנו הרודפת צדק ושלום, ונמשיך להירתע מכל פגיעה בחפים מפשע".

הרב גלעד הוסיף כי "תחושות החרדה והתסכול מובנות לחלוטין, במיוחד לאור העיסוק התקשורתי האינטנסיבי באירועי ימים אלו. אך ניתוח קר ורציונלי מראה שהמצב שנוצר אינו מצדיק, בשום אופן הפסקת העסקת ערבים."

לדבריו "כל אדם נבון יודע שבאופן סטטיסטי הסכנות האורבות לנו בחיי היום יום מפורעניות אחרות המתרגשות לבוא לעולם, גדולות לאין שיעור מן הסכנה להיפגע מאירוע לאומני גם בימים אלו ממש. כידוע מאז קום המדינה נהרגו בתאונות דרכים למעלה מ-30,000 איש, יותר מכל  מערכות ישראל. מי נותן את דעתו לכמה נפגעי תאונות היו בשבוע האחרון?! מישהו שמע עליהם בכלל? האם בשל תאונות הדרכים סבור מישהו שמדין פיקוח נפש יש לאסור על נסיעה ברכב? מדוע נסיעה לחוג מחול מצדיקה את  נטילת הסיכון המסוים שבנסיעה ברכב ממונע? אלא שברור לכולנו שעלינו לנקוט את מידת הזהירות הסבירה, ומעבר לכך, כפי שלימדונו חז"ל, יש הנחייה המכונה "שומר פתאים ה'", כלומר אדם רשאי לנקוט בפעולות שוטפות שיש בהם רמת סיכון נמוכה, תוך אמונה בעזרתו של הבורא במקרים אלה. ובשפה אחרת, הערך של ניהול חיים נורמליים הכוללים הסעת ילדתנו לחוג למחול גובר על השיקול של נקיטת אמצעי זהירות מופלגים. ברור לנו שאם נשוב כולנו לרכב על גמלים נוכל לחסוך חיי אדם רבים; האם מישהו סבור שזו חובתנו ההלכתית?!"

חרם על ערבים – פרס לטרור

"על זו הדרך, ואף יותר מכך כשמדובר בערכים מוסריים! ענישה קולקטיבית היא בדרך כלל (חוץ ממקרי קיצון) בלתי מוסרית בעליל. אמצעי הזהירות שעלינו כאזרחים לנקוט מפורסמים ע"י הגורמים האחראים על כך; כגון הקריאה שנשמעה לבעלי נשק ברישיון לשאת אותו עימם בימים אלו. אמצעי זהירות שמעבר לכך, (וודאי כשהם מדיפים ריח של ענישה קולקטיבית) חייבים להישקל באיזון מול ערכים חשובים אחרים.

"אשר על כן, קריאה של אנשי ציבור (ראשי ערים או רבנים) לציבור שלא להעסיק ערבים מוסלמים בעת הזו, היא פסולה לדעתנו, מבחינה מוסרית ואין צריך לומר שגם מבחינה יהודית. הקריאה אף מזיקה מהיבטים אחרים: צעד כזה עשוי להגביר את השנאה, המרירות והתסכול בציבור המוסלמי בישראל ולעודד צעירים נוספים לביצוע פיגועים. תגובה  מעין זו מהווה הכרזת מלחמה אזרחית על קרוב ל-20% מאזרחי המדינה שאחריתו מי ישורנה? בנוסף לכך צעד כזה עלול לגרום נזק תדמיתי בינלאומי חמור". 

"לבסוף יש להביא בחשבון שעיקר מטרתו של הטרור נגדנו היא לזרוע פניקה ובהלה באזרחי ישראל. תגובות מעין אלו משדרות בהלה והיסטריה, שהאויב רואה בהן הצלחה, על כן קריאה להפסיק להעסיק מוסלמים היא בבחינת פרס לטרור. נמשיך להיאבק מתוך אמונה וביטחון, ולא ניתן לאויבינו להסיט אותנו מדרכנו המוסרית, ומאנושיותנו" קובע הרב גלעד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
"וחי פלשתיני עמך"
שמואל | 21-10-2015 17:39
2
לא יהודית???
אריאל | 21-10-2015 17:52
החרם תחרים אותם לא תכרות להם ברית וא תחנם.
3
מוסרי? יהודי ?
אודי | 21-10-2015 18:47
עניי עירך קודמים --ומה עם פיקוח נפש? הרי אתה מוכן למסור חצי מדינה בשביל רעיון העיוועים של פקוח נפש --ומה זה אם לא פיקוח נפש?
4
עתה ברורה לי עמדתי
יואב | 21-10-2015 19:23
עד היום היה לי ספק איך להתייחס לנושא כאשר כאשר הרב מהולל אמר את דברו, אני יודע שההיפך הוא הנכון. שמע מה ששמאלן אומר - ותעשה ההיפך.
5
רב שלא מצטט הלכה נשמע מוזר. 'טיעון מוסרי' אינו הלכה.
משה לוין | 21-10-2015 20:11
מנין צמחו רבנים שיודעים 'ערכים מוסריים' ואינם יודעים הלכה? האם הם מחזירים אותנו לאחד העם?
6
הייתי עונה לרב אבל זה פשוט מביך
מאיפה מבול המוסריות המזויפת הזו??? | 21-10-2015 20:23
לקרוא שרב אומר שזה לא יהודי?? דיני מוסר מודרני מעוות! מה הולך פה להשתמש בכתרה של תורה ובתואר תורני לקידום אג'נדה פוליטית?!
7
להחרים רק עכשיו זה לא מוסרי ולא יהודי
מסכים | 21-10-2015 20:31
ראוי להחרים תמיד
8
גם תבן גם מספוא *רב*
ברק | 21-10-2015 21:09
לא מבין למה הרפורמית צעצוע הללו ממשיכים לקבל במות. "ורק הבמות לא סרו".
9
אתה קתולי או פרוטסטנטי?
משה | 21-10-2015 22:27
שוטה רשע וגס רוח. אבל זה אופייני לאוניברסיטת הגוש בה למדת מה הקשר בין דבריך ודברי חבריך לתורה ?
10
קוראים לעצמם בית חילל איזהימרנות . עוש׳ שם רע לכיפוהס
בית שמאי | 22-10-2015 3:18
חכ לשעבר שממציא מוסר חדש כאילו אין מלחמה עם הערבים הפלישתים על הארץ. אין מצות אהבת הגויים. בפרט לא שונאים בפקט לא השיגים במלחמה על הארץ בפרט לא לאלו שמשתמשים בזה גופר להלחם בך. אתה לא מוסרי. מרן הרב מרדכי אליהו היה קצת יותר גדול סליחה מכבודך אבל רק קצת ....יותר גדול ממך .... ואמר שמתוה לקנות דוקא מיהודים וכו כו.
11
"לא תחונם"
| 22-10-2015 6:43
אבל מכפת לרב, העיקר להתרפס עוד קצת. אוי הגלותתתתת
12
אסור להם לשבת בארץ ע"פ ההלכה. אין היתר ישיבה בארץ אלא
ר | 22-10-2015 9:10
לגוי שמאמין בתורת משה ושומר 7 מצוות בני נח. ולרמב"ם רק שנוהג דין יובל. במיוחד עכשיו שהם נלחמים בנו. המאמר שלו מעוות את התורה. מספיק עם סרוס התורה ע"י כל מיני שכותבים בשמה ולא מביאים מקורות .
13
סבבה... אבל זה לא יהדות.
אליהו | 23-10-2015 9:00
מה שאתה אומר דברים יפים אבל זה מהאונגליון ולא מהדת היהודית.
14
די!!
יהודי ישר | 23-10-2015 9:28
בבקשה ממך ומכל הזרם שאתה מייצג. תתבוננו יותר בקדושת ישראל מול האומות.. תתחילו להסתכל בפרופורציה על המרצחים שיושבים כאן ביננו.. די לדעות הכוזבות הללו המעוגנות לכאורה בהלכה..
15
תוריד את הכיפה ותגלח את הזקן. אתה סייען של טרור מוסלמי
אייל להב | 26-10-2015 8:17
נבלה ארורה שכמותך. אתה אחד האנשים הכי מתועבים מבחינה מוסרית שהולך עם כיפה וזקן שראיתי. מי שבא לרצוח אותי למה שאפרנס אותו ? לך גזור וגלח אתהזקן והעף את הכיפה שעל ראשך ארור. אתה אדם מתועב מוסרית.
16
קראו את תגובות קודמי
ברוך | 26-10-2015 8:42
ותבינו מדוע לא רואים במוסדות מנפיקי הרבנים של ציבורכם מוסדות ראוים. אגב, דומני שישיבת הגוש נחשבת (אולי רק נחשבה?) ספינת הדגל של ישיבות ההסדר!
17
גר תושב
אביעד | 14-02-2018 18:55
דברים שחשוב מאוד לשמוע! איזה יופי למצוא התבטאות כזו של אחד הרבנים.