אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יעקב אריאל: "לא יודע אם הרב אהרון לייבוביץ' הוא רב"

רב העיר רמת גן ומבכירי רבני הציונות הדתית, הרב יעקב אריאל, תוקף את מערך הכשרות החלופי "השגחה פרטית" של הרב אהרון לייבוביץ' וטוען כי אין לסמוך עליו כלל. "לא כל רב מוסמך להעניק כשרות בודאי לא מי שפורץ גדר והורס את הכשרות"

"לא יודע אם הרב אהרון לייבוביץ' הוא רב"
  (אורן נחשון/פלאש90)

רב העיר רמת גן ומבכירי רבני הציונות הדתית, הרב יעקב אריאל, תוקף את מערך הכשרות החלופי "השגחה פרטית" של הרב אהרון לייבוביץ' וטוען כי אין לסמוך עליו כלל.

בתשובה באתר 'ישיבה' פנה אדם לרב אריאל וכתב לו: "ראיתי שנפתח מערך כשרות חלופי הנקרא "השגחה פרטית" מיסודו של הרב אהרן ליבוביץ’. רציתי לשאול האם אפשר לסמוך על כשרות זו, וכ"כ האם זה דבר ראוי במציאות הארץ ישראלית לפתוח מנגנון שכזה המעוניין "לשבור את המונופול של הרבנות הראשי בתחום הכשרות" (כך הם מצהירים במטרותיהם)?

בתשובה לשאלה ענה הרב אריאל בצורה נחרצת כי "אין לסמוך עליו כלל וכלל".

עוד הוסיף הרב אריאל כי "אינני יודע אם הוא רב  וגם אם (הוא; ג"ע) "רב", לא כל רב מוסמך להעניק כשרות בודאי לא מי שפורץ גדר והורס את הכשרות".

בסוף דבריו הסביר הרב אריאל כי "עד כמה שידוע לי הבד"צים למיניהם לא מכשירים מקום אלא לאחר שהוכשר ע"י הרבנות הראשית
כשרות של בד"ץ ללא הכשר הרבנות אין לסמוך עליה".

כאמור, פרויקט "השגחה פרטית" הוקם ע"י הרב אהרון ליבוביץ', ראש ישיבת "סולם יעקב" בשכונת נחלאות יחד עם סיעת "ירושלמים" במועצת העיר ירושלים. המודל בנוי על בסיס נאמנות בתי העסק אל מול הקהילה.

מטרתו של פרויקט "השגחה פרטית" הוא יצירת שיח חדש בין בעלי עסק לשומרי הכשרות . מטרה נוספת היא פתיחת שוק נותני הכשרות לתחרות. המצב כיום הוא שיש לרבנות מונופול בתחום הכשרות. הרבנות קובעת את החוקים והקריטריונים, בוחרת את המשגיחים, והיא הקובעת כמה בית עסק ישלם לה עבור שירותי ההשגחה. כמו בכל מונופול במשק, הרבנות אינה נמצאת תחת פיקוח וכך לאורך השנים נוצר מצב אבסורדי שבתי עסק המוגדרים כ"כשרים" ע"פ הרבנות כשרותם מבחינה הלכתית מוטלת בספק.

התשובה פורסמה באתר ישיבה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
זה לא חוקי ולא כשר
| 30-06-2015 10:23
גם כשר גם חוקי.
ויסעו ויחנו. | 28-07-2019 14:39
יאכלו ענווים וישבעו.
2
בימים ההם אין מלך
האחד | 30-06-2015 10:43
איש הישר בעיניו יעשה
3
20 שנים שהרבנות בידיים חרדיות נותנות את אותותיהם
| 30-06-2015 12:04
הציבור מרגיש שהרבנות מנותקת ממנו והרבנות מצידה כמעט לא עושה שום דבר כדי לשנות זאת. אם הרב אריאל היה נבחר לרבנות הראשית לפני 12 שנה זה לא היה קורה.
4
הרבנים המנותקים
אשכולות | 30-06-2015 12:34
נבחרו כולם בימי שלוט המפדל. הרב בקשי דורון נלחם לפני שתים עשרה שנה עבור הרב אריאל, מי שנלחם נגדו היה בוגר"כרם ביבנה" חתן ח"כ שיינמן מהמפדל, שדאג לחברותא שלו מכרם ביבנה
5
ל-4 אל תגזים
| 30-06-2015 14:29
הרב אלישיב שם את כל כובד משקלו למען ה"חברותא של החתן של ח"כ שיינמן" כל השאר זה זוטות
6
הכל מסחרה - מונופול דורסני באיצטלה הלכתית
הרב שלא רב | 30-06-2015 22:38
אוי לנו ואבוי לתורתנו
7
מיהו רב?
משה | 01-07-2015 0:26
עם כל הכבוד והכאב שבדבר--הרב אריאל לא הוסמך לקבוע מיהו רב--הוא צועד בדרך "החרדים" של החרמה וביטול--הוא שכח שהחרדים מבטלים אותו,והכשילו מועמדותו לרבנות הראשית. על פי ההלכה כל יהודי ויהודיה נאמנים בעניני כשרות--וכל אשה --אפ' בורה--נאמנת בעניני נידה.
8
איני מכיר מי שאינו רואה ברב אריאל רב
לרשכבה"ג מ-7 | 01-07-2015 12:59
אם כי אני מכיר רבים שאינם מקבלים את דעתו. לעומת זאת, כמוהו, לא ידוע לי מי מינה את ליבוביץ לרב (יתכו שמונה). " על פי ההלכה כל יהודי ויהודיה נאמנים בעניני כשרות--וכל אשה --אפ' בורה--נאמנת בעניני נידה" - בורות לשמה!- נדרשת חזקת כשרות.
9
למספר9
משה | 01-07-2015 20:09
איך לדעתך חיים כל עמי הארצות עם נשותיהם? מי נתן להן חזקת כשרות? כל זוג צעיר בקיא בעניני נידה? ואיך סומכים על המטבח שלהם? מי נתן הכשר העדה החרדית? השו'ע!! .
10
אם זה נכון. למה יש בתי עסק שהרבנות בערים לא נותנת להם
| 04-12-2015 2:09
הכשר בגלל אבקת חלב נוכרי! בתי עסק שסגורים בשבת. אל תפקידו בשבילנו על קפידות ולא יצטרכו לפתוח מכשירים נוספים