אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבחורה החרדית ביקשה להתחתן וגילתה כי היא ו- 50 קרוביה אינם יהודים

בחורה הלומדת בסמינר חרדי פנתה לבית הדין על מנת לברר את יהדותה, לאחר שהעבירה את מסמכי אמה, גלתה לתדהמתה כי הגיור שנעשה לאמה בשנות ה-60 אינו בר תוקף ונעשה ע"י אדם שאיננו מוסמך. התוצאה הקשה הביאה ל-50 בני משפחה להתייצב על מדרגות בתי הדין לגיור מהיר

אשה חרדית גילתה: היא ו- 50 קרוביה אינם יהודים
  למצולמת אין קשר לכתבה (אילוסטרציה שאטרסטוק)

לאחרונה הגיעה בחורה חרדית הלומדת בסמינר לבית הדין הרבני בנתניה בבקשה לברר את יהדותה, כיוון שמעוניינת להינשא. כשנשאלה הבחורה למסמכיה, השיבה שהיא לא מבינה מדוע היא נשלחה לבית הדין, שהרי אחיותיה הגדולות וכן אחיה כבר נישאו בארץ, ומבירור שעשתה עם הוריה נאמר לה כי אמה עברה גיור עוד בטרם נישאה לאביה. הבחורה הניחה כי ייתכן וזו הבעיה, ולכן על פי חוק יש צורך להפנות לבית הדין הרבני על מנת שיאשרו את מקום הגיור של אמה.

למבקשת נקבע דיון למחרת. במקביל פנה המזכיר הראשי, הרב אלון ארביב, לרבנות הראשית לישראל, על מנת שיאשש את המסמך ויקבע כי הרב שגייר את אמה הוא מאושר ע"י הרבנות. והתשובה לא איחרה לבוא: "בית הדין שגייר, אינו מוסמך לגייר. האישור שהוגש אינו בר תוקף ואינו מוכר ע"י הרבנות הראשית לישראל".

"בית הדין נדהם מהאישור שקובע כי הבחורה אינה יהודיה, שהרי על פי ההלכה יהדות נקבעת על פי האמא, ואם האמא עברה גיור שלא על פי ההלכה, זה אומר שגם הבת אינה יהודיה וגם אחיה וגם אחיותיה וגם ילדיהם. מדובר פה על אסון משפחתי של 50 איש מעוכבי נישואין", מספר הרב ארביב.

בתחילת הדיון שנערך שאל בית הדין למסמכיה, ותוך כדי הוציא אותה כמה פעמים, והתקשר שוב ושוב לברר עם הרבנות הראשית לישראל, להתקשר לחו"ל, ולבסוף ביה"ד הודיע נחרצות כי על פי האישור שהוגש לא ניתן לאשר לה להינשא כהלכה והרי היא פסולת חיתון עד אשר תעבור הליך גיור.

"מיד כשיצאה ההחלטה, הפכה להיות כאש בשדה קוצים, ולביה"ד הגיעו הוריה, אחיותיה ואחיה, מדובר על משפחה מכובדת של עשרות אנשים ביניהם המון קטינים שמבקשים לדעת את מעמדם, מיד ועכשיו. שאם כך, היתר הנישואין שניתן לאחיותיה ואחיה ע"י הרבנות המקומית בטעות ניתן, ואם כן כל נכדיה ונכדותיה הם בחזקת "גוים", וצריכים לעבור הליך מייגע של גיור, ואולי חשש לפירוק המשפחה מצד החתנים שילדיהם בחזקת גוים", מספר הרב ארביב.

ביה"ד הרבני לא שקט עד לבירור ממצה וכתיבת פסק דין מנומק, שהתיר את אם המשפחה ובכך הכשיר את כל המשפחה. ביה"ד העביר את כל ילדי המשפחה ונכדיהם טבילה ביום מרוכז, הכל בצורה שקטה ומכובדת, ולמשפחה, שלום.

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור סיפרה על המקרה: "יש לשבח את בית הדין הרבני על המאמץ והמסירות שהושקעה במקרה על מנת למצוא פיתרון הלכתי לבעיה אנושית" .

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
כמה טעויות
מלי | 14-05-2015 12:17
ראשית, אם הסבתא לא התגיירה, לא כל הנכדים צריכים לעבור גיור אלא ילדי הבנות בלבד. ילדי הבנים שנישאו ליהודיות הם יהודים כשרים. שנית, לא ברור מה שנכתב בסוף הכתבה: אם בית הדין התיר את הסבתא מדוע נאלצו כולם לעבור טבילה? נראה שהגיור לא אושר וכולם עברו גיור לחומרה. הבעיה היחידה תהיה נישואין של הבנות והנכדות לכהנים.
2
כבר אמרו חז"ל: "משפחה שנטמעה נטמעה"
הלל | 14-05-2015 12:19
3
לא הבנתי מה היה הפיתרון
א | 14-05-2015 12:20
מצד אחד - התירו את האם. מצד שני - כולם טבלו. אם התירו את האם, הרי שהיא יהודיה וכך גם כל צאצאיה כ"י. אם כולם טבלו, סימן שלא סומכים על יהדותה של האם?!
4
כל הכבוד
יוסי | 14-05-2015 13:07
נו מה היינו עושים בלי הרבנות כל הכבוד לרבנות
5
האם העולם החרדי סומך על הרבנות?
שיודע לשאול | 14-05-2015 14:04
אם הם לא סומכים על הרבנות בנושא כשרות המזון, איך הם סומכים עליה בנושא הגיור? או נשאל זאת בצורה הפוכה: מי שאינו סומך על הכשרות של הרבנות אולי הוא ספק גוי? או ספק ממזר? שהרי הם הסמכות העליונה בנושאים אלו.
6
משחקי יהדות
אמיתי | 17-05-2015 10:07
עכשיו אתם רואים איזה עגמת נפש יש לאנשים שרואים בעמצה חייהם שהם לא יהודים איזה עגמת נפש יהיה לתינוקות מנפל צרות כשיגדלו כשיפרידו בין דעת ומדינה והכל יהיה הפקר אייך שפה יהיו שלשה או ארבה סוגים שני סוגי יהודים ערבים מסוגים שונים נוצרים דרוזים ועוד ועוד עד הכל יגמר על ידי גלות או גאולה שלמה
7
ההלכה ככלי משחק
רפי | 26-05-2015 11:01
לפי ההלכה, כל שלושה יהודים הם בית דין, וגיורם גיור. כל עניין ה"בתי דין שאינם מוסמכים לגייר" הם משחקים של כוח פוליטי על גבם של הגרים. ואם כל הילדים האחרים נישאו, זה אומר שבזמנו כן קיבלו את אותו בית דין בחו"ל, ועתה הוציאו אותו בדיעבד, שוב משיקולים פוליטיים. אין הונאת הגר גדולה מזו. אוי להם מיום הדין.
8
סיפור מזעזע על שררה בשם הדת.
דני, ירושלים | 30-05-2015 14:41
ניגשת בחורה יהודיה לרבנות כדי לסדר את עניין חתונתה, ופתאום, כרעם ביום בהיר, איזשהו פקיד או רב (בעל סמכות או חסר סמכות) מודיע לה שהיא אינה יהודיה, למרות שבכל הווייתה היא יהודיה. עד כאן לא ברור לי אם זה עוול, דבר שטות, טעות, או ניצול שררה. האבסורד הוא שאותו פקיד טוען שמי שחתם על תעודת הגיור של אמה הינו חסר סמכות. האבסורד הגדול עוד יותר הוא שהפיתרון לאבסורד הראשון הוא טבילה. ואני שואל: במה שינתה הטבילה את הוויית היהדות של אותה בחורה אשר לפי ידיעתה נכנסה יהודיה ויצאה יהודיה? האם היא טבלה רק כדי להשביע את רצונו של פקיד זה או אחר? או אולי כדי להשביע את רצונה של הפרוצדורה אשר הוא אוחז בידו? בדיוק כשם שפישפשו ביהדותה, אפשר היה לפשפש ביהדותו של זה שפסל את יהדותה, ואולי לפסול גם אותו, מנימוק שלא קשור אליו כלל וכלל. וזה קרה. זה קרה לה. לאור כל זאת, אני טוען שהסיפור אינו על אותה בחורה יהודיה שבאה להתחתן, אלא על הרבנות שמנצלת את השררה שקיבלה מהמדינה לפעולות לא ראויות, בשם הדת.
9
למס' 8,לא הבנתי את בילבול המח שלך.לגיור צריך טבילה
ר | 06-06-2015 22:19
אם מי שגייר הוא לא מוסמך , יתכן שצריך גיור נוסף , מה לא ברור?