הנורמה המסוכנת שמחלחלת לציבור הסרוג - סרוגים

הנורמה המסוכנת שמחלחלת לציבור הסרוג

אם בקרבנו יש ביזוי כלפי רבנים באשר הם גדול כקטון, אז מה נלין על ליצני הדור שמלעיזים על התורה והוגי אמריה. לא חרבה ירושלים אלא שהושוו קטן וגדול

author-image
הנורמה המסוכנת שמחלחלת לציבור הסרוג
  (צילום: יוסי זמיר / פלאש90; תמונה קטנה: הדר בן שעיה)

נמצאים אנו בשלהי ימי ספירת העומר המהווים את המעבר בין פסח לשבועות, ימים בהם אנו עסוקים בהכנתנו למתן תורה, מושכל ראשון בהכנתנו הנפשית נעוץ ביחסנו הפנימי לתורה ובפרט לחכמיה המהווה ערובה להשפעתה הברוכה של התורה על מכלול חיינו.

בשנים האחרונות קיימת תופעה שהולכת ומחלחלת בקרב הציבור הדתי, נורמה מסוכנת שאינה מבחינה בין תלמידי חכמים שעמלים שנים בלימוד תורה לאורכה ורוחבה, לבין פובליציסטים ואנשי הגות שמלהגים להנאתם טורים בעיתון ברשת ובקבוצות ייעודיות, ובעזות פנים מרשים לעצמם לבקר ולחלוק על ת"ח בפרהסיה.

עוד באותו נושא

יהודה יפרח מתנצל: "גרמתי עוול; מסתייג ממה שכתבתי"


44

התופעה מואצת בימים האחרונים סביב הבחירות לרבנות הראשית. זרעי הפורענות הללו אינם חדשים, הם נזרעו החל מתקופת ההשכלה ובמדינת ישראל המתחדשת. להבנתי התופעה החלה לפני למעלה מ40 שנה ודווקא ע"י אחד משרי הממשלה עטור כיפה לראשו שראה את אוניברסיטת בר אילן כעתודה הרוחנית של האומה שצריכה להחליף את המודל המיושן של בית המדרש, ולא חסך מאמצים בתפקידיו בממשלה לקדם זאת.

כחלק ממגמה זאת אנו רואים את ההשפעה באתרים או עיתונים מגזריים, שעמדה של 'איש רוח' במקרה הטוב שווה לגדול תורה ולרוב אף עודפת עליה. זאת ועוד, פוליטיקאים חובשי כיפה שברגע היכנסם לתפקידם הפכו בין לילה לאנשי חזון ובלי למצמץ  'מבקרים ומטיפים לרבנים', זאת חרפה שאין לה מחילה.

התופעה אינה קיימת רק בקרב הזרם הדתי ליברלי, אמנם גיחזי נצטרע ונחשב כמת אך חי ובועט בכל דור וכמעט בכל ציבור. האם בתוככי העולם השמרן/ התורני המצב משופר יותר!? כנראה שלא. בקרבנו פובליציסטים/יות מוכשרים וידועים, בוגרי ישיבות לשעבר, שלא מונעים עיטם מלבקר ת"ח והפכו את עצמם להיות אלו שמגדירים את סדר היום הערכי בתוככי החברה בכלל והדתית בפרט, ולעיתים אינם מהססים להביע אף עמדה הלכתית בסוגיות מורכבות למרות שאינם מבינים בין ימינם לשמאלם. ונורא מכך אף מחלקים ציונים לרבנים וככל שמבחינתם הרב שמרן או לא יורד לסוף דעתם הרחבה, אזי הוא הזוי חשוך/ מנותק/ מפלג וכו', ויש לקרוא אותו לסדר, ובמצבים מסוימים אף להוקיע אותו.

עוד באותו נושא

"נשיקת עקרב" | התמיכה ברב מאיר כהנא דווקא גורמת לו נזק


61

ושלא נתבלבל, בהגדרתם חלק מהכותבים דנן הינם שמרנים ואדוקים בתורה ובמצוות אך בדרכם מבזי ת"ח בראש חוצות במודע או שלא במודע, לדאבון הלב כבודם של תלמידי החכמים שהיא היא הערובה להשפעתה של התורה בקרב האומה, נשחק ציבורית.

אין בכוונתי לדרוש שלטון על הדעות והמחשבות. גישה זאת מסוכנת ועשויה ליצור מונופולים מסוכנים והרסניים בקרב אליטה רבנית שאינה ראויה להתהדר בכתרה של תורה. במקורות רבים חז"ל ראו בבירור התלמודי את הדרך האולטימטיבית לבירורה של האמת. יחד עם זאת  קיימים קריטריונים מוסריים מאוד ברורים מי ראוי לחלוק על תלמידי חכמים ומהי הדרך הנאותה לכך.

רבנו הרמב"ם העביר ביקורת חריפה על גאלינוס למרות שראה בו גדול הרופאים בכל הזמנים והתפעל 'מטוב הבנתו וזכות רעיונו', אך ברגע שכתב במדעי האלוקות שחרגו מתחום מומחיותו ראה בכך הרמב"ם 'מחלת נפש' "שכמעט שאין ניצול ממנה כי אם אחדים".

בציבור החרדי יחס זה מתוקן יותר, פובליציסטים לא יעזו לחלוק בפומבי ולבקר עמדות של רבנים, שם ההיררכיה ברורה, מבחינתם כבוד תורה הינו ערך יסוד. הערובה להשפעה ברוכה על עם ישראל שכל כך משמעותית בציבור הדתי, נתונה בכך אם אלו שיתוו את הנהגת האומה יהיו תלמידי החכמים ועמלי תורה או שמא פוליציסטיים וצייצנים' מוכשרים ככל שיהיו. יתרה מזאת, בעבר היה ברור ומקובל שרבנים שלא היו אנשי הלכה מובהקים, דבריהם לא קיבלו משקל ציבורי משמעותי, לדאבון הלב המציאות כיום הפוכה לגמרי בכל קנה מידה ומי שרק עבר בשערי בית המדרש ואף לשנים בודדות מעז לחלוק ולדבר סרה בחכמי התורה.

אז אם בקרבנו יש ביזוי כלפי רבנים באשר הם גדול כקטון, אז מה נלין על ליצני הדור שמלעיזים על התורה והוגי אמריה. לא חרבה ירושלים אלא שהושוו קטן וגדול. לכל אחד מאיתנו יש אחריות על כבודה של תורה ובידינו לשמר ערך עליון זה, הדבר נתון בידינו במישורים רבים שמרביתם מתכנסים למקום אחד, במתן במה והיותנו קהל לכאלה שאינם מיקרים ומכבדים תלמידי חכמים, כאלה שהם נטולי אחריות ציבורית למה שהם כותבים ומהלגים בציניות ובבוז על ת"ח.

האמנם ראוי שנהיה עבורם קהל? החל ממסגרות ללימודי תורה ויהדות וכלה בהיותנו מנויים על עיתונים או חלק מקבוצות ברשתות חברתיות לסוגיהן, בהן עוסקים בסוגיות הלכתיות או ערכיות ורוחניות ע"י כאלה שאינם ראויים לאצטלה זו.

לכן, דווקא בימים אלו כחלק מההכנה האישית והציבורית לקבלתה של תורה, אנו נדרשים להרבות את כבודה שהוא כבוד שמים שהוא כבודם של הוגיה ולומדיה באמת ובמסירות ובשלמות הדעת וכדברי מרן הרב קוק "והכבוד האמיתי הוא השכל האלהי הטהור, אין כבוד אלא תורה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
להגיד שתלמידי חכמים...
אליעזר | 10-06-2024 19:51
להגיד שתלמידי חכמים חסינים מביקורת ציבורית זה לטעון שהם לעולם לא טועים,לא יכולים להיות נגועים באינטרסים. האמנם כך המציאות?
ושבור עול הרבנים החרד"לים מעל צווארנו
ירא שמים | 11-06-2024 9:41
אמן.
רבנים שלא מקיימים הסכמים ראויים שיבוזו להם
יודו-נאצי שמן שמן | 11-06-2024 9:03
ושום חפירה חרדלית לא תשנה זאת.
2
האמת היא
יחיאל | 10-06-2024 20:16
מצוה גדולה להזהיר ולהתריע בפני רבני שקר כמו שיש בישיבת ההסדר מעלות למשל (גם ראש הישיבה) שמזיקים ומרעים לתלמידים בגלל ההפרעות הנפשיות הקשות שלהם, הורסים את הנפש שלהם ובמקום ללמוד תורה התלמידים הולכים והופכים לחולי נפש.
מצווה לבזות רבנים רמאים שמחללים שם שמים
עזרי | 11-06-2024 15:02
וגם את מגלגלי העיניים שמגנים עליהם ומטיפים לאחרים
ביזוי תח
אליהו | 11-06-2024 1:50
אני מוחה על כבוד התורה, גם אם יש לך ביקורת תנסה להגיד ז ו בדרך נאותה, ולא בדרך חוצפנית...
אני מוחה על ביזוי תלמידי חכמים
א | 10-06-2024 23:31
...
3
אינם קובלים על...
הצדיקים הטהורים | 10-06-2024 22:40
אינם קובלים על הרישעה, אלא מוסיפים צדק
4
ירושלים חרבה אם...
אפי | 10-06-2024 22:50
ירושלים חרבה אם לא שמת לב, הנהגת הציונות הדתית הנוכחית תרמה וממשיכה לתרום לכך יום יום
5
הנורמה המסוכנות שמחלחלת...
חיים אריה בוירסקי | 10-06-2024 23:43
הנורמה המסוכנות שמחלחלת לציבור הסרוג היא להפר התחייבויות וחתימות. להבטיח ואז אחרי שאתה מפסיד לחפש היתרים לשקר.
6
ביזוי לא , ביקורת עניינית כן
מני | 11-06-2024 0:45
מותר לכבד ותוך כדי להיות ביקורתי
7
כאשר קוראים רב...
פוליטיקאים שדורשים כבוד. | 11-06-2024 5:40
כאשר קוראים רב כמוך מבינים את הזילזול.
8
מה הבעיה עם...
מלכי | 11-06-2024 7:46
מה הבעיה עם להיות ביקורתי? רבנים חפים מטעויות? יש עליהם הגנות נגד ביקורת עקב היותם מי שהם? לא הבנתי.
9
רָאשֶיהָ בְּשֹחַד יִשְפֹּטוּ...
רונן | 11-06-2024 10:06
רָאשֶיהָ בְּשֹחַד יִשְפֹּטוּ וְכֹהֲנֶיהָ בִּמְחִיר יוֹרוּ וּנְבִיאֶיהָ בְּכֶסֶף יִקְסֹמוּ, וְעַל־יְהֹוָה יִשָּעֵנוּ לֵאמֹר: הֲלוֹא יְהֹוָה בְּקִרְבֵּנוּ, לֹא־תָבוֹא עָלֵינוּ רָעָה. לָכֵן בִּגְלַלְכֶם צִיוֹן שָדֶה תֵחָרֵש וִירוּשָלִַם עִיִּין תִּהְיֶה וְהַר הַבַּיִת לְבָמוֹת יָעַר
תגובה אדירה.יישר כח גדול
צחי | 11-06-2024 12:02
וחג שמח.
10
כשרואים את השפל...
זה שמבין | 11-06-2024 12:18
כשרואים את השפל הערכי והמנטלי של המון רבנים, החל מאילו שתומכים בפטור מגיוס לחרדים ועד כאלו שמציעים אפרטהייד ועליונות דתית במדינה או בשטחים הכבושים, מיד מבינים שיש פחות מדי ביקורת ושזה נס שלא עוזבים אתכם יותר מ 30 אחוז מהצעירים
11
תשאל את עצמך,...
יניב | 11-06-2024 12:21
תשאל את עצמך, כאחד מהרבנים, מדוע זה קורה. אי אפשר לדרוש בכוח כבוד. למה אנשים הפסיקו לכבד אתכם?
12
יישר כח. ...
יאיר | 11-06-2024 12:33
יישר כח.
13
הרבנים, רבני הקו, הם האשמים. הם ביטלו הסכמים
יהודה נאמן | 11-06-2024 12:40
על מה אתה מלין? נורמה מסוכנת של רבני ה'קו' - הם מבטלים הסכמים, ואחר כך צועקים. ממש הקוזק הנגזל. טול קורה מבין עיניך, ואחר כך תדבר.
14
הרב שמעון בן...
יק | 11-06-2024 13:07
הרב שמעון בן שעיה למי אתה בא בטענות לעמך ישראל.תפנה לאותם רבנים שלאחר שהוועדה לבחירת מועמד לרב ראשי קבעה את החלטתה והציבור קיבל ללא עוררין קמים מספר רבנים ומערערים על ההחלטה ומציגים עצמם כמועמדים. זכור את סיפור בחירת מצגר לרב ראשי והוא לא רב עברין מהשורה. תבוא בטענות לאותם הרבנים שחושבים שהם המועמדים הטובים.הציבור קיבל את החלטת הועדה
על מה אתה...
שוקי | 11-06-2024 18:52
על מה אתה מדבר? הרב אריאל פרסם מכתב שמחזיק את המנדט לסמוטריץ בעקבות זה שרבנים שלא חתמו לוועדה אף החלו להתמודד ו/או להריץ מועמדים משלהם נגד הרב כהנא ונגד הדיל עם שס ולכן גם א היו אוסרים על הרבנים שחתיו להתמודד זה לא היה עוזר ולא יעזור. גם אם אין לך בעיה עם ביזוי תלמידי חכמים לפחות בא לא נתעלם מהעובדות
15
העברת ביקורת על...
מתנאל | 11-06-2024 15:29
העברת ביקורת על כל אדם כולל רבנים זה סימן לחברה בריאה. ללא ביקורת שום אדם לא יוכל לשפר את דרכיו.
16
אתה הרי יודע...
היתממות כבוד הרב | 11-06-2024 17:02
אתה הרי יודע שכשיש חילול ה' אין חולקים כבוד רב, וכל הסיפור הזה של הרבנות הוא חילול ה' אחד גדול. טול קורה רבנו, טול קורה
17
נמיכות רוח בפני הציבור החרדי
פלוני | 11-06-2024 17:43
אלא אם כן התכוונת לחכ פורוש שהרשה לעצמו להשתלח ברבני הציונות הדתית. או לרב חרדי אחר שמבזה דרך קבע רבנים שמעיזים לחלוק על רב אחר זצל. או לעיתונות החרדית שמכנה רבנים דתיים לאומיים בשמם דרך זלזול.
18
במחילה הרב. אם...
במקום שיש חילול ה' | 11-06-2024 18:56
במחילה הרב. אם אנשי ישיבת מרכז הרב שתמכו ברב כהנא אינם רואים בעייה להריץ נגדו את הרב קלמן בר, לקבל את הרב יהודה דרעי ביום ירושלים בכבוד מלכים של רב ראשי ולבזות את הרב כהנא בדחיקתו לשורה האחרונה ומבלי לתת לו לומר מילה במקרופון - אי אפשר לדרוש מאיתנו שלא נמחה.
19
המשמעות של החוק...
אפרים | 11-06-2024 23:38
המשמעות של החוק ההשתמטות היא הקטנת בסיס הגיוס בשעת מלחמה קשה זו. פגיעה במוטיבציה של המשרתים בצהל ופגיעה בתחושת השותפות והערבות ההדדית. ההבנה של הצעדים שננקטים על ידי הממשלה ככאלו המחזקים קבוצות כוח פוליטיות על חשבון טובת הציבור הרחב מחזקת את התחושה של אזרחים רבים כי ישראל נמצאת במשבר ערכי ומוסרי. רבים רואים בכך פגיעה ישירה בעקרונות השוויון והצדק עליהם בנויה כל החברה הישראלית.
20
השתקת ביקורת על רבנים - תרגיל שליטה קלאסי
אזרחי | 12-06-2024 21:02
לא ייתכן שההגנה של רבנים תהיה שאסור לדבר נגדם. אם יש הגיון וצדק במעשיהם ובדיבוריהם, שיציגו אותם. אם לא - איזו הצדקה יש לכסות על האמת?!
21
לאחר ששמים את...
נו באמת | 13-06-2024 1:00
לאחר ששמים את המאמר של יפרח בצד (הוא אינו מייצג וכאמור אף הוא התנצל עליו והבין שטעה), שאר העיתונאים / מאמרים לא מבזים רבנים. מי שביזה את הרבנים שהלכו נגד בחירת הרב כהנא - אלו הרבנים עצמם. שחתמו משהו אחד והתחייבו בחתימת ידם, ואז הלכו ועשו משהו אחר. חילול ה' גדול. רבנים בוחרים להתנהג כמו פוליטיקאים, ואז כועסים כשכועסים עליהם על כך שהם מתנהגים כמו פוליטיקאים. זה כמו לטעון שהילד במשל 'בגדי המלך החדשים' ביזה את המלך וקרא לו ערום. מי שביזה את עצמו הוא המלך - שהלך ערום. לא מי שהצביע על התופעה. אותו כנל - מי שמבזה את עצמו הוא מי שמתעקש, גם לאחר שהצליחו לייצר וועדה ומנגנון, שהיה מוסכם על כולם והכיל נציגים של כולם, לכפור במנגנון הזה, להפר את חתימת ידו, משיקולים אישיים. וכל רב שהיה חבר וועדה, ובמקום לחזק את האחדות, לפנות לצאן מרעיתו ולאמר - זאת הייתה בחירתנו, אל תפקפקו בה, מובטחים אנחנו שאם נעמוד מאחוריה כציבור, בלב שלם, ומתוך אחדות כמו שרצינו והבטחנו, יצא הטוב מבין ידינו - מי שבמקום לאמר זאת בוחר לפלג, לסכסך, ובעיקר לא לעמוד בדיבורו, שלא יתמהה כשמישהו אומר לציבור תראו, המלך ערום.
22
יישר כוח
דויד | 13-06-2024 12:32
אני עוקב אחר המאמרים של הרב יש בהם ניחוח של תורת אמת
23
תראו איך אתם נראים
כמה צדקו החרדים | 13-06-2024 18:10
מי יתנני תלמיד חכם אשכנו כחמור. וזה עוד לפני שהפכתי דתלש, הדל יחדל ,והחרדל יתגדל.
24
האם זה תקף...
יהודה | 14-06-2024 7:34
האם זה תקף גם כלפי ביזוי הרב כהנא? האם זה תקף גם כלפי רבנים שמביעים דעה מבוססת אחרת בהלכה רק פשרנית יותר לדעת רבנים אחרים? אם הזלזול עובד כלפי צד אחד אחר כך אין מה להתפלא שיש זלזול כלפי הצד השני. הכבוד צריך להיות לכולם.
25
סתימת פיות. יש כאלה...
רבקה בג | 14-06-2024 7:54
סתימת פיות. יש כאלה שמותר להם לדבר, כלומר אם מתיישבים עם הממסד הרבני, ולאחרים אין זכות לדבר, לבקר, להביע דיעה. ממש נאור
26
צריך וועדת רבנים...
הגיע הזמן | 14-06-2024 15:16
צריך וועדת רבנים שתקבע מי במגזר ומי שלא. ביטול מוחלט מול גדולי הדור תנאי בסיסי לחברות במגר.
27
אם התנהלות הציבור...
אוריאל | 16-06-2024 0:17
אם התנהלות הציבור החרדי היא סמל עבורך אז הדיון באמת מיותר.