הרב סתיו לרב פנדל: היית משתתף בעצרת של שלום עכשיו?!

הרב דוד פנדל הסביר היום כי השתתף בעצרת כדי לתת כבוד לתורה, גם אם הוא לא מסכים עם המסר נגד צה"ל, הרב סתיו השיב: "אולי גם נלך להפגנות של נשות ווטש". האזינו

הרב סתיו לרב פנדל: היית משתתף בעצרת של שלום עכשיו?!
  הרב סתיו והרב פנדל (פלאש90 ויקימדיה)

האזינו לשיחה עם הרב סתיו והרב פנדל (באדיבות גלי ישראל)

יום לאחר עצרת החרדים נגד חוק השוויון בנטל, ועל רקע המחלוקת בציונות הדתית האם להשתתף בהפגנה, התראיינו היום (ב') ב'גלי ישראל' ראש ישיבת שדרות הרב דוד פנדל, שהשתתף עם תלמידיו בעצרת ויו"ר רבני צהר ורב הישוב שהם הרב דוד סתיו שפרסם קריאה שלא להשתתף.

המראיין קלמן ליבסקינד שאל את הרב פנדל: מה לראש ישיבת הסדר בעצרת שקוראת לא להתגייס בכלל?

אני מכיר את הפסוק הן אל כביר לא ימאס תפילת רבים, כשצעקנו יחד הסתכלתי ימינה ושמאלה וראיתי ציבור גדול ויקר כזה שמתפלל בדביקות, זה פספוס לא להיות קשור ולא להיות חלק מזה. מישהו צריך להפסיק את מעגל השנאה.

ברור לי שבציבור החרדי יודעים שמי שלא לומד צריך להתגייס וגם אלה שלומדים ימצאו את מקומם. אנחנו היינו שם כעצרת תפילה. לתת כבוד לתורה, ולא ניתן שישסו ציבור נגד ציבור 'הפרד ומשול' ומחר ישסו נגדנו. אנחנו למדנו למצוא מכנה משותף וברור שהקריאה הזו אינה לדעתנו. הייתה תקופה ארוכה שמנסים להרעיב ולייבש את הציבור החרדי, אני מכיר ראשי כוללים שלא מסוגלים לשלם משכורות לאברכים.

אנחנו יודעים למצוא מכנה משותף עם החילונים, למרות שיש הרבה דברים שצורמים ובניגוד לקדשי ישראל, כי הם עושים דבר עצום ואנחנו רוצים להיות ביחד. אז בוודאי עם הציבור היקר הזה והיה שם משהו אדיר מעבר לעצרות כאלה ואחרות ואנחנו יודעים שהקריאה הזו היא לא עומק כוונתם.

לא מבין את הרב פנדל

הרב סתיו השיב על הדברים ואמר: "אני כל כך כועס, כל כך לא מבין את הרב פנדל שאני מאוד מעריך את מעשיו בשדרות, את היותו ראש ישיבה ותלמיד חכם. אני מנסה לדמיין את הרב פנדל הולך להפגנה של שלום עכשיו ואומר אני מפגין למען השלום, אבל אני רוצה גם את ארץ ישראל, אני רוצה את יהודה ושומרון. אולי גם נלך להפגנות של נשות ווטש ונגיד שאנחנו בעד זכויות אדם ורגישות מוסרית וזה שהם תוקפים את חיילי צה"ל זה לא רלוונטי.

הוא הלך למקום שבו לא מוכנים להגיד תפילה לשלום המדינה, ותפילה לשלום חיילי צה"ל. איך אפשר ללכת להפגנה שהכותרת שלה היא שמדינת ישראל מורדת בקב"ה, ללכת להפגנה שמשווה את מדינת ישראל שרוצה להכריח את בניה לשרת בצה"ל, לקיים מצווה מהתורה, איך אפשר להשוות אותה להמן? את ראש הממשלה לאחשורוש ויאיר לפיד להמן?! "כי נמכרנו אני ועמי" למה נמכרנו?!

מותר לחרדים להפגין, אבל אני מדבר על הרטוריקה. אי אפשר להגיד שאני בא ומתפלל מנחה וכואב את כאבם, כשהכותרת של ההפגנה היא שמדינת ישראל מתנהגת כמו המשטרים האפלים בהיסטוריה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

22 תגובות
הצג את כל התגובות