מנהל לע"ם לשעבר, דני סימן: ארץ נהדרת – תכנית מתועבת

בכנס באריאל על לקחי ההתנתקות אמר מנהל לשכת העיתונות הממשלתית לשעבר דני סימן: "ארץ נהדרת היא תכנית מתועבת היוצרת דמוניזציה למתנחלים ומכשירה את הלבבות להתנתקות הבאה"

מנהל לע"ם לשעבר, דני סימן: ארץ נהדרת – תכנית מתועבת
  תכנת מתועבת. לוגו ארץ נהדרת (צילום מסך)

באוניברסיטת אריאל התקיים אתמול (ה') כנס 'ההתנתקות והתקשורת' לחקר אקדמי של מהלכי ההתנתקות. האירוע שהתקיים בניצוחו של ד"ר רון שלייפר, מנהל מרכז אריאל לתקשורת וביטחון, מהווה השקה של מחקר אקדמי ייחודי הבוחן זוויות שונות של ההתנתקות לקראת מלאת לה עשור.

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית לשעבר דני סימן, סיפר בכנס על ימי ההתנתקות בהם ניצח על הקשר עם התקשורת הזרה. בין השאר מתח ביקורת קשה על התנהלותו ההסברתית של משרד החוץ וציין כי מנצחי המהלך ההסברתי שקדם להתנתקות דאגו למדר אותו ממעגל מקבלי ההחלטות רגע בו התבררה עמדתו וביקורתו על האופן בו מתבצעים הדברים.

סימן הציג לראשונה מצגת ממשלתית בה נפרסה היערכות מערך העיתונות לקראת ביצוע ההתנתקות. בדבריו הבהיר כי כעובד מדינה ראה את משימתו כמתן מענה לצרכיו של הדרג המדיני שנבחר על ידי הציבור כדי לבצע את מדיניותו. ברוח זו שיבח את התנהלותה של מי שכיהנה אז כדוברת צה"ל וביצעה את משימתה על אף עמדותיה האישיות שהתנגדו כבר אז למהלך כולו. לדבריו יכולת זו היא ההוכחה לקיומו של שלטון יציב ומשודר במדינה דמוקרטית.

באשר לעמדתו האישית הבהיר כי על אף היותו אדם חילוני הוא סבור כי "בלי שטחי האבות והאמהות לא יהיה שלום. כשנוותר על הדברים הללו אין לנו זכות כאן. אני לא אדם דתי ובכל זאת אני יודע שסבא שלי הגיע לארץ כשהוא שמע שאנחנו חוזרים לשילה לחברון ולבית לחם. על תל אביב הוא לא שמע".

לדבריו על המתיישבים לחזק את הקשר הפנימי שלהם לשטחי יהודה ושומרון ובכך ליצור את ההתנגדות הטבעית למהלכי התנתקות עתידיים. סימן סבור כי יש לחדד את הקשר והרלוונטיות של אזורים אלה לחייו של כל ישראלי באשר הוא, בין אם בהיכרות עם הסכנות הביטחוניות ביום שלאחר הקמת מדינה פלשתינית, בין אם בעובדות ההיסטוריות המתגלות בממצאים ארכיאולוגיים ומוכיחים את הקשר ההיסטורי של ישראל למקום. לדבריו למרבית הציבור הישראלי יש תחושת קשר טבעית ליהודה ושומרון ונותר רק ללבות את הקשר הזה ולהציף אותו עוד לפני שתכניות הנסיגה נרקמות אלא כבר כעת.

בין השאר מזכיר סימן את המחקר האמריקאי שבוצע בשנת 93' אודות עלות פינויים של מאה אלף מתנחלים מבתיהם, מספר שעלה מאז לאין ערוך וכבר אז גילה המחקר כי העלות תהיה 150 מיליארד דולר. "האמריקאים לא ישלמו את המחיר הזה. הם עדיין לא שילמו את מחיר ההתנתקות", אומר סימן הרואה גם במחיר הכלכלי מחיר שאותו על כל ישראלי לקחת בחשבון לפני התנתקות נוספת כמו גם שאלת הבסיס של המקום לאכלוסם של המתיישבים שיפונו והשלכות האכלוס הזה על הכלכלה הישראלית.

"אנחנו מתקרבים לעשור להתנתקות והתקשורת והאקדמיה אוהבים תאריכים עגולים. צריך להעלות את הדברים, לשמוע אותם בכל במה. מערכת ההסברה לטובת ההתנתקות הבאה כבר התחילה לעבוד", אומר סימן המתריע מפני מגמה תקשורתית להכפשת המתיישבים. "יהיו מספיק אנשים שינסו לעורר טריגר של התפרצות, של הרמת יד על חייל. התקשורת ניפחה את איום מלחמת האחים כדי להרחיק את הציבור מהעניין. רצו להציג קיצוניות".

בדבריו מתח סימן ביקורת קשה על תכנית הטלוויזיה 'ארץ נהדרת' אותה הגדיר כתכנית מתועבת שכן היא "מייצרת דמוניזציה של המתנחלים והצגתם כמטורללים שמסבכים את כולנו" ובכך למעשה מכשירה את דעת הקהל להתנתקות הבאה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

תגובה 1
הצג את כל התגובות