הרב אמסלם שמח שהחרדים מחוץ לקואליציה: "קיבלו דלי עם מים קרים על הראש"

שנה אחרי הכשלון בבחירות אומר הרב חיים אמסלם כי הוא כבר מתכונן להתמודדת הבאה. על המסגרת בה יתמודד לכנסת: "אני לא פוסל שום אפשרות ובלבד שיהיה בה כבוד לת"ח"

הרב אמסלם שמח שהחרדים מחוץ לקואליציה: "קיבלו דלי עם מים קרים על הראש"
  השליחות שלי במישור הפוליטי. הרב אמסלם (פלאש90)

שנה אחרי הבחירות, מה הרב חיים אמסלם עושה בימים אלה?

כל היום אני נמצא בפעילות שוטפת, הרצאות, שיעורים, מפגשים גם עם אנשי השטח שלנו וגם עם הסניפים ומכין אותם בעזרת ה' לסיבוב הבא.

אז אתה כבר מודיע שתתמודד שוב בבחירות?

ברור.

באיזו מסגרת?

אני עוד לא יודע. זה מאוד תלוי. סמוך לבחירות אנחנו נדע יותר. אבל זה לא סוד שהרבה מחזרים, הרבה מדברים וכרגע מה שחשוב הוא שהציבור שצפיתי להסביר לו מה האג'נדה שלי הוא יותר ויותר מתחזק. הרבה מאוד אנשים שלא הצביעו לנו מביעים חרטה, כי אנחנו הקדמנו את זמננו ואמרנו את האמת ללא כחל וסרק וללא פחד.

נכון, שהייתה נגדי רדיפה מאוד גדולה, עם השמצות ועיוותים של דברים, אבל השתדלנו לא לענות כשהדברים היו קשורים לכבוד תורה ולכבוד רבנים, אבל אנחנו ממשיכים בעזרת ה' וסופה של הדרך הזו שתנצח.

בסקר אחרון שפורסם, 'עם שלם' מקבלת שלושה מנדטים, אבל עדיין זה מתנדנד, זה עוד לא בטוח בפנים, אז תרוץ לבד?

אף אחד לא בונה על סקרים. כבר היו לנו סקרים יותר טובים מזה בזמנו, אבל היום מבינים שהדרך שעליה דיברתי, תורה המשלבת כדרך חיים עם פרנסה כנחלת הכלל, זו הדרך הנכונה שאי אפשר להשאיר את כל הנוער, שיסתובב לו ללא מעש, ולהשאיר אותו בישיבה כשזה לא מתאים.

היום גם החרדים מבינים שזו לא הדרך. אין מה לעשות. הדרך נכשלה, צריך להודות באמת. כשאמרתי את זה לא קיבלו ממני. ובשאר הנושאים כמו זהות יהודית, וסוגיית הגיור, וקירוב לבבות, כל הדברים האלה מקבלים, לדעתי, חיזוקים מהרבה כיוונים. כל מיני מפלגות יוצרות קשר. אני שומע, בינתיים לא מחליט דבר, אבל לפוליטיקה יש דינמיקה משלה.

לגבי הסקר אני לא מופתע, קיבלנו 48,000 קולות למרות חבלות ותקלות ביום הבחירות הסתובבו בשכונות חרדיות ואמרו שאנחנו פרשנו מהמירוץ. כולם יודעים את החבלות שהיו בתוך הקלפיות. ובכל זאת הבאנו מספר גדול של קולות, וזה אומר שהציבור אינו שטוף מוח, והוא יודע להבין בין אמת לשקר.

.

ליל הבחירות במטה מפלגת עם שלם (פלאש90)

בשנה האחרונה המפלגות החרדיות לא בקואליציה, עד כמה זה משמעותי לציבור החרדי?

זה אולי לטובת המפלגות החרדיות. ככה הם מקבלים דלי עם מים קרים על הראש והם מבינים כי לא לעולם חוסן. ואי אפשר להתעלם מדרישות של צבורים רחבים, ואי אפשר לזלזל במה שה'עמך' אומר.

כשהתחילו הדיבורים לפני כמה שנים על הנושא של הגיוס, אמרתי שלפני שהדברים יתגלגלו לפתחנו בצורה מעוותת, בואו נשתף פעולה. והם לא רצו לשמוע. היו דיוני ועדת פלסנר ואני הייתי החרדי היחיד שישב בכל הדיונים כדי להלחם על מעמדם של לומדי התורה ונציגי הציבור החרדי אמרו לי "מה יעשו לנו? יגייסו אותנו בכח?" והם החרימו את הדיונים.

עכשיו זה חזר עלינו כבומרנג. מה סתם, צמחה מפלגה כמו מפלגת יש עתיד? יש רקע לדברים האלה.

בשנה האחרונה נפטר גם הרב עובדיה יוסף שיצא בהתבטאויות קשות נגדך.

הרב, באופן אישי קטונתי לחלוק עליו. לא ניתנה לי האפשרות אפילו לדבר איתו. לא נתנו לי אפילו להסביר לו שמה שאני אומר זו דעת תורה צרופה שגם הוא יסכים אליה, מתוך מה שהוא כתב בספרים שלו.

הייתה נגדי רדיפה אישית, פוליטית מתוך ש"ס ולצערי גררו את הרב עובדיה למחוזות האלה. ואני בגלל גדולתו של הרב, לא דיברתי מילה ולא הוצאתי מילה שעלולה להתפרש כפגיעה ברב. שתקתי.

לפעמים כמו שאדם נוטל שכר על הדרישה, הוא נוטל שכר על הפרישה. יכולתי הרבה לומר, אבל הדברים משתנים. אלה שהיו אז על ההגה, נמצאים היום בצד האחורי של הקטר. הרב עובדיה זצ"ל עלה לגנזי מרומים.

הנרדף: תעמולת הבחירות של הרב אמסלם לציבור החרדי

ואיפה הרב רואה את עצמו? נניח שעושים מפץ פוליטי, הרב מצטרף למפלגה שתתפצל מש"ס? יחבור לבית היהודי? ירוץ עצמאית?

אני אומר לך רק דבר אחד. 'עם שלם' זה רעיון שמדבר על 'החזרת עטרה ליושנה' באמת, לא בדיבורים בעלמא. הדרך של רבותינו הספרדים בכל התחומים, לא רק בנושא העבודה ובהתערות במדינה, אלא גם בפסיקת ההלכה. אני מייצג את הקו ההלכתי של רבני צפון אפריקה, שהיא דרך מתונה. הדרך הזו יש לה הרבה תומכים והרבה אוהדים. 'עם שלם' זה רעיון, אני לא פוסל שום אפשרות ובלבד שיהיה בה כבוד לתלמידי חכמים.

אני אומר את זה בכאב, דווקא אצלנו הציבור החרדי, המחיצות אינן ברורות. פתאום שוכחים מה זה תלמיד חכם ומה זה כבוד תורה. אפשר להביא דוגמאות ממערכת הבחירות האחרונה לעיריות. גם בג'ונגל יש כללים, האריות והנמרים יודעים את מקומם מול חזירי הבר, יש היררכיה. לצערנו במלחמות האלה דמו של כל אחד מותר, הפשקווילים חוגגים, וההשמצות… חייבים להפסיק את זה. אני לא אהיה במקום שבו פוסלים צבורים שלמים, שאומרים עליהם שהם קופים, או שהם גויים.

בשבועות האחרונים התפרסם כי פעילים של 'עם שלם' פוקדת אנשים לליכוד, איפה זה עומד?

מדובר בקבוצה בראשות הבן שלי וחרדים צעירים מהליכוד, שאני יודע עליה למרות שאני לא בעצמי עוסק בה, שפועלים יום יום כדי לפקוד אנשים, מתוך מטרה להביא אותי לליכוד. לא התנגדתי כי הליכוד היא מפלגה שבסך הכל, ציבור דתי מסורתי ספרדי תמיד היו מצביעים שם. ויכול להיות שבסופו של יום ננחת שם, אני לא שולל, זו גם אפשרות.

בינתים הפוקדים בליכוד עובדים, הם רוצים להגיע למספר די גדול בתוך המפלגה. אני יודע שיש לי אהדה גדולה בתוך הליכוד, רבים התלבטו בין שתי המפלגות. בסך הכל, אני רואה את היעד שלי בשליחות פוליטית ואני אמשיך איפה שזה לא יהיה.

מה הרב אומר על כל גל החקיקה בנושא דת ומדינה?

התבטאתי ופרסמתי מאמר נגד ביטול המשרה של הרב הראשי. אני רק יכול לומר מה שאמרו על הפסוק "כי תצא אש ומצאה קוצים" הגמר אומרת שברגע שיצאה אש היא שורפת קוצים וקמה ושדה. צריך להיות חכמים ולא לתת לאש להתלקח. המחלוקות בינינו והתדמית של כל אלה שקשורים למשרות הדת, התדמית כל כך הושפלה וכל כך הזדלזלה עד שלצערנו מי שמצטייר כרב או כחרדי הוא נתפס בעיני הציבור החרדי כאדם פנטי וקיצוני. התפקיד שלי הוא להחזיר את השפיות. אני מופיע בכלי התקשורת ואומר את דבר ה' כפשוטו, את ההלכה הפשוטה בלי התלהמות. ואני מנסה בדרכי להביא צורה אחרת ממה שאנחנו מכירים. יש לי תפקיד,  יש לי שליחות אני אמשיך את התפקיד שלי.

צריך להבין שלא תמיד אפשר ללכת נגד הזרם ולומר שלום עליך נפשי, ולא לדון ולא להדבר עם היתר. אני מאמין שהדרך שלנו היא הנכונה והיא עם הזמן תלך ותתעצם.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

15 תגובות
הצג את כל התגובות