ארגון הרבנים 'דרך אמונה' מוקם מחדש - סרוגים

ארגון הרבנים 'דרך אמונה' מוקם מחדש

אחרי שנה של הקפאה, מחדש ארגון הרבנים 'דרך אמונה' את פניו. הרב ברוך אפרתי מונה ליו"ר הארגון והוביל מהלך של פתיחת השורות. במכתב שנשלח לעשרות רבנים והגיע לידי סרוגים הוא כותב: "בעוד לכיוון הליברלי יש יותר מבית רבני אחד, רבים מאיתנו חשים שאין עבורנו בית רבני אשר ייצג אותנו ואת עמדותינו. אשר יאמר דברי אמת בקול רם גם כאשר אינם ערבים לאוזן המערבית". בינתיים נרשמה הענות של כמאה רבנים בהם רבני ישובים, ראשי ישיבות פוסקים ודיינים

author-image
ארגון הרבנים 'דרך אמונה' מוקם מחדש
  הרב אפרתי על רקע קטעים מהמכתב

ארגון הרבנים 'דרך אמונה' מחדש את פניו. הארגון שהוקם לפני כעשור, נכנס להקפאה בשנה האחרונה אחרי שמזכיר הארגון, הרב אלי בן דהן נבחר לכנסת מטעם הבית היהודי.

בשבועות האחרונים, אולי על רקע מתקפת החקיקה בסוגיות דת ומדינה של הסיעות החילוניות בקואליציה, החליטו רבני הארגון לצאת לדרך חדשה כדי שקולם ישמע בציבור, ובהחלטה ראשונה מינו כיושב ראש את הרב ברוך אפרתי מאפרת כשהם מבקשים ממנו להיות המנוע להפעלת הארגון מחדש.

עם כניסתו לתפקיד הוביל הרב אפרתי מהלך של פתיחת השורות עבור כל רב שירגיש שייכות לקווי היסוד של הארגון, המבקש להביע את גישת הרב קוק והרצי"ה במציאות העכשווית. במסמך ההצהרה של הארגון שהופץ לעשרות רבנים בשבוע שעבר, אשר כותרתו היא 'לכו ונלכה ונחדש המלוכה', הגיע לידי 'סרוגים' ומתפרסם לראשונה, נכתב כי "הארגון אינו מבקש גיוון רב בתוכו ועמדות קוטביות, ואינו מבקש להיות כר כללי ולא מוגדר, הכולל את כל גווני הציונות הדתית מתוך טשטוש המחלוקות", אלא מבקש להיות גב רבני לפעילות לטובת ארץ ישראל ו"חיזוק התורה וכבודה תוך זהירות רבה מאד בשינויים הלכתיים או ממלכתיים".

"בעוד לכיוון הליברלי יש יותר מבית רבני אחד, רבים מאיתנו חשים שאין עבורנו בית רבני אשר ייצג אותנו ואת עמדותינו, אשר יאמר דברי אמת בקול רם גם כאשר אינם ערבים לאוזן המערבית. אנו חשים צורך בחיזוק הדדי, בתמיכה כלפי המציאות המשתנה, וכלפי הזרמים החדשים אשר נכנסים לציונות הדתית ולרבניה."

"הרוב הרבני הדומם, בעל הזיקה ליישוב יו"ש באופן חד יותר, בעל החיבה לאחינו החרדים (עם כל הביקורת הנכונה עליהם), בעל הדאגה לעתיד האמוני בציבור שלנו ובציבור הכללי, בעל הרצון לשמוע לזקני רבותינו  –  אין לו בית. ועל כך אנו באים עתה"

לעצור את הסחף

אחת הסוגיות הבוערות היא מתן מענה לגורמים ליברליים בציונות הדתית כפי שהם מתוארים במכתב: "פסיקת ההלכה עצמה עוברת שינוי דרמטי אצל חלק מחברינו הרבנים, כרגע בחדרי חדרים, אך לאט לאט הדבר ניכר כלפי חוץ- נסיון לשנות חלק ממנהגי התפילה באופן המזכיר תנועות אחרות, נסיון להטות חלק מדיני יו"ד ואבה"ע שלא כסדרי הפסיקה המקובלים אצל רוב הגדולים- גיור, נישואין, גיוס מסיבי של בנות דתיות, שירת נשים מעורבת לכתחילה, כשרות ללא תעודה, ערעור על שבעה נקיים, תשובות הלכתיות ללא מקורות, הרחבת דין אפקעינהו בקידושין להתרת עגונות שלא כדין, ועוד רבים. חלק מדברים אלו עומדים במבחן ההלכה, אך חלקם לאו דוקא. והעולם כמנהגו נוהג".

סוגיות נוספות אותם יעלו הרבנים על סדר היום על פי מסמך העקרונות הן אמירה ברורה בסוגיית מסירת שטחים לפלסטינים, מלחמה בהלניזם הפוקד את צעירי הציונות הדתית ("הן בקוד הלבוש, הן בחשיפה למדיה המערבית המחשיכה את הלבבות בעריות ואלימות"), הורדת הלהבות במלחמה נגד החרדים ועוד.

כאמור מי שיעמוד בראש הארגון הוא הרב אפרתי שכותב כי קיבל את התפקיד בכובד ראש מתוך תחושת שליחות: "אעשה כל שביכולתי על מנת שהארגון יהפוך לראש החץ האמוני והתורני בענייני הציונות הדתית, ויהווה בית לרבנים המבקשים שותפות לדרך של תורה אמונית מבית הרב זצ"ל וממשיכיו. אני מתכוון למסור על כך את הנפש, משום שלענ"ד הרבה תלוי בנו, ורבש"ע דורש מעימנו להתעורר ולפעול בראש מורם ובבהירות".

גב אמוני לחברי הכנסת

את היחס בין התורה והפסיקה ההלכתית לבין המצב בשטח מתארים במסמך במילים: "הארגון אינו מבקש להתכנס ולהצר את התורה האמונית לכדי ניתוק מהציבור או לאדישות לכאביו וצרכיו, חולשותיו וספקותיו. אדרבה, כוונתנו להרחיב את תורתנו ולהביע מתוכה אמירה רלוונטית למציאות הישראלית המגוונת והמורכבת, אולם תוך מחויבות מוחלטת להלכה, ולא פחות מכך, מחויבות לאוירת יראת השמים המתלווה לפסיקת ההלכה ואהבת נושאי ונשאי התורה כולם."

"דרך ההשפעה תהיה בעיקר ע"י הדגשת הצד האמוני והתורני בציונות הדתית. בנוסף תהיה אינטרקציה קבועה ויעילה עם חברי כנסת ומתן גב תורני לעמדותיהם האמוניות בנושאים אקוטיים, ונהווה גב איתן לחברי הכנסת שלנו כך שיחושו בנח ללחום מלחמתה של תורה וארץ ישראל."

על פי המסמך מטרות הארגון בטווח הקצר והארוך הן: כינוס כל הרבים החברים לכנס יסוד והגדרת המשימות הקרובות, הודעות קבועות לתקשורת בנושאים אקטואליים המצריכים אמירה רבנית אמונית, וכתיבת מאמרים בענייני השעה, ויצירת בית רבני לרוב רבני הציונות הדתית, כל זאת באופן דמוקרטי בין חברי הארגון ו "בליווי זקני הרבנים אשר ידינו לא תמוש מידם" כדברי המסמך

ל'סרוגים' נודע כי המכתב שנשלח בתחילת השבוע שעבר, זכה להענות של כמאה רבנים כולם רבנים מכהנים, רבני ערים וישובים, ראשי ישיבות, פוסקים, דיינים וראשי מוסדות בציונות הדתית. בשבועות הקרובים אמור להתקיים כנס הגיבוש של הארגון המתחדש, בו יצאו לדרכם החדשה ואז כנראה גם תתפרסם רשימת הרבנים המלאה של החברים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
מה זה רבני הלייט?
תתביישו | 17-11-2013 15:10
2
אתם הלייטים
דפנה | 17-11-2013 15:12
זאת לא בעיה ולא צריך להיות צדיק גדול כדי להמשיך ולהשאיר את ההלכה כמות שהיא בלי להתאים אותה למציאות המשתנה. זאת גם לא בעיה גדולה לקחת אחריות על חומרות ואיסורים (מקסימום, סתם נמנענו...). העוצמה הדתית היא לדעת גם להקל, גם לחדש דברים שלא לחומרא. וזה בטח לא לייט, או פחות דתי או תורני. מרוב עיסוקים בפיצ׳פקייס של ההלכה (פינג פונג בשבת, כיפה לנשים...), אתם שוכחים לבדוק את איסורי הדאורייתא. מרוב שותים על שטויות, אנחנו כבר לא שמים לב שגם במגזר הדתי והחרדי 40% מבני הנוער נאנסו (20% דיווחו על כך; לא הוטרדו- נאנסו), 30% מתוכם- בתוך המשפחה- אבל בסדר, בואו נמשיך לדבר על שבעה נקיים...
3
אשריך הר' ברוך - תציל את כבוד ר' אברום בעולם הזה
מרכזניק | 17-11-2013 15:27
אוי לאותה בושה שכמה רבעלך מייצגים בתקשורת את תורת הרב קוק. אשריך שלקחת את המושכות. קדימה הסתער
4
למס' 3 מספיק עם השימוש המעוות במילה רעבלך
גדיים שהנחת | 17-11-2013 16:00
כשר' אברום דיבר על רעבלך הוא לא דיבר על הדעות שלהם אלא על כך שהם רבנים צעירים שלא יודעים את מקומם אל מול גדולים מהם. בינתיים "גדיים שהנחת נעשו תיישים" ומי שמתפקד היום כרעבלך הוא ידידינו הרב ברוך אפרתי שמדבר בחוסר כבוד ובזלזול כנגד תלמידי חכמים הגדולים ממנו בהרבה בחכמה ובשנים וכמוהו יש עוד כמה חרד"לים צעירים שחושבים שהם מבינים יותר מראשי ישיבות ורבני יישובים גדולים וחשובים
5
ככה זה שיש הרבה יותר מדי זמן פנוי לרבני בתי כנסת...
| 17-11-2013 16:12
מחרחרים מחלוקת
6
מה זה השטות הזאת "רבני הלייט" ?
רועי | 17-11-2013 16:13
האם הרב אפרתי התבטא כך? לפי תוכן הכתבה - לא! אז למה התכוון עורך הכותרת? סתם לעורר פרובוקציה? יש רב שהוא לייט? אדרבה, תגיד לנו במי מדובר. ואם יש רב שמקל זה לא הופך אותו ל"לייט".
7
עד כדי כך הרבנים משועממים? אולי שילכו לעבוד !!!!!!!!!!
יעקב דינור | 17-11-2013 16:19
השעמום מוציא את הרע והרוע מהרבנים המשועממים - שמתגלים כאחד האדם - רודפי כבוד ושררה
8
"תשובות ללא מקורות"?????
| 17-11-2013 16:20
האם יו"ר הארגון עיין בתשובות של עצמו בעבר?
9
חיבה לחרדים??? 20 שנה הם מדירים ומחרימים אתכם מכל משרה.
אלי | 17-11-2013 17:07
לכב' הרב אפרתי, דבריך נראים כהתחנפות לחרדים ולא כחיבה לחרדים. במשך 20 שנות שלטון ש"ס הם הדירו והחרימו את רבני הציונות הדתית ללא אבחנה בין צוהר ב"ה או דרך אמונה. הם זלזלו, החרימו ספרים של הרבנים שלנו וזלזלו בהם. מסיטים הורים תמימים ללא רקע תורני להעביר ילדים לחינוך חרדי מחוסר ליבה וציונות
10
האם תקלו כמו הרב עובדיה? זה השאלה הפשוטה. אם כן, תבורכו
מוטי | 17-11-2013 17:43
אם תחמירו, הרב יצחק יוסף כבר אמר על המחמירים שהוא ירחיק אותם מהרבנות. מי שרוצה להחמיר על עצמו, יבורך. על הציבור, לא. מאחל לכם בהצלחה רבה. להראות צד הנכון והאמיתי ללא זיופים של תורתנו הקדושה.
11
תשובה ל9 ו-3
מרכזניק | 17-11-2013 18:45
כל מי שיודע מקרוב, יודע שש"ס מינתה את בוגרי מרכז הרב וכרם ביבנה לדיינים!!! המפדל היו בעד רבנים לייט, (או איך שתקראו להם). כמו כן מה שר' אברום אמר ודאי הוא התכוון לאנשים מסוימים שהיום הם כבר זקנים, אבל זה לא מתיר להם את האסור, וכי אדם שמוכר לוקשים בגלל שהזדקן הלוקשים נהיים כשרים לפסח? ברור עדיף ת"ח צעיר ממשיך בדרכי האמת מאשר זקן ממרא (שהוא ת"ח , עם דעות עקומות)
12
הגיע הזמן
| 17-11-2013 22:30
שישמע הקול המרכזי של התורה
13
מבזים תלמידי חכמים ומרבים מחלוקת, דברו חיובי ולא כנגד
אלי הראל | 18-11-2013 0:00
בכתבה באתר יש הצגה רצינית של מחלוקת, שהיא דבר לגיטימי בהלכה. אז למה לקלקל ולהרוס בפייסבוק בכותרת גועל נפש של כותרת, מה תשובה ל"רבני הלייט"? שלא ניתן להבין אותה אלא כמזלזלת ומתנשאת? עמדה כזו רק מחלישה. והיא מצטרפת לכיוון כולו. האם ההקמה היא רק כנגד? אם כן היא לא תהיה איתנה. ובואו בתור התחלה לכיוון "האמוני" תחזרו בתשובה ותתנצלו על הביטוי המכוער בכותרת, שראוי להסירו.
14
שקר שקר שקר, ש"ס תמיד התנגדו למינוי רבנים ציונים
ל11 ה "מרכזניק" | 18-11-2013 0:39
איזה רבנים ממרכז או מכרם ביבנה התמנו לרבנות עיר ב 15 השנים האחרונות? מדוע שס העדיפו את מצגר על פני הרה"ג יעקב אריאל? נכון שכאשר לא הייתה להם ברירה ובגלל אילוצים פוליטיים היו צריכים לבחור דיינים ציונים אז הם העדיפו את יוצאי מרכז או יבנה. אב זה רק כשלא הייתה ברירה. הם מינו עשרות רבני עיר ושכונה ואף לא אחד ציוני. בפ"ת גם לא הייתה להם ברירה
15
נשמע טוב
| 18-11-2013 7:59
נקווה שיקחו את העניין ברצינות הראויה, והעיקר שיהיה לשם שמיים!
16
ל-11 הבא ראיות לדבריך
| 18-11-2013 11:27
הייתי שם כשר' אברום דיבר על רעבלך. הוא בשום פנים ואופן לא בא לומר שדעתם אינה לגיטימית או שאינם תלמידי חכמים. הוא רק בא לומר שבסוגיות הנוגעות לכלל ישראל צריך לתת את ההכרעה לגדולי הדור שלהם יש את הראיה הכללית, הנסיון וסיעתא דשמיא. בגלל זה הוא גם השתמש בביטוי "רעבלך" (זה לא ביטוי שהוא המציא) ולא "ניאו רפורמים" "רבני לייט" וכד' (או כל ביטוי מקביל לכך). זוהי בדיוק המשמעות של המושג רעבלך. היות ואתה ככה"נ (בניגוד אליי) לא מכיר לא את הרב ברוך אפרתי ולא את הרבנים שאתה מזלזל בהם כ"מוכרי לוקשים" הרשה לי לחדש לך שבהשוואה בינהם ברור שמי שעונה לשם רעבלך כיום הוא כותב המאמר כאן
17
בראש הארגן צריך להעמיד רבנים גדולי תורה
גד | 18-11-2013 13:00
אני מאוד מכבד את הרב אפרתי, אבל אי אפשר להתעלם מכך שהוא מאוד צעיר ולא יכול לעמוד בראש כזה ארגון מכודב. על מנת שיצליח צריך להעמיד תלמידי חכמים גדולי תורה
18
כל הכבוד רעיון מבורך
| 18-11-2013 20:00
היה צריך דבר כזה מזמן
19
ברוך אפרתי ממש נביא הוא יודע מה הקב"ה דורש מאיתנו
| 30-11-2013 21:59
ורבש"ע דורש מעימנו להתעורר ולפעול בראש מורם ובבהירות".
20
תגובה לתגובה של יאיר
איתן | 17-12-2013 20:25
אין מה לומר השנאה מבעבעת בך... אתה פשוט שונא דתיים נכון? אתה מפחד שהם ישתלטו על המדינה אה? ואתה דתי? הרי הרבנים האלה הם הם מיצגים את דעת התורה בלעדיהם איך נדע מה רצון ה'? קצת ענוה לא יזיק לך ולחבריך מבית הלל וצוהר..
21
כבוגר מרכז אני מסכים עם חלק מהדברים
יעקב כהן | 30-12-2013 20:30
אני למדתי בישיבות חרדיות, גם של שס וגם ליטאיות. בשניהם נרדפתי בשל רצוני לשמור על א"י והקשר עם המדינה, ומצי שחושב שהייתי "שבבניק" מוזמן לראות את השס שקיבלתי מראש הישיבה שלי. אבל במרכז הרב נפתח לי הפצע מחדש כשתלמידי הרב צבי יהודה לא מבינים למה אני כל כך כועס על המפלגות הללו. הם ראו בי תמהוני, מוזר שלא לדבר על זה שבשידוכים לא נעזרתי על ידם כשהיהב לי ברור שלא אנשא למישהי שמצביע למפלגה חרדיתץ שיורקת על המגזר שלי. אני למדתי בישיבות החרדיות ומכיר את דרכם מקרוב. לשנוא -לא שונא. אבל לתמוך בהם ולפגוע בציבור שלי זה לא. ובאשר אליך ר' ברוך אפרתי- זכור מה שאמרתי לך- כשיורקים עלי אני לא פותח מטריה. אני מחזיר בממטרה! זה שאני עם הסמכה לרבנות עיר ולדיינות לאט מעניין אף אחד. ולמה? כי כנראה כדי לקבל מנוי צריך להיות מקורב.