הסיבה להתנגדות לרב סתיו: לא מקבל מרות רבנית - סרוגים

הסיבה להתנגדות לרב סתיו: לא מקבל מרות רבנית

הרב אריאל בראלי רואה בסרובו של הרב סתיו לבקשת הרב דרוקמן להסיר את מועמדותו סימן לכך שהוא הולך בשיטת הפסיקה של הנהלת צהר הדורשת עצמאות ולא מקבלת מרות רבנית. זו נקודת המחלוקת.

author-image
הסיבה להתנגדות לרב סתיו: לא מקבל מרות רבנית
  פסיקת הלכה דורשת בניין אב. הרב אריאל בראלי

הבחירות לרבנות הראשית גורמות לתחושה קשה של נמיכות קומה ובזיון בקרב הציבור.

כנראה שהסיבה לכך היא התעסקות מרובה בצורה, בקמפיין ולא במהות. ברצוני להצביע על נקודה עקרוניות אשר לטעמי עומדת בבסיס המחלוקת.

פסיקת הלכה היא מקצוע מורכב ומסובך שכן ישנם פסקים הפוכים המתייחסים לאותו מקרה ועיקר ההבדל הוא בהגדרת המציאות לדעת להבחין מתי זו שעת הדחק, הפסד מרובה ועוד שיקולים. זה חלק מכוחו של הפוסק לקרוא נכונה את המפה ולהתאים אליו את הפסיקה המתאימה.

כוח הפסיקה בנוי בראש ובראשונה מיראת שמיים ועבודת המידות ולכך זכו בית הלל שתקבע הלכה כמותם שהיו מקדימים דברי בית שמאי לדבריהם (ערובין יג). אולם בדברי חז"ל מוזכר דבר נוסף והוא שימוש תלמידי חכמים (סוטה כב).

וכאן אנו מגיעים לנקודת המחלוקת, שכן האם הכוונה רק להתעמקות בדברי הפוסקים על מנת להגיע לטעמים של הפסיקה או שהכוונה למפגש חי עם וקבלת מרות של תלמיד חכם. האם רב יכול לסמוך על עצמו ולפסוק בכל דבר שמוצא לנכון או שעליו לבדוק את עצמו ביחס לתלמידי חכמים הידועים בציבור כגדולי תורה?

הרב אברהם שפירא ראש ישיבת מרכז הרב חזר על עצמו שוב ושוב בצורך לשמש תלמידי חכמים כפשטו מתוך מפגש חי ולשם כך הוקמו ישיבות. הוא הביא את דברי הרמב"ם בהקדמתו ליד החזקה, שעיקרה הוא סדר מסורת התורה ממשה רבינו שקבל תורה שבכתב ותורה שבעל פה בהר סיני ולימדה לזקנים, מדור לדור עד רבינא ורב אשי שכתבו את התלמוד.

כשסיים הרמב"ם את סדר הדורות ממשה רבינו, הוא חוזר ומונה שוב בחזרה מרב אשי עד משה רבינו ל"ט דורות, "משה רבינו מפי הגבורה נמצא שכולם מה' אלוקי ישראל" . והסביר שזהו יסוד היסודות של תוקפה ונצחיותה של התורה, מה שהיא נמסרת מדור לדור על ידי חכמי וגדולי התורה של הדור, ובזה נשמר הקשר אל המקור, 'ה' אלוקי ישראל'.

הרב שפירא בזמנו יצא גלויות כנגד צורת הפסיקה של הרב שרלו, משום שהייתה חסרה נקודה זו. הפסיקה של הרב שרלו מחשיבה את המבט המוסרי על החיים ובתוך כך את כבוד האדם לשיקול הלכתי חשוב. ניתן לראות זאת בא לידי ביוטי בפסקים בענייני כשרות וצניעות המבוססים על נימוקים אלו. מדובר על פסיקה הפונה למרחב הציבורי.

שורש המחלוקת – עצמאות הפסיקה

וכאן עולה השאלה עד כמה יש לפסיקה זו בית אב? עד כמה היא מקבלת גיבוי מתלמידי חכמים? יכול הרב שרלו לטעון שאין צורך בגיבוי היות והוא שימש תלמידי חכמים דרך ספרים, אך אינו יכול לטעון שיש לו גיבוי ממשי לדרכו.

דרכו של הרב סתיו בפסיקה לא מספיק התבררה. ספרו "בין הזמנים" העוסק בתרבות הפנאי פותח צהר קטן לדרכו. ניתן להבין עם איזה ציבור מתמודד הרב סתיו שהוצרך להתיר הליכה לקולנוע וכדומה. אך ההתנהלות של הרב סתיו בנוגע למועמדות הרב אריאל הוכיחה כיצד הוא מפרש את המונח שימוש תלמידי חכמים.יושב ראש צוהר התבטא לא פעם שנשיא צהר הרב אריאל הוא הדמות המרכזית שעליה נשענים רבני צהר בהבט ההלכתי.

מאחר שהרב סתיו סירב לבקשת הרב דרוקמן ורבים אחרים להסיר את מועמדותו לזמן מוגבל התברר שהוא הולך בשיטת הפסיקה של הנהלת צהר הדורשת עצמאות ולא מקבלת מרות רבנית.

זו נקודת המחלוקת! מי שמאמין שדרכה של הנהלת צהר בפסיקת הלכה (ולא מדובר על הפעילות המבורכת והחשובה של ארגון צהר) מביאה בשורה לתורת ישראל יתמוך ברב סתיו. מי שמאמין שדרך זו מקרבת את הרפורמה הזוחלת המורידה את קרנה של תורה, מבין שהמתכון להצלחה עובר דרך גדולי ישראל ולכן יש לתמוך במי שקשור לגדולי ישראל, זו הדרך הבטוחה לתורה חדשה הצומחת מתוך שורשים איתנים.

==

הרב אריאל בראלי הוא דיין בבית הדין לממונות בשדרות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
54 תגובות - 54 דיונים מיין לפי
1
ההתנגדות לרב סתיו החלה הרבה לפני שסרב להסיר את מועמדותו
| 10-06-2013 18:56
די לצביעות
2
ממש נודניק.
איש חושב | 10-06-2013 19:19
לא נעים, אבל הרב בר אלי הוא סוג של איפכא מסתברניק... גם על פורום תקנה שבו ישבו גדולי הדור היה לו מה להגיד , נגד כמובן. למה כל רב צריך להגיד משהו בסוגיית הרב סתיו? מה גילו של הרב בראלי שאומר הכל על הכל? אולי יבין שיש מצבים או נושאים בהם עדיף שישתוק, הן מפאת גילו והן מפאת מעמדו?
3
בראלי קשקשן ידוע
אורי | 10-06-2013 19:20
תפסיק כבר לקשקש האתרים מלאים במאמרי סרק חסר תוחלת שלך. הרב אריאל עצמו אמר לרב סתיו שלא יפרוש. הרבה קודם התנגדת אליו. אין כבר כוח לשמוע אותך.
4
הרב סתיו זוכה לתמיכת הרב לכטנשטיין
זאב | 10-06-2013 19:28
הרב סתיו זוכה לתמיכת הרב לכטנשטיין שחוץ מאולי הרב ליאור ,שקול כנגד ,אם לא יותר, שאר רבני הציונות הדתית,ביחד.ולכן הוא לא חייב לאף אחד(חוץ מלרב אריאל אותו הוא רואה כרבו) ובטח שלא לרב דרוקמן דבר.לצערי היום גדלות בתורה נראית בעיני הציבור המשויך לישיבות הקו ,לפי לובן הזקן ואורכו,בדומה לחרדים. הרב שרלו ודומיו נאלצו לפלס להם דרך משל עצמם משום שנוצרו תחומי חיים שונים ,שכל חכמי התורה הגדוליםבמאה השנים האחרונות לא ידעו או לא רצו להתמודד עימם.מבחינת החרדים ובמובן זה גם רוב רבני הציונות הדתית לרבות הרב שפירא,אדם לא יכול עשות דבר בחייו חוץ מללמוד תורה כל היום או לעסוק רק במקצועות שהיו קיימים בתקופת הגמרא. אף אחד מהם אינו יודע כיצד ללמד אדם ללמד עבודת ה' כמו של חנוך שהיה סנדלר ועל כל תפירה ותפירה היה מייחד ייחודים והוא זה שזכה בדומה למשה רבנו ואליהו לא למות כאחד האדם.לכן לא שייכת מסורת פסיקה בעניינים אלו.לא כל מי שלא רוצה להתחנף לחרדיות הוא רפורמי. אבל אתם בטח לא תפרסמו תגובה זו
5
קשקוש בלבוש
יואל | 10-06-2013 19:51
ההתנגדות שלך לרב סתיו הייתה הרבה קודם. חוץ מזה, למה הוא צריך לשמוע לרב דרוקמן, ולא לרב ליכטנשטיין ? אני מבין שצריך לקבל את המרות של הרב שאתה חושב שצריך לקבל את המרות שלו ואם יש מרות של רב אחר אז זה לא לקבל מרות. בקיצור, אתה לא ישר.
6
רק הערה על הרב שרלו
יובל | 10-06-2013 19:56
אם הוא לא מקבל את הרב שפירא או שהרב שפירא לא מקבל את הדרך שהוא חושב שצריך ללכת בה אז הוא לא מקבל מרות ? ואם לרב שרלו יש רבנים אחרים שהוא שימש אותם שנים רבות שהם ב"ה מיחסים למוסר משהו חשוב (אגב,מהדברים שלך עולה שלרב שפירא לא היה חשוב המרחב הציבורי והמוסר) אז הרב בראלי מחליט שזה בלי בית אב. בקיצור, כמו שאומר הרב שרלו על הרבה דברים אחרים - הכל מניפולציה.
7
לא נכון
יצחק | 10-06-2013 20:25
התנגדותי לדרכו לא קשורה לנימוק העלוב הזה
8
הרב בראלי חבל על כבודך
גיא | 10-06-2013 20:28
התעסקת עם היחצנים האכזריים בעולם התקשורת הם יחסלו אותך עכשיו
9
די, נמאס! זה לא המאבק שלך, הרב בראלי
| 10-06-2013 20:55
שמענו כבר את דעתם של גדולי רבותינו, הרב וישליצקי, הרב דרוקמן, הרב לבנון. ומנגד עומדים גם תלמידי חכמים מבוגרים וחשובים כרב סתיו, הרב ליכטנשטיין, הרב דניאל שילה ואחרים. רבנים שהיו יכולים להיות אבא ואפילו סבא שלך אתה, הרב בראלי ושכמותך (למשל הרב אפרתי) יכולים סופסוף לפנות את הזירה. זה מעכיר את הדיון כשרבנים צעירים (רעבל'ך, גם חרד"לים יכולים להיות רעבל'ך) דוחפים את ראשיהם בין הגדולים ומלמדים מוסר לרבנים גדולים וחשובים מהם גם כשהם עושים זאת כביכול בשמם של רבותיהם. הציבור גם ככה נבוך נוכח המחלוקת הקשה הזו. המאמרים שלך רק מוסיפים קנאה ושנאה
10
נמיכות קומה בשל עיסוק בלתי פוסק בשטות זו. ומרות של מי?
דוד פרידמן | 10-06-2013 21:01
מדוע הרב סתיו צריך לקבל מרות של הרב דרוקמן? בואו נשאל את עצמנו שאלות קשות: מי הוא ת"ח?[ מי הוא מגדולי ישראל? עד כמה מחוייבים ל'דעת תורה' בענייני פוליטיקה? איך הרב אריאל תמך כל השנים - ולא שמעתי שהפסיק תמיכתו - בארגון צהר?
11
גם בשוהם פסיקותיו תמוהות , אם בכלל פוסק..
תושב שוהם | 10-06-2013 21:01
התפקיד לעניות דעתי קצת גדול עליו הוא רב בסדר- בסדר עם כולם...
12
הרב דרוקמן הודיע שהוא לא משתלט
יוסי | 10-06-2013 21:12
אז די להציג אותו כרודן שחייבים לשמוע לו. והעיקר אומרים שהרבנים לא מפעילים כח אלים. לקיחת הבחירה מהציבור מתוך דעת תורה של מספר רבנים - זו אלימות. הם יכולים להציג את דעתם - והציבור ישפוט האם להקשיב להם. (למרות שאתה חושב שזכות תורתם מתירה להם להביע דעתם בכח - שסותר למה שהרב דרוקמן עצמו אמר: "מה זאת אומרת לרבנים אסור להביע דעה?!") ביזוי הרב סתיו - הוא אלימות. נקודה.
13
שמועות מבוססות:הרב אריאל השעה את עצמו מלהיות נשיא צוהר!
תבדקו ותראו | 10-06-2013 21:37
14
אתם מבזים אחד את השני
אושיק | 10-06-2013 22:19
הוחלט בבית היהודי שהרב סתו הוא המועמד של הבית היהודי .כאן נגמר הענין .וכולם כולל כולם אמורים להתיצב מאחורי הרב.מספיק עם החתרנות החפירות והפילוג זה לא עושה טוב לאף אחד וכותב לכם אחד שהצביע הבית הלאומי שממש לא מענין אותו הרבנות הראשית או התחתית
15
שטויות.הרב טאו סימן אותו מזמן
| 10-06-2013 22:26
16
פשיטת רגל
| 10-06-2013 23:04
נראה לי שהציבור הדל״י צריך להגדיר מחדש מהו מעמדו של רב לפי התגובות של הקוראים נראה שאתם לא יודעים מהו תפקידו של רב ומהו מעמדו של רב זוהי פשיטת רגל של היהדות הציונית
17
מגיב 11 שקרן
אורי בלום | 10-06-2013 23:14
אין סיכוי בעולם שאתה תושב שוהם. אין תושב שוהם שלא מעריץ את הרב סתיו. אתה קשקשן ואשמח אם תזדהה בשמך.
18
כמו שרואים בחוש-כשאין דעת תורה בעצם אין כלום. זה ממש
אביעד | 10-06-2013 23:24
צאן ללא רועה כולם מתפזרים. בזה צריך ללמוד מהמגזר החרדי שלהם יש דעת תורה והם הולכים אחריה בתמימות וזו עובדה. חבל שנהיינו כאלה פרווה והילדים לא תמיד אפילו פרווה .
19
מי אתה הרב בראלי?
איכפתניק | 10-06-2013 23:41
מי אתה בכלל הרב בראלי , נכד של הרב נריה ותו לא!
20
למגיב 15
אריה | 10-06-2013 23:46
ועוד כמה. נפלתם בפח של יחצני סתיו, שמנסים ליצור תמונה כאילו ההתנגדות באה רק מהרב טאו,כשלמעשה המתנגדים התקיפים ביותר הם הרב ליאור ותלמידו הרב אלבה שכתב כאן למעלה, הרב אליקים, הרבנים מלמד ועוד ועוד, כולם אנטי-קו מובהקים.
21
מישהו יכול להסביר לי מהי פסיקה רבנית בימינו
יואב | 10-06-2013 23:56
ובכלל האם יש למאן דהו זכות להורות למישהו לא להעמיד את עצמו לבחירה לרבנות הראשית? מה שייך כאן עניין "לשמוע לפסיקה רבנית? מי הפוסק ולמי הוא פוסק? נראה לי שבימינו אין לנו פסיקה מחייבת אלא עצה וכל אחד יכול לייעץ אולם לא כל אחד חייב לקבל ולכן די מספיק ודי לנו במה שקולקל עד עתה כי לקלקל קל ולבנות את ההריסות של כל אלה שמהרסים יהיה קשה ביותר לתקן
22
די די די. נמאס כבר. תסתמו כולכם
מויש | 11-06-2013 0:03
23
שכחת שגם צהר הם רבנים עם סמכות הלכתית
דתי לאומי | 11-06-2013 0:06
24
הרבנים אריאל טאו דרוקמן ולבנון נגד סתיו
אביתר | 11-06-2013 1:27
הם בכלל מזרמים שונים... נקודה למחשבה ....
25
לא הבנתי
| 11-06-2013 1:51
אתה מוכיח את דבריך ע"י דבריו של הרב שפירא ז"ל אבל אנשים פשוט יכולים לענות לך שהם לא מקבלים את דבריו. החיוב לקבל "מרות רבנים"(כפי ההגדרה הרחבה שנתת פה) הוא חובה לדעתך אך לא לדעת אחרים. נ.ב. גם דבריו של הרב שפירא מתייחסים למרות לרבנים לא בני דורנו הישירים אלא כאלה מ100 שנה ומעלה יותר. איני מסכים לדבריך משני הצדדים ולדעתי גם לא הוכחת לוגית שהוא לא בסדר. אתם לא בסדר
26
שקר. הוא נשמע לפסיקת הרבנים ליכטנשטיין, רבינוביץ' ועוד
תלמיד | 11-06-2013 7:59
שלא לדבר על כך שהסוגייה של המועמדות היתה פוליטית, ולא הלכתית. הטעות היתה של הרב דרוקמן--התבונה הפוליטית שלו לעניין הרבנות הראשית לא שונה מהתבונה הפוליטית שהביאה לו מנדט בודד לכנסת כשהוא רץ במצ"ד.
27
הרב שרלו איננו פוסק כלל
אודי | 11-06-2013 8:01
הוא אינו מביא מקורות לדבריו כדרכה של תורה אלא פוסק מתוך תחושות בטן, ועוד בדברים שצריך להם מה שנקרא "כתפיים רחבות" וגם גדולי תורה לא מעיזים לפסוק בהם (ע"ע לימוד מעורב, הזרעה מלאכותית וד"ל)
28
אריאל, תפסיק לבזות את עצמך
ידידך | 11-06-2013 8:18
אריאל, כל הרשימות הללו רק מבזות אותך. כמי שמכיר את שניכם, את הרב סתיו ואותך, אני יכול לומר לך שקוטנו עבה ממותנך. ניחא אם זקני הדור מבקרים אותו, אבל אתה?! הרי טרם ניגבת את החלב משפתיך. כשאתה אומר שהרב סתיו אינו מקבל מרות רבנית, אתה מתכוון שהוא לא סר למשמעתך? או למשמעת הרבנים שלך? ואולי הוא קיבל אישור ודחיפה מרבנים גדולים הרבה יותר כדוגמת הר"א ליכטנשטיין והרנ"א רבינוביץ? גם אתה בסה"כ חלק מהרבעל'ך שר' אברום דיבר עליהם. אל תכניס את עצמך למחלוקות של רבנים בעלי נעליים גדולות הרבה ממידתך.
29
לאודי (23) על הרב שרלו
נעם | 11-06-2013 8:28
להגיד על הרב שרלו שהוא לא פוסק זה כמו להגיד על הרב קוק שהוא לא איש מחשבה. הדבר האחרון שאפשר להגיד עליו זה שהוא פוסק מהבטן. אני ראיתי שבכל תשובה שהוא מביא הוא כותב את הנימוק ולא מביא את המקורות כי אין לו זמן אבל כל מיש קורא את מה שהוא כתב יודע בדיוק למה הוא פסק כך ולא כך. זה שהוא לא כותב את המקורות זה הוסבר על ידו כל כך הרבה פעמים. אבל הוא אמר שעל כל פסק שהוא יישאל ויבקשו מקורות הוא יכול לכתוב תשובה שלמה והוא עשה את זה המון המון פעמים כך שאתה ממש מצחיק. דווקא בנושא של מעורב הוא כתב חוברת שלמה עם נימוקים ולגבי הזרעה מלאכותית הוא כתב ועוד איך. החוצפה שלך לכתוב על מישהו שעונה לכל עם ישראל אולי יותר מ100 תשובות ביום "לא פוסק" מראה מה אתה בעצם שווה בביזוי תלמידי חכמים
30
בראלי וחבריו חוששים שיאבדו את מוטת השליטה שלהם בציבור
בועז | 11-06-2013 8:58
ולכן כל הזמן מטיפים למרות רבנית כי אחרת אף אחד לא ישים עליהם אדון בראלי כבוד ומרות מקבלים מהציבור לא מכריחים את הציבור!
31
מי הוא רב אצל הד"ל? לא יודעים!!!
חלמאי | 11-06-2013 9:14
32
הרב סתיו
יעקוב | 11-06-2013 9:14
אני מאוד מקווה שהוא יבחר לרב ראשי שלכם עוד לא ראינו אותו עם גדולי ישראל ומקווה שגם לא נראה אותו שם וכך ניפרד ביתר קלות מכל סילוף התורה הקדושה
33
מי מסתכל על הרב לכטנשטיין?
| 11-06-2013 9:17
נחשב בציבור הדתי?? רק בישיבות גוש עציון וכזכור, אלו נמצאים בשורש המחלוקת...
34
במילה אחת: שטויות
רועי | 11-06-2013 9:45
35
שאלת תם. אשמח אם מישהו יענה לי
דניאל | 11-06-2013 10:06
אני באמת לא מצליח להבין ואשמח אם מישהו יענה לי. כאשר חלילה יש איזה צרה ( לא על אף אחד מישראל), כולם נוהרים לרבנים שידועים כצדיקים, ( כדוגמת משפחת אבוחצירה, רבי דוד מנהריה, רבי אלעזר זצ״ל) או הרב אברג׳ל מנתיבות וכמובן הרב קנייבסקי כמובן, או בזמנו לרבי מילובביץ זי׳ע ושלא לדבר על כך שרוצים להתברך מהרב עובדיה יוסף, או הרב שטיינמן, אבל כאשר אני מסתכל על הרשימה הזו כולם חרדים..... אז איך זה עובד בדיוק ? הם צדיקים ויש להם רוח הקודש ונשמעים להם רק כאשר זה נוגע לנו ברמה הפרטית אבל כאשר מדובר בנושאים ״חשובים״ כגון עדיפות לימוד התורה על הצבא אין להתייחס לדעתם והיא אינה נחשבת ? אשמח לקבל תשובה אמיתית . תודה
36
דניאל. יש רבנים לא פחות ת"ח מאלה שהזכרת שסוברים ששירות
דתי לאומי | 11-06-2013 10:25
בצה"ל זו חובה הלכתית ואין פטור לבחורי ישיבות, ועליהם אנו סומכים.
37
ניכרים דברי אמת. סתיו יח"צן ולוביסט
ניכרים דברי אמת | 11-06-2013 10:57
יש הרבה טוקביקסטים בתשלום מטעם.. סתיו משנה את מוריו ורבותיו לפי הצורך...
38
קבלת מרות של הרב דרוקמן
ישראל | 11-06-2013 10:59
בתור מי שבנו למד בישיבת נתיב מאיר בזמן שזאב קופולוביץ "מאור המדינה" ביצע מעשים איומים והדבר הובא לפתחו של הרב דרוקמן וזה השתיק את הפרשה לעוד כמה שנים ולא עשה כלום לא הייתי סבור שצריך לתת משקל כלשהו לשום פסק של הרב דרוקמן כי מי ששם בצד דיני נפשות כדי להשתיק מעשים נוראיים בקהילה הדתית אל לו לבוא בשום טענות לשום רב אחר אלא להשכיל ולידום
39
סתיו רב בינוני שמועצם ע"י התקשורת -הון -שלטון
דובר אמת בלבבו | 11-06-2013 11:01
ל3- אצל סתיו היו הרבה שקרים אביתר | 20:59 10/06/2013 הרב סתיו טוען שבשוהם אין בית כנסת רפורמי וזוקף זאת לזכותו - יש ועוד איך יש הרב סתיו טען ש30% לא מתחתנים ברבנות- בפועל רק 2.%מהיהודים לא מתחתנים ברבנות הרב סתיו שרבים ממתנגדיו הצטרפו אליו לאחר הודעת הבית היהודי- לא ראינו שום גדול בתורה שהצטרף אליו הרב אריאל ,כך נטען ע"י סתיו עובד עימו בתיאום...- הרב אריאל "מעולם לא דיברנו בנושא".. אין מה להשוות בכלל לשאר הרבנים שעל ידו הם אחד מל"ו הצדיקים..
40
הכפשות חסרות שחר
דובר אמת בלבבו? | 11-06-2013 12:29
אין בית כנסת רפורמי. ניסו לפתוח וזה לא הלך להם. תכנס לאתר הקהילה הרפורמית ותראה שאין. כאחד שגר בשוהם פשוט אין. אחוז הנישאים מחוץ לרבנות יש ויכוח כיצד לספור את אלו שיש בעיה עם היהדות של אחד מבני הזוג. כאשר שכחת כמובן לציין את הנתון של האנשים שבכלל לא נישאים ומבצעים הסכמי נישואין בלבד. לגבי הרב אריאל. הרב אריאל מעולם לא התייחס לדברים שהרב סתיו אמר. סתם סכסכנים מקצועיים. יום לאחר מכן שאלתי את הרב אריאל והוא אמר שהדברים נאמרו על משהו אחר.
41
ל40- טוקבקיסט מטעם- חדל קשקשת
דובר אמת - ההוכחות | 11-06-2013 13:26
ראשית, הרב סתיו ואירגונו טענו ש30% לא מתחתנים ברבנות. בפועל רק 2% לא מתחתנים דרך הרבנות. סתיו בחר להציג סילוף של העובדות ולכלול בתוכו גויים,שבוודאי לא ילכו לרבנות. שנית, הרב אריאל אמר שהרב סתיו לא דיבר איתו על נושא הרבנות הראשית, בניגוד לטענותיו של סתיו. הרב אריאל אמר גם שהוא לא ינחה אותו כרב ראשי, ואין כזה דבר "מנחה לרב ראשי". זהו ניסיון להראות חזות של תמיגה מהרב אריאל-שבוודאי איננו תומך בסתיו והתנהלותו התקשורתית. שלישית בשוהם קיימת קהילה רפורמית שמקיימת תפילות מפעם לפעם בבית הסגול (רכוש המועצה שוהם ) הינך מוזמן להיות חבר בדף הפייסבוק-"קהילה ישראלית שוויונית - שוהם" בנוסף ראה הזמנה לתפילות בבית הסגול-תיקון ליל שבועות ב"קהילה ישראלית שוויונית" בשוהם. ערב שבועות, ו' סיון התשע"ג 14.5.13, באולם הגדול שב"בית הסגול" (הכניסה ממגרש החנייה הדרומי). 21:30 – מביכורים לתיקון ערכי וחברתי – גלגולו של חג השבועות, 22:30 –כשאלוהים אמר בפעם הראשונה - שרים מן המקרא.
42
ל15 גם הרבנים: אריאל, לבנן ודרוקמן שקרנים?
מעלה תמיהות... | 11-06-2013 13:41
מעניין שכולם "לא בסדר " דווקא עם סתיו. נקודה למחשבה..
43
רבני צוהר הם רבנים חושבים.משהו שפעם היה אפשר לומר על כל
ורד אביעד | 11-06-2013 16:14
אני חולקת על טיעוניך ומתקשה להאמין שאתה דיין בבית דין לממונות. מה המשמעות של להיות רב אם לא להיות קשוב לצרכי הקהילה, צרכי הזמן והמקום? הרב דויד סתיו שלמד אצל הרב דרוקמן החליט ללכת לדרך עצמאית משלו. אני למדתי אצלו וגם אצל הרב דרוקמן אבל מה שאתה אומר זו דמגגוגיה זולה. מעבר לאמונת חכמים ולהמשך מסורת הפסיקה ההלכתית יש צורך גם לחדש ולהעז. הרבנים של היום לא מספיק מעזים לפסוק ולכן ציבורים גדולים סובלים. נשים מסורבות גט מעוכבי גיור. ברגע שיטפלו בבעיות הקשות והכאובות האלו. נוכל לדבר עד אז רדו מהרב סתיו ותנו לו ולחבריו לעשות את העבודה. הכוחניות הזו והמונופול שלך ודומיך על התורה וההלכה היא היא שורש הבעיה שלנו. הרב סתיו לא מחוייב לא לרב דרוקמן ולא לאף אחד הוא מחוייב לציבור, לעם ישראל, ולתורת ישראל בה הערך של האמת והשלום אהבו. אתם עפים על ה"אמת" אבל מפספסים בגדול את השלום. שים שלום.
44
הבהרה-קהילה רפורמית בשוהם ולא בית כנסת.
דובר אמת בלבבו | 11-06-2013 22:10
ברוח השקיפות והאמת פירסמתי ההבהרה הבאה. ככלל,אין בושה להודות באי דיוק, הצד השני מעולם לא שוגה .... בשוהם קיימת קהילה רפורמית שמקיימת תפילות מפעם לפעם בבית הסגול (רכוש המועצה שוהם ) הינך מוזמן להיות חבר בדף הפייסבוק-"קהילה ישראלית שוויונית - שוהם". היו גם תפילות מטעמן בראש השנה ויום כיפור בבית הסגול ששיך למועצה שוהם. בנוסף , ראה הזמנה ללימוד בבית הסגול-תיקון ליל שבועות ב"קהילה ישראלית שוויונית" בשוהם. ערב שבועות, ו' סיון התשע"ג 14.5.13, באולם הגדול שב"בית הסגול" (הכניסה ממגרש החנייה הדרומי). 21:30 – מביכורים לתיקון ערכי וחברתי – גלגולו של חג השבועות, 22:30 –כשאלוהים אמר בפעם הראשונה - שרים מן המקרא.
45
אני גם חושב שדעתו של הרב בראלי הובנה מזמן.
ישראל דרום | 11-06-2013 23:05
אין צורך לראות את אותם דברים ב4 מאמרים פזורים בכל מקום. וגם לא תזיק תוספת צניעות ... במיוחד שעל כך דנים כל המאמרים של הרב בראלי על כבוד תורה, אך אין בהם כבוד. ועל זה נאמר קשוט עצמך תחילה
46
הרב בראלי - חזק ואמץ
רבים חושבים כמוך | 12-06-2013 9:37
בנט הוביל אותנו לכך שאנו תומכים ברב חרדי,שלצערנו הרבה יותר ראוי. בגוף הבוחר הרב לאו מנצח.
47
לכל המזלזלים!
יאיר | 12-06-2013 20:11
בלי קשר לכל הנידון ואם אתם מסכימים או לא לדברים, אין שום סיבה בעולם לזלזל בכרב בראלי- תלמיד חכם אמיתי בעל שיעור קומה, ר"מ בישיבה, דיין חשוב ובעל פעילות ענפה בעם ישראל בכל גווני הציבור. זכותכם לא להסכים, אבל בהחלט לא להשמיץ!!
48
מעניין. כולם נגד סתיו ורק סתיו צודק
קוזאק נגזל | 13-06-2013 0:04
ולא רק זה, אלה הוא מסביר שאף אחד לא נגדו רק 'פוליטקאים חרדים' ו'קבוצה קטנה ורעשנית של רבנים', כלומר: הרב עובדיה, הרב טאו, הרב לבנון, הרב שפירא; וכו' וכו' אבל לא לשכוח הרי הרב - תומך בהסכם אוסלו והתנתקות - ליכטנשטיין וכל 'אלפי' תלמידי ישיבת הגוש ו'אלפי' בנות הבנדנה במגדל עוז כידוע עומדים מאחורי סתיו; ולא לשכוח את כלבלבי מקור ראשון והליצן אורבך - אז בטח שהוא ראוי. יאללה לך הביתה
49
לא מרות רבנית אלא השתלטות רבנית שמזמן נמאסה על הציבור
| 19-06-2013 21:00
50
סתיו ינחול תבוסה בגוף הבוחר
אדם מבפנים.. | 20-06-2013 22:37
בנט פשוט הולך שולל. תבוסה זו תהיה בגוף הבוחר. אין מועמד שאיחד כל כך הרבה מגזרים נגדו :ציונות דתית ,חרד"לים , חרדים אשכנזיים, חרדים ספרדיים. שיהיה הרבה בהצלחה לרב גרוסמן לאו. ושסתיו יחזור לחור הקטן (מועצה מקומית שוהם ) ממנו צץ לחיינו.
51
אמת לאמיתה
מיכה | 23-06-2013 0:44
בחודש סיוון תשנ"ה, הייתי בשיחה אצל מו"ר הרב נריה זצ"ל, אודות בני עקיבא והקשבה לת"ח, והוא בלי קשר לרב ראשי וכו' , נתן לי דוגמא שיש אנשים שהם 'חמור נושא ספרים' כמו הר' שרלו והר' סתיו , שהיו אז אנשים די אנונימיים, והוא אמר שהם כישרוניים אך לא ראויים להיות אנשי ציבור. וזאת לפני שהקימו ישיבה או מועמדות לרב ראשי...
52
הרב סתו השתלח בנביא בלעם וכינה אותו רשע בישראל היום !!!
מה לרשע כי ילין | 23-06-2013 7:47
53
הציבור שלנו לא קיבל מרות הרב שפירא
אליהו | 24-06-2013 1:06
כולנו מתגעגעים לר׳ אברום ובצדק אך בוא ניזכר- כאשר הוא קרא לסירוב פקודה בהתנתקות לא התקבלו דבריו. אז הרב בראלי- אנחנו לא רובוטים ולא מקבלים מרות כמו תוכים. מאז ומתמיד היה אומץ בפסיקה. אם היו הולכים רק בדרך של הרב בראלי לא היו : פרוזבול, היתר המכירה, היתר עיסקה , מכירת חמץ, פלטה בשבת, שעון שבת, היתר חשמל בשבת בגלל בתי חולים, ועוד היתרים רבים. ואחרי חילול השם הנורא שגורם לנו מקבל הסמכות מצגר-יש לבחור ברב סתיו שיקדש שם שמים . הרב בראלי מה שאתם עושים במריבות הנוראיות נגד הרב סתיו הוא חילול השם, ואין מקיפין!
54
על הרב דוד סתיו לתבוע הוצעת דיבה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
הראל | 15-07-2013 15:13