מערכת 'עולם קטן' יוצאת בהתקפה נגד הרב דוד סתיו

במאמר מערכת של העלון, תוקפים העורכים את הקמפיין להרצת הרב דוד סתיו לרבנות הראשית לישראל: "השימוש של מערכת יחסי הציבור שלו בקלונה של הרבנות כדי לקדם את מועמדותו צורם ומטריד מאוד." במערכת העלון מביעים תמיכה במהלך לבחירתו של הרב יעקב אריאל שפורסם לראשונה ב'סרוגים'.

מערכת 'עולם קטן' יוצאת בהתקפה נגד הרב דוד סתיו
  עולם קטן מתנגדים. הרב סתיו (יח"צ)

מערכת עולם קטן יוצאת בהתקפה על קמפיין בחירתו של הרב סתיו לרבנות הראשית לישראל.

במאמר מערכת עליו חתומים יוסף רוסו, נרי לוי, איתן אורבך, הם מסכמים סדרת ראיונות עם המועמדים לתפקיד הרב הראשי לישראל שפורסמו בעלון בשבועות האחרונים.

בין השאר כותבים השלושה כי כדי להבין את כוחה של הרבנות הראשית לישראל, צריך להסתכל מה אומרים עליה מתנגדיה הנעזרים בעיתונות כדי להכפישה: "התמקדות עקבית בסיפורי הזוועה של המקום הזה שבעצם מהווה בית משפט למקרים הכי רגישים בדיני משפחה – גירושין מכוערים, משמורות ילדים, סיפורי גיור סבוכים ויתר סיפורים שאין קל מלהוציא מהם את המיץ של הרגשות והכעסים כלפי כל מי שישפוט בהם.

את כל אלפי סיפורי הגיור המרגשים, הונאות הכשרות שהתגלו על ידם והשכנת שלום–בית שעברו דרך הממסד הזה איש לא טורח לספר לנו."

עוד כותבים ב'עולם קטן' כי יש להבדיל בין "הרבנות הראשית כגוף מנהיג מבחינה תורנית לבין הזרוע הביצועית שלו – משרד הדתות. חלק גדול מהתיקונים בשירותי הדת צריך להתבצע במשרד הממשלתי הזה. האבחנה בין השניים תחדד גם היא את ההבדל בין התפקיד המהותי של הרבנות לבין הביצועיות של משרד הדתות."

פופולריּות ובחירות לרבנות

"אנחנו רוצים מאוד להאהיב את היהדות על החילונים אבל התפקיד הזה הוא לא תפקידה של הרבנות הראשית לישראל. התפקיד העיקרי שלה הוא להיות ההנהגה התורנית של המדינה." כותבים השלושה, ואז פונים לתקוף את הרב סתיו על קמפיין היח"צ שלו בקרב הגוף הבוחר.

"כמו שאף אחד מאתנו לא רוצה רמטכ"ל שייבחר על פי רמת הפופולריות שלו בעם, אנחנו רוצים הרבה יותר מזה שאת הרב הראשי לישראל יבחרו אנשי המקצוע הראויים לכך. נראה שהתכונה שהיא במהות הבחירה היא גדלותו בתורה. היכולת של הרב לקרב ולהסביר היא תכונה שמצטרפת ולא העיקר. המנגנון הנוכחי של 150 בוחרים שחציים אנשי תורה וחציים אנשי ציבור הוא הכי נכון והגיוני שאפשר להשיג כרגע.

הניסיון של הרב דוד סתיו, עתיר הזכויות וגדול בתורה, להכפיף את המנגנון הזה לקמפיין ציבורי חסר תקדים בהיקפו – מיליוני שקלים, לוביסטים, פרסומאים. (תגובות מידיות ודחיפת אינסוף אייטמים וראיונות רדיו וטלוויזיה מחבקים) הוא פסול ומוריד ומכהה את מהותו של התפקיד של הרב הראשי לישראל, ואף יוצר בתוכו ניגוד אינטרסים של החלטות מהותיות מול פופולריות. הרב סתיו עושה רבות כדי לתקן באמצעות הצבת אלטרנטיבה, אבל השימוש של מערכת יחסי הציבור שלו בקלונה של הרבנות כדי לקדם את מועמדותו צורם ומטריד מאוד."

על הדרך מזכירים השלושה את התנהלות הרב סתיו בתוך הארגון בו הוא משמש כיו"ר: "גם בתוך צֹהר לא אִפשר הרב סתיו בשום אופן בחירות דמוקרטיות. וזאת כנגד הקולות הרבים של מאות הרבנים שנמנים בארגון הזה. הוא יודע שלא כל דבר תוכל לאפשר לרוב לעשות אם אתה רוצה להישאר נאמן לערכים שבהם אתה מאמין."

תקיפה אישית או מחלוקת עקרונית

ענין נוסף אותו מעלים חברי מערכת 'עולם קטן' הוא הצהרתו של הרב סתיו שנחשפה ב'סרוגים' לפיה הרב סתיו עומד מאחורי האיומים עליו מתוך חשבון אישי מתקופת לימודו ב'מרכז הרב'.

"בעולם תקשורתי שלא טורח לעסוק במהות של מחלוקות תורה ונהנה להציג הכול כמאבקי כוח, הסיפור הזה יושב טוב מאוד. הסיפור הזה גם משתמש באופן מתוחכם בתסכול של חלק )קטן( בתוך הציבור הדתי לאומי מהצלחתה של ישיבת הר–המור בהובלת הקו השמרני והאידאליסטי בקרב הנוער. השתלחות ברב טאו נוחה מאוד שכן אין שום סיכוי שהרב יגיב לדברים הללו. אין ספק שהתנגדותו של הרב טאו למועמדות הרב סתיו מגיעה כולה ממקום עקרוני ונקי ומאהבת ה'. יש בדברים הללו טעם חמור לפגם מאחר שמנסים לקדם את הרב סתיו באמצעות הצגה פוגעת בכבודו של אחד מגדולי תלמידי החכמים בציונות. והרי אדרבא הרב הראשי צריך בראש ובראשונה לחזק את כבוד הרבנים."

בסיום המאמר מביעים השלושה תמיכה ביוזמת הרב חיים דרוקמן לשנות את חוק הרבנות הראשית לישראל כדי להריץ את הרב יעקב אריאל לתפקיד, עליה פורסם לראשונה ב'סרוגים' והועתק בכלי תקשורת אחרים מבלי לציין את מקורו.

"מועמדותו של הרב אריאל לתפקיד תביא לקִצה אי נעימות רבה מאוד ואף תצליח לאגד סביבה תמיכה רחבה גם בקרב המועמדים הנוכחיים. מעבר לגדולתו התורנית העצומה של הרב אריאל ומעמדו הבלתי מעורער כאחד מזקני הציונות הדתית, יש לרב אריאל הדרת כבוד, מתינות ושמרנות שיצליחו להישמע (גם אם לא תמיד להתקבל) בקרב כל גווני הציונות הדתית וממילא בקרב הציבור הישראלי בכללו. אם הרב אריאל לא יהיה מעוניין בכך, יחזרו הרבנים שוב אל רשימת שלושת מועמדי הציונות הדתית ויכריעו ביניהם."

"אנו מוחים כאן נגד הניסיון של תלמידים מכאן ומכאן להפוך את המחלוקת לאישית. ההפך הוא הנכון: השיחות הרבות שעשינו בעניין מלמדות על מחלוקת עקרונית ולשם שמים, וככזו היא תביא בעזרת ה' רק שלום ואהבה לטווח הרחוק." מסיימים השלושה את המאמר ומציינים כי הוא קיבל אישורם של רבנים מקרב הציונות הדתית.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

39 תגובות
הצג את כל התגובות