ד"ר עליזה לביא נגד הענקת פרס ירושלים לאגודת אפרת

מקום 7 ברשימת 'יש עתיד' אומרת הבוקר כי "הקמפיין של אגודת 'אפרת' ושיטות העבודה של הארגון מתנהלות כגוף מסחרי לכל דבר. גם השימוש בשואה מותר במקרה זה". לדבריה הדרישה למנוע הפלות היא ציבורית-גברית, והיא מזכירה: "אין לאף אחד ואחת הזכות לפלוש לגוף האישה והנערה."

ד"ר עליזה לביא נגד הענקת פרס ירושלים לאגודת אפרת
  לא מגיע לה פרס. לביא. (יח"צ)

היום (ב') בכנס ירושלים של העיתון 'בשבע' צפויה אגודת אפרת לעידוד הילודה לקבל את פרס ירושלים.

מי שלא רואה בעין יפה את הענקת הפרס לאגודה, היא ד"ר עליזה לביא, פעילה פמניסטית המוצבת במקום השביעי ברשימת 'יש עתיד' לכנסת.

ל'סרוגים' היא אומרת שהיא אינה מסכימה עם השיטות האגרסיביות של האגודה לעידוד הילודה: "ילד אינו מוצר או חפץ. הקמפיין של אגודת 'אפרת' ושיטות העבודה של הארגון מתנהלות כגוף מסחרי לכל דבר. גם השימוש בשואה מותר במקרה זה. "ששת המיליונים שנרצחו בשואה. ילדים זה תפקידך".

"יש בכך העמדת גורל האומה אל מול רחם פרטי. לא המקרה האישי, לא הנסיבות שהובילו להריון, לא הנערה והאישה הבודדת כמקרה אישי נשי – אלא דרישה ציבורית-גברית. האח הגדול, הגבר השולט מתבונן עלייך ומצווה – כל רחם וולדנית."

גם העדר של קולות נשיים בהנהלת האגודה מטרידים את לביא: "אגודת אפרת מנוהלת על ידי גברים המבקשים לשלוט ברחמן של נשים. עיון קצר באתר האגודה מלמד כי רק דעתם של רבנים מצוטטת – אפילו לא של נשותיהם. כך למשל עמדתם של הרב עובדיה יוסף, הרב ישראל מאיר לאו, הרב מרדכי אליהו, הרב יצחק כדורי ועוד.

יש לומר מעל כל במה שאישה, היא ורק היא אחראית להחלטה. אין לאף אחד ואחת הזכות לפלוש לגוף האישה והנערה. לאף אחד."

כל מקרה לגופו

עניין נוסף בו חולקת לביא על מטרת האגודה, הוא בנושא ההפלות, כשגם כאן טוענת לביא כי 'אפרת' מגזימה בפעולותיה: "אין לאיים, לפתות ולהשפיע – ובטח לא במצבים רגישים במיוחד. ואגודת אפרת מתמחה בלזהות מקרים שכאלו. תחקיר שפורסם לאחרונה בנושא חשף את השיטות המתוחכמות בהן מתנדבות של "אפרת" אורבות לצעירות ליד הוועדות להפסקת הריון. גם בתי החולים, לשכות הרווחה המקומיות והעובדים הסוציאליים מפנים נשים הרות לאגודה."

"המחקר המתקדם בנושא הוא של ד"ר רונית עיר שי בו נכתב כי – "אם מסתכלים על פסיקת ההלכה בנוגע להפלות, לפני מאה שנה אפשר היה לראות פתיחות רבה יותר להפלות, בעוד שדווקא היום היחס המידי להפלות הוא כמו לרצח". אין פירוש הדבר כי מותר להפיל בכל מחיר ובכל מצב. זו סוגיה הלכתית ומוסרית מורכבת ויש להתייעץ בכל מקרה לגופו." אומר לביא.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

18 תגובות
הצג את כל התגובות