הרב אבינר מגיב: התורה לא נקבעת על פי עיתונאים

בראיון לרדיו גלי ישראל מגיב הרב שלמה אבינר על ההתקפות נגדו מצד עיתונאים שלא אהבו את 'תקנון הצניעות' שפרסם. "העיתונאים אף פעם לא חרטו על דגלם אחריות מוסרית ולאומית, הם חרטו על דגלם שערוריות שונות. זה מחזק את ההבנה למה השולחן ערוך נפתח במילים: 'ולא יבוש מפני המלעיגים עליו'."

הרב אבינר מגיב: התורה לא נקבעת על פי עיתונאים
  לא מתרגש מהפרסומים. הרב אבינר (פלאש90)

הרב שלמה אבינר בתגובה ראשונה על המתקפות נגדו מצד עיתונאים.

בסוף השבוע תקפו מספר עיתונאים דתיים וחילוניים בהם נחום ברנע, מאיר שלו ואמנון אברמוביץ' התוקפים את 'תקנון הצניעות' שפרסם הרב בעלון 'באהבה ובאמונה'.

בראיון לקווה שפרן בתוכנית הבוקר של 'רדיו גלי ישראל' אומר הרב כי לא קרא את מה שנכתב עליו בעיתוני סוף השבוע. ודוחה את הביקורת על דבריו: "אני מבין שיש אנשים שעוד לא שומרים על הלכות צניעות, אבל נתאזר בסבלנות וזה יסתדר בעתיד."

"קודם כל זה לא תקנון, זה הלכות שכתובות בכל הספרים כבר אלפיים שנה. ב. זה לא מתייחס לילדה בת שלוש אלא למבוגרים, וילדים צריך לחנך, כלומר להרגיל לאט לאט בהדרגה ובסבלנות."

נחום ברנע כותב שהפירוט שלך הוא חולני. אולי יצא כאן חילול השם, כשבכל העיתונים הגדולים תוקפים אותך?

הפירוט אינו חולני, הפירוט הוא פירוט שנמצא כבר אלפיים שנה, וניתן למצוא אותו בכל ספרי ההלכה של רבותינו. מי שרואה בזה חולניות, איננו רואה אלא את עיני עצמו.

האזינו לראיון המלא עם הרב שלמה אבינר (רדיו גלי ישראל)

יש אנשים גם בציונות הדתית, שקשה להם עם ההחמרה הגדולה מדי בתחום הצניעות. מה הרב אומר?

הבעיה הזו ידועה מאוד. הבעיה הזו היא לא חדשה. יש הלכות שאנשים מקבלים, ויש הלכות שאנשים מקבלים בקושי. בספר מסילת ישרים, הוא כבר מזכיר שהלכות צניעות קשה לאדם לקבל כי יש לו לאדם נטייה טבעית, והוא מצטט את הגמרא.

כאשר יש סתירה בין הנטיה הפנימית הנשמתית לטהרה ולצניעות, לבין הנטיות הטבעיות של האדם, הפתרון הוא לא להסתיר ולהחביא, אלא להתרומם ולעלות.

העיתונאים לא קובעים

לשאלת קווה שפרן על כך שבעיתונות מלגלגים על הדברים שכתב הרב, הוא משיב:

"יש כלל אחד, התורה לא נקבעת על פי עיתונאים ועיתונים. העיתונאים אף פעם לא חרטו על דגלם אחריות מוסרית ולאומית, הם חרטו על דגלם שערוריות שונות. אבל אני מודה שהבעיה הזו היא לא חדשה. הם מלגלגים? זה מחזק את ההבנה למה השולחן ערוך נפתח במילים: "ולא יבוש מפני המלעיגים עליו".

הבעיה של המלעיגים, היא לא חדשה, שולחן ערוך הכיר אותה וחז"ל כינו אותה 'ליצני הדור'. לא צריך להיות תלוי תקשורת."

קווה שפרן המשיך ושאל, כיצד הפך הרב אבינר, לתואם הרב עובדיה יוסף, שבכל שבוע העיתונאים מוציאים כותרות מתוך דבריו:

"זה נכון, זו תופעה שגם היא לא חדשה. אנשים שאינם ישרים, יכולים תמיד לקחת ציטוטים מקוטעים ולעשות מזה מה שהם רוצים. התורה אומרת שצריך להיות משוגע כי יש פסוק "והיית משוגע" וצריך לקחת סמים כי כתוב "קח לך סמים".

אני כותב מאמר פעם ביום בממוצע, מה שאומר כשלוש מאות בשנה, אם יש אחד שגורם לסערה, זו הכללה לא בריאה."

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות