הסטודנטים ארגנו הופעה בהפרדה; הרבנים פסקו: אסור

אגודת הסטודנטים של 'מכון לב' ו'מכון טל' ארגנה אירוע לפתיחת השנה בהפרדה. בהנהלת 'מכון לב' ברכו את האגודה על היוזמה, אך רבני 'מכון טל' אסרו את ההשתתפות בגלל הערוב בין המינים.

הסטודנטים ארגנו הופעה בהפרדה; הרבנים פסקו: אסור
  אסור ללכת. אהוד בנאי (פלאש90)

פרסום ראשון

אתמול (ד') התקיים אירוע פתיחת שנת הלימודים של המכללות הדתיות בירושלים.

את האירוע ארגן "פורום אגודות הסטודנטים הדתיים" המאגד את רוב המכללות הדתיות בירושלים,כשרוב הסטודנטים החברים בו הם תלמידי מכון לב ומכון טל, שני הקמפוסים של בית הספר הגבוה לטכנולוגיה (בג"ט) לבנים ולבנות (בהתאמה).

הערב נפתח בשיחה מפי הרב אריה שטרן, המועמד לרבנות הראשית בירושלים, והמשיך עם הופעה מלאה של אהוד בנאי, כשבין לבין יתקיים יריד דוכנים לטובת הסטודנטים.

על פי המארגנים, האירוע שיתקיים במלון רמאדה בירושלים, יהיה בהפרדה מלאה, כשבאזור מסוים יהיה מקומות ישיבה לזוגות נשואים.

למרות שיעור התורה ולמרות שאהוד בנאי הוא זמר המתקרב ליהדות, ואף חובש כיפה, מספר ימים לפני קיום ההופעה, נתלו מודעות בקמפוס 'מכון טל', החתומות על ידי רבני בית המדרש הרב ערן טמיר, הרב יעקב שמעון והרב חגי לונדין ובהן 'גילוי דעת תורה' האוסרות השתתפות בערב של אגודת הסטודנטים.

אין שום היתר

ב'גילוי הדעת' שהגיע לידי 'סרוגים' נכתב "לאור הפניות הרבות של תלמידות מכון טל בשאלה האם מותר להשתתף במסיבת פתיחת הלימודים במלון רמאדה כאשר האירוע משותף לבנים ובנות עם הפרדה.

ולאור העובדה שנאמר בשם הרב יעקב אראל שליט"א שכביכול הוא התיר את האירוע, פנינו לרב אריאל שליט"א והוא ביקש לפרסם שמה שהוא אמר לנציגת אג"ס הוא שאינו מתערב במדיניות המכון, ואינו מוכן לפסוק הלכה בנושא זה משום שהוא עניין פנימי."

בהמשך כותבים הרבנים כי הרב אריאל המליץ לרבני המכון לפרסם דעת הלכה בנידון, ולכן הם כותבים:

"מוסדנו הוא מוסד תורני שהוקם במטרה לאפשר לתלמידיו התאמה בין הלימודים לבין קיום מצוות התורה, לא רק בדיניה אלא ברוחה ומגמתה הכללית של התורה. מדיניות המכון מאז הקמתו היא לא לקיים פעילות משותפת בין בנים ובנות."

מגמת התורה מחייבת קיום לימודים קל וחומר מסיבות במקומות (קמפוסים) נפרדים כמו שנוהגים באולפנות, שירות לאומי, מדרשות ומכללות. כבר פסק בזמנו מרן הרב צבי יהודה קוק זצ"ל על איסור פעילות בין בנים ובנות וזה לשונו: "אין שום היתר ובוודאי יש למחות להתאמץ ולתקן".

את המכתב מסיימים הרבנים: "לכן באנו להבהיר את דעתה של תורה שאין להשתתף בפעילות מסוג זה."

גילוי הדעת של רבני 'מכון טל' (סריקה, סרוגים)

ההנהלה מגבה את הסטודנטים

לא רק רבני 'מכון טל' פסקו שלא ללכת לאירוע, גם בבית המדרש של 'מכון לב' הורו שלא להשתתף באירוע. מודעות על ההופעה שנתלו בבית המדרש הוסרו כמעט באופן מיידי.

קיום האירוע במלון רמאדה ולא בתוך אחד הקמפוסים, נובע מניסיון העבר, כשלפני שנתיים בוטל על ידי רבני בית המדרש, אירוע דומה של אגודת הסטודנטים שהיה אמור להתקיים בתוך קמפוס 'מכון לב' כיומיים לפני קיומו, בשל העירוב בין בנים ובנות.

עם זאת, בהנהלת 'מכון לב' דווקא מגבים את האגודה. בהודעה ששיגר מנכ"ל 'מכון לב', שי גלבוע, בעצמו בוגר בית המדרש של המכון, לעובדי המכון הוא משבח את אגודת הסטודנטים על קיום האירוע.

יוסף, בוגר 'מכון לב' אמר ל'סרוגים' כי העימות בין אגודת הסטודנטים לבית המדרש, הוא חלק ממאבק על צביונו של בג"ט. "יש כאן ניסיון של ההנהלה החדשה במכון לקבוע עובדות בשטח נגד בית המדרש, תוך שימוש באגודת הסטודנטים".

"מי שבא למכון לב יודע שהוא צריך להיות בהפרדה, אז למה שהמכון יתן לגיטמציה לארוע מעורב?" הוא שואל.

מכל מקום, באירוע שהיה אמור להתקיים הערב לכ1,200 סטודנטים, הגיעו כחמש מאות, כשאת הנזק הכספי של העדר הכנסות תישא אגודת הסטודנטים.

מאגודת הסטודנטים של בג"ט סרבו להתייחס לדברים וענו: "אין תגובה".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

55 תגובות
הצג את כל התגובות