המאבק הלא נכון: על הפגיעה באדר כהן, מפמ"ר אזרחות - סרוגים

המאבק הלא נכון: על הפגיעה באדר כהן, מפמ"ר אזרחות

מפמ"ר האזרחות אדר כהן טעה טעות חמורה: הוא אישר ספר לימוד מאוד בעייתי מבחינה מקצועית וערכית על סמך הבטחה שנתנו לו המוצאים לאור שהם יתקנו את כל הדרוש תיקון אחרי קבלת האישור. הוא היה תמים, אך על זה ננזפים, לא מודחים. תגובה.

author-image
המאבק הלא נכון: על הפגיעה באדר כהן, מפמ"ר אזרחות
  המאבק הלא נכון. ד"ר גייגר.

במאמרו של יאיר הס מיום ראשון ג' מנחם אב על פולמוס הוראת התנ"ך, ביקש הס להקביל בין פולמוס זה לבין הפולמוס על אדר כהן, מפמ"ר האזרחות. זאת הקבלת שווא.

מזה כשלוש שנים מתקיים פולמוס ציבורי וחינוכי על הוראת האזרחות. הטענה העיקרית היא שמאז שינוי תוכנית הלימודים באזרחות בשנת תשס"א הפכה הוראת האזרחות למוטה מבחינת השקפת העולם והיא שיקפה בעיקר הלכי רוח ליברלים-אינדיבידואליים.

הטיה זאת הייתה בולטת בספר הלימוד היחיד שיצא אז לאור, "להיות אזרחים בישראל", בהוצאת משרד החינוך. כאן כבר היו גם נגיעות פוסט-ציוניות ופוסט-מודרניות, אם כי הספר בכללותו איננו כזה.

איתרע מזלו של אדר כהן שהוא נכנס לתפקידו חודשים ספורים לפני כן, כך שהסערה התחוללה במשמרת שלו על אף שהוא לא היה כלל אחראי להטיה עליה דובר.

יאמר לשבחו שכעבור זמן קצר הוא הפנים חלק ניכר מהביקורת על הוראת האזרחות ופעל לתיקון חלק מטענות המשנה. אפשר לטעון שזה היה מעט מדי ומאוחר מדי, אך לא ניתן לצפות לשינויים מהירים ומשמעותיים במשרד החינוך, שהיא מערכת ביורוקרטית במובן הרע של המילה. בנוסף, לא ניתן להתעלם מכך שכדי להניע את השינויים הדרושים נדרש המפמ"ר לשנות דפוסי חשיבה של עוזריו ושל ציבור המורים לאזרחות, שרבים מהם לא הפנימו את הביקורת כלפי הוראת האזרחות. שינוי זה אינו יכול להתרחש בזמן קצר.

אולם לאנשים מסוימים אצה הדרך והם ביקשו לכפות שינויים רחבים בקצב מהיר יותר. זה לגיטימי, אך הדרך בה נקטו – אבוי! הכפישו אותו תיארו אותו כפוסט-ציוני וכאיש תככים. אך זה לא האיש. הוא ציוני בכל נימי נשמתו וקשוב לאנשים שונים ולדעות שונות.

אכן הוא טעה טעות חמורה: הוא אישר ספר לימוד מאוד בעייתי מבחינה מקצועית וערכית על סמך הבטחה שנתנו לו המוצאים לאור שהם יתקנו את כל הדרוש תיקון אחרי קבלת האישור. הוא היה תמים, אך על זה ננזפים, לא מודחים.

לא בהכפשה אישית

לכל המעוניינים בחיזוק הציוני והיהודי: בואו ננהל את המאבק הנכון בדרך נאותה. המאבק האישי נגד אדר כהן הוא הסחת הדעת מהמאבק הנכון – המאבק לשינוי סדרי חשיבה והשקפות עולם בקרב מורי האזרחות ומעצבי הוראת האזרחות במשרד החינוך. הדרך הנאותה לנהל את המאבק היא על ידי הכנת תשתית אקדמית, הגותית, תורנית וחינוכית, ועל ידי הכשרת מורים ומדריכים להפצת השקפת העולם היהודית, הציונית והדמוקרטית, ולא על ידי הכפשה אישית.

מיקוד נכון של המאבק וניהולו הנכון הם תנאי הכרחי לגיוס תמיכה במאבקנו ולשינוי פני הוראת האזרחות לתפארת מדינת ישראל.

==

ד"ר יצחק גייגר הוא  חוקר עצמאי בתחומי חינוך אזרחי, יהדות ודמוקרטיה וציונות דתית. פרסם ב-2009 ניר עמדה ביקורתי על הוראת האזרחות במסגרת המכון לאסטרטגיה ציונית. מורה לאזרחות ולהיסטוריה בישיבה תיכונית מדעית מעלה אדומים ובאולפנת עפרה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אני חושב שכבודו לא מכיר את פרטי העניין
דניאל | 23-07-2012 9:04
קרא נא את כתבתו של גיל ברינגר, בה מפורטים מעלליו של מר כהן. לא מדובר בתמימות או בטעויות שנבעו מרשלנות, הייתה כאן כוונת מכוון. הכתבה: http://www.blacklabor.org/wp-content/uploads/2011/12/adar-makorishon.pdf
2
ד"ר גייגר מכיר את הנושא מצוין וכדאי לגורמים במשר החינוך
מורה | 23-07-2012 12:32
3
ל-1 ד"ר גייגר כותב המקור ראשון וכבר הגיב לכתבה המרושעת
אלחנן | 23-07-2012 14:17
4
Sorry, אבל הטיעון שלך מפוקפק
אילנה | 24-07-2012 7:20
"הוא אישר את הספר של סמך טעות תמימה"?? מוזר ביותר. זה לא מה ששומעים בעיתונות. הוא אחראי לתכנים המקדמים את הנרטיב הפלשתינאי, במקום הנרטיב הציוני. הוא מינוי פוליטי של מר"ץ.
5
אם את מורה לאזרחות אזי את יודעת את האמת ואם לא -בדקי
הראל | 24-07-2012 16:52
6
מר"צ כבר שנים אינה בעמדה למנות בעלי תפקידים
מורן לתגובה 4 | 24-07-2012 17:02
אם מר אדר כהן (כפי שאת טוענת) מייצג את מרצ אז הגיעו ימות המשיח!!! את הספר אישרו עוד 2 מעריכים וכנראה אחד מהם מהחינוך הדתי וגם טעו כי הספר בגדול ערוך כהלכה -אדר כהן דרש מההוצאה לערוך תיקונים!!!
7
מהתגובות הלא עניניות אני מוצא שמאל קיצוני=ימין קיצוני
אזרח | 25-07-2012 14:08
תתפלאו- אפשר להיות אוהב ישראל ,ארץ ישראל ועם ישראל בלי סיסמאות לאומניות קיצוניות ובלי לפסול את האחר
8
רבותי, תקראו את הכתבה (במקור ראשון). תחקיר רציני ומעמיק
אילנה | 25-07-2012 14:16
רבותי, תקראו את הכתבה (במקור ראשון). זהו תחקיר רציני ומעמיק. מסתבר שהמפקחת הקודמת פוטרה ללא שום סיבה, (כאשר הסיבה האמיתית: שהיא גרה ביו"ש); וכשתבעה את משרד החינוך, הוצע לה "בונוס" של 100.000 ש"ח "דמי לא יחרץ", כדי ש"תלך בשקט". ואכן זה מה שקרה. אדר כהן הוא איש "המכון הישראלי לדמוקרטיה", שם "מכובס מלים" המסתיר גוף אנטי-ציוני הממומן ע"י קרנות זרות.