הרב אבינר: כבוד לנשים – כן, תפקיד רשמי בהנהגה – לא

בשיחה עם הרב שלמה אבינר על איגוד הרבנים החדש 'בית הלל' הוא מאחל להם הצלחה ומקווה "שיוציאו פסקים מנומקים" אך תוקף את החלטתם לתת מקום לנשים בהנהגת הארגון: "השפעת הנשים על ההנהגה, צריכה להיות לא בתפיסה מקום בולט בחברה אלא בצניעות ומאחורי הקלעים".

הרב אבינר: כבוד לנשים - כן, תפקיד רשמי בהנהגה - לא
  מאחל בהצלחה ל'בית הלל'. הרב אבינר

ראש ישיבת 'עטרת ירושלים' ורב הישוב בית אל, הרב שלמה אבינר מגיב לראשונה על איגוד הרבנים החדש 'בית הלל' עליו פרסמנו לראשונה ב'סרוגים' אתמול (ד').

"'בית הלל' הוא חוג של רבנים ותלמידות חכמים, שבא להשמיע קול צלול בשאלות תורניות." פרסמנו אתמול את ההודעה הראשונה של הארגון.

"אנו מאמינים שקולה האותנטי של תורת ישראל תומך בדמוקרטיה, בשיתוף נשים בהנהגה, ביחס של כבוד כלפי נוכרים ובפתיחות מבוקרת כלפי העולם." אמרו מייסדי הארגון, שלטענתם מורכב מכ-100 רבנים ו20 תלמידות חכמים.

עד כמה הגוף הזה פתוח? "בחרנו להיות ארגון הרבנים האורתודוקסי הראשון בעולם שפותח את שורותיו בפני נשים." הם מכריזים.

בשיחה עם 'סרוגים' מתייחס הרב אבינר להקמת הארגון ולהצהרותיו הראשונות: "הרבנים האלה ודאי יראי שמים וזו זכותם לברר דברים ולפרסמם, בעיקר בדברים ששנויים במחלוקת תורנית."

"זה טוב שהם רוצים לפרסם את דעתם בצורה מנומסת. אני רק מקווה שהם יוציאו פסקים מנומקים ולא רק הצהרות. זה טוב שאומרים דעות שונות, מי שלא יסכים יכול לחלוק עליהם ולהביע את דעתו, אבל חשוב שכל הטיעונים ההלכתיים יהיו מנומקים." אומר הרב.

מה דעת הרב על ההצהרות האחרונות שלהם, למשל פתיחת השורות גם בפני נשים?

לגבי ה"אני מאמין" שהם פרסמו, יש כמה דברים שלא חייבים להסכים עליהם, למשל האמירה שהם "הגוף הרבני הראשון שפותח את שורותיו בפני נשים".

צריך להבין שבקשר לכבוד האישה, כל הרבנים בלי יוצא מהכלל, כולל הרבנים החרדים, דואגים לנשים ומקדישים לילות כימים לטיפול בסוגיות הקשורות לנשים. כל הרבנים מתייחסים אליהן בכבוד.

"לגבי שיתוף נשים בהנהגה, אנחנו הולכים על פי השיטה של הרב קוק, שבשני מאמרים שלו לגבי זכות בחירה לנשים, אומר שהשפעת הנשים על ההנהגה, צריכה להיות לא בתפיסה מקום בולט בחברה אלא בצניעות ומאחורי הקלעים. עירוב נשים וגברים זה דבר לא טוב."

כאן מפסיק הרב אבינר את הראיון והולך להביא את ספר מאמרי הראי"ה, כדי להקריא ממנו קטע מתוך שני מאמרים העוסקים בשילוב נשים בהנהגת עם ישראל:

"בתורה בנביאים ובכתובים, בהלכה ובאגדה, הננו שומעים קול אחד, שחובת עבודת הצבור הקבועה מוטלת היא על הגברים שהאיש דרכו לכבש ואין האשה דרכה לכבש, ושתפקידים של משרה, של משפט ושל עדות, אינם שייכים לה, וכל כבודה היא פנימה."

"אנו אומרים תמיד: כבוד הנשים – כן, השפעת הנשים – כן, תפקיד רשמי בהנהגה – לא, ערבוב – לא." אומר הרב אבינר.

הכל לפי התורה

"ביחס שלהם לדמוקרטיה, לא כולם מסכימים שדמוקרטיה זה האידיאל העליון, אבל לפי המציאות העכשווית זה אפשרי, אבל כמובן כל עוד היא לא סותרת את התורה.

ודאי שצריך יחס של כבוד כלפי הנוכרים, אבל כמובן שצריך לדעת שהארץ הזאת היא שלנו ולא של הנכרים, גם הפתיחות המבוקרת כלפי העולם זה ודאי טוב, וברור שאמות המידה של הביקורת הם לפי התורה."

מה אומר הרב על השם החדש של הארגון 'בית הלל'?

"אם הם רוצים להביע בשם 'בית הלל' כי הם לא סוברים חומרות יתרות, אז הם ודאי צודקים, שהרי יש לנהוג על פי מידת היושר ולא לכפות חומרות על האומה.

אבל יש לזכור שבעקבות הרמח"ל במסילת ישרים במידת הנקיות, יש דינים גמורים שנחשבים בטעות כחומרות כגון: לשון הרע, גזל בצורה של מוסר כלכלי ירוד וכן חוסר מרחק מספיק בין גברים ונשים."

ובשורה התחתונה הרב תומך בהם או לא?

"כמו שאמרתי, זהו גוף חשוב ואנחנו מברכים אותו בהצלחה ומקווים שיביאו ברכה על עם ישראל".

כינוס ההקמה של 'בית הלל' יערך בשבוע הבא בנתניה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

16 תגובות
הצג את כל התגובות