פעם היה בעזה בית כנסת והיה בו גם פסיפס מרהיב - סרוגים

פעם היה בעזה בית כנסת והיה בו גם פסיפס מרהיב

בחג החנוכה ייחנך במוזיאון גוש קטיף, שחזור רצפת הפסיפס של בית הכנסת העתיק בעזה. בית הכנסת מימי התלמוד נתגלה במקרה לפני כארבעים שנה, ורצפתו הועברה לשימור במוזיאון ישראל. בחנוכה ייחשף העתק של הרצפה שנעשה על ידי האמנית איילן עזרן מעין צורים.

author-image
פעם היה בעזה בית כנסת והיה בו גם פסיפס מרהיב
  איילת עזרן עם הפסיפס המשוחזר (מוזיאון גוש קטיף)

בחנוכה יחשף העתק של רצפת בית הכנסת העתיק של עזה.

בית הכנסת שהוקם לפני למעלה מ1,500 שנה בעיר עזה, היה גדול ומפואר יותר מאשר בתי הכנסת האחרים שנבנו באותה תקופה, ייתכן בשל עושרם של יהודי עזה שהיוו את המעבר בין ארץ ישראל ובין מצרים.

בית הכנסת שנבנה בשנת 508 לספירה, לא היה מרשים רק בגודלו אלא גם הכיל ריצפת פסיפס מרהיבה ובה ציורים שונים מקורות העם היהודי.

בית הכנסת נתגלה במקרה, כשבשנת 65' כשהייתה העיר בכיבוש מצרי, טרקטור שחפר יסודות לבניית קזינו חשף לפתע את היסודות של בית הכנסת.

בתחילה חשבו החוקרים כי מדובר בשרידים של כנסיה, אך לאחר כיבוש רצועת עזה בידי ישראל, והגעת חוקרים ישראלים למקום, הוכח כי המבנה הוא בית כנסת יהודי.

ברצפת הפסיפס נתגלה דמותו של דוד המלך מנגן בנבל כשמעליה הכתובת דוד בעברית.

עד להסכמי אוסלו, היה בית הכנסת לאתר מבקרים, אך לאחר הנסיגה מעזה, הועברה רצפתו למוזיאון ישראל ולאחר מכן למוזיאון רוקפלר. כיום מוצגת הרצפה המקורית במוזיאון "השומרוני הטוב" שם מרוכזות רוב רצפות הפסיפס שהתגלו בארץ.

את אחד מקטעי הפסיפס בה נראית דמותו של דוד המלך, שחזרה אמנית האבן איילת עזרן מעין צורים. עזרן יצרה העתק של קטע הפסיפס בגודל מטר על שמונים ס"מ, שיוצג לראשונה במוזיאון גוש קטיף בחג החנוכה.

קטע הפסיפס ששוחזר מבית הכנסת העתיק בעזה (מוזיאון גוש קטיף)

==

מוזיאון גוש קטיף, שערי צדק 5, פתוח בחנוכה מידי יום מהשעה 9 בבוקר עד 9 בערב. יום ו' עד 13:00 טלפון 02/6255456

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו