לאור הנתונים המדאיגים: המהפכה של אייזנקוט

לאור הירידה במוטיבציה ובביקוש לשירות קרבי, בצה"ל משדרגים את מעמד הלוחם. לוחמי חי"ר יוגדרו 'לוחמי חוד' ויזכו להטבות על סך אלפי שקלים בחודש. כל הנתונים בפנים

לאור הנתונים המדאיגים: המהפכה של אייזנקוט
  (צילום: פלאש90)

לאור הירידה במוטיבציה ובביקוש לשירות קרבי, בצה"ל יוצאים למהלך שיביא לשדרוג במעמדו של הלוחם. על פי הפרסום באתר ynet, התוכנית תכלול שורת הטבות, מהעלאת השכר ועד לנסיעות בחינם בלבוש אזרחי. ההטבות העתידיות יינתנו רק ללוחמי חוד: לוחמים המשרתים ביחידות שיתמרנו במלחמה, כמו חטיבות החי"ר והשריון, לוחמי ההנדסה הקרבית והתותחנים והיחידות המובחרות בצה"ל.

על פי התכנית, שכרם של לוחמי החוד ישודרג משמעותית ומ-1 בנובמבר בשנה השלישית לשירותם והם יקבלו 2000 שקלים במקום 1600. בנוסף, כל לוחם חוד יקבל עד סוף השנה האזרחית כרטיס מוטען בשתי פעימות ב-1,000 שקל למימוש במסעדות, בבתי קולנוע, בביגוד ספורט או באטרקציות שונות.

מהלך נוסף הוא לצ'פר חלק מהלוחמים ולהעניק להם שוברים לשיעורי נהיגה (הקצאה ל-500 לוחמים בשנה), ושוברים לקורס פסיכומטרי (לפי קריטריונים שייקבעו בהמשך). לוחמי החוד יוכלו לנסוע באוטובוסים על אזרחי בחינם – גם לאילת. הם יקבלו את תעודת הלוחם בתום 18 חודשי שירות ולא 20 כמקובל כיום.

המהלך כולל גם שדרוג לכלל המערך הלוחם במאות מיליוני שקלים לבסיסי יחידתיים מיושנים כמו של חטיבות הנח"ל וגבעתי, ומסלולי שירות חדשים ליחידות העילית. כך למשל לוחמים ביחידות שייטת 13, סיירת מטכ"ל ושלדג יידרשו לשרת 8 שנים, מתוכם שנתיים ושמונה חודשים של שירות החובה, שנתיים לימודים אקדמאיים בכל מקצוע שיבחרו על חשבון הצבא ויתר התקופה ישרתו בקבע בתקופה אחידה, בניגוד לתקופות הקבע המדורגות עליהם הם חותמים היום.

שפל של עשור

כזכור, נתוני גיוס חודש יולי, מחזור הגיוס הקרבי הגדול של צה"ל שהסתיים לפני כחודש, העלו את מפלס הדאגה בקרב קברניטי הצבא וזאת בעקבות נתוני הגיוס המעידים על ירידה חדה במוטיבציה לשרת ביחידות קרביות.

על פי נתוני הגיוס שהובאו ב'ידיעות אחרונות', 68.8 אחוז מהמתגייסים ביולי 2016 ביקשו לשרת בקרבי לעומת 67 אחוז בקיץ.

מבחינת נתונים מדובר בשפל של עשור כאשר הפעם האחרונה בה נרשם נתון כה נמוך היה מיד לאחר מלחמת לבנון השנייה. ראוי לציין כי ב־2010 הביקוש לשירות קרבי זינק לשיא של 80%, אך מאז שנה אחר שנה הוא חווה ירידה ועומד כיום כאמור על פחות מ-70%.

מנתוני אכ"א עולה כי הבעיה נמשכת כבר שלושה מחזורי גיוס רצופים: בגיוס מארס 2017 רק 71.5 אחוז מהמתגייסים ביקשו לשרת בקרבי לעומת 72.5 אחוז במארס 2016, ובגיוס נובמבר 2016 השיעור היה 69 אחוז לעומת 71 אחוז בנובמבר 2015.

אחת הסיבות שהשפעתה נבדקה על נתוני הגיוס הנמוכים היא פרשת החייל היורה אלאור אזריה שנידון ל-18 חודשי מאסר לאחר שחיסל מחבל מנוטרל שהגיע לרצוח חייליים בחברון. לפי בכירי צה"ל, אין שום קשר בין הפרשה והביקוש לקרבי. לטענתם, הנושא כלל לא עלה בשאלונים או במחקרים, ודווקא הביקוש לחטיבת כפיר, שבה שירת אזריה, שבר שיאים חדשים. גם הביקוש למג"ב נמצא בעלייה.

מבדיקה שנערכה בצה"ל עולה כי הסיבות לירידה במוטיבציה נובעות משינויים חברתיים במדינה, כאשר אחת מהן היא שחיקת אתוס הלוחם. סיבה נוספת היא העדפתם של מועמדים לשירות ובעיקר של הוריהם, להתגייס ליחידות הטכנולוגיות כמו 8200, יחידות הסייבר ויחידות אחרות בענף התקשוב.

סיבה נוספת לירידה במוטיבציה היא נדידה של מתגייסים לשירות ביחידות ה'חי"ר־לייט' כמו הגדודים המעורבים, ולמערכים הנחשבים פחות תובעניים כמו הגנה אווירית (למשל "כיפת ברזל") ופיקוד העורף.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

2 תגובות
הצג את כל התגובות