ההחלטה הראשונה של מפקד גלי צה"ל נכונה ואחראית

החלטה של שמעון אלקבץ שקיבלה אישור של שר הביטחון נכונה ואחראית. ידע כל אמן-סרבן, אי אפשר לקרוא לסרבנות שירות בקיסריה בלילה, ובבוקר להיכנס לפלייליסט של תחנת הרדיו הצבאית

ההחלטה הראשונה של מפקד גלי צה"ל נכונה ואחראית
  החלטה נכונה. אלקבץ (צילום: משה שי/פלאש90)

בקושי חלף שבוע אחד מאז עזב ירון דקל את פיקוד תחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל וכבר קיבלו חיילי ועובדי התחנה מסרים ברורים לאן נושבת הרוח.

בהחלטה תקדימית, אולי, החליט מפקד התחנה החדש שמעון אלקבץ שהגיע היישר מתאגיד השידור הציבורי כי מעתה לא יושמעו אמנים שהשתמטו משירות צבאי על רקע מצפוני. אלקבץ הודיע לעובדי התחנה כי האיסור כולל גם ראיונות בתוכניות האקטואליה והמוזיקה השונות בגלי צה"ל ובגלגלצ.

האם החלטה זו של אלקבץ פוגמת בחופש הביטוי? האם קולם של סרבני השירות הצבאי לא אמורים להישמע בתחנה?

התחנה הצבאית כידוע משודרת הפריסה ארצית ועל פי סקר TGI האחרון 22.7 אחוזים ממאזיני הרדיו בחרו להאזין לגלי צה"ל, 33 אחוזים ממאזיני הרדיו בחרו בגלגלצ.

אם כן, מורה עכשיו אלקבץ כי מעתה ואילך קולם של אמנים סרבני השירות הצבאי, על פצפיסטיהם ועל מתנגדי "הכיבוש" לא יושמע. אביב גפן out עידן עמדי in ובגדול.

אין פגיעה בחופש הביטוי

לטעמי, ההחלטה הזו על הקושי שבה, אין בה משום פגיעה בחופש הביטוי. תחנת הרדיו הוקמה בשנת 1950 על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן גוריון. מטרותיה של תחנת הרדיו שזה עתה נולדה אמר בן גוריון בנאום מיוחד שנשא לאומה היו שתיים, הראשונה- להיות מכשיר ביטחון והתגוננות וכאמצעי קשר לכוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים. והמטרה השנייה על פי בן גוריון הייתה להיות "מכשיר לחינוך הנוער והעם".

האם קריאה לסרבנות על ידי אמנים או השמעתם בתחנת הרדיו המואזנת משרתת את המטרה השניה הקוראת לחינוך הנוער והעם? בוודאי שלא, להיפך, היא יוצרת הזדהות עם האמן, הזדהות שעלולה לפגוע במוטיבציה של בני הנוער לשרת בצה"ל. ולכן החלטה זו של אלקבץ שקיבלה אישור של שר הביטחון נכונה ואחראית. ידע כל אמן-סרבן, אי אפשר לקרוא לסרבנות שירות בקיסריה בלילה, ובבוקר להיכנס לפלייליסט של תחנת הרדיו הצבאית.

בשנים האחרונות צה"ל מתמודד ממילא עם ירידה במוטיבציה לשירות קרבי, רק השבוע התפרסם כי הרמטכ"ל מוביל מהלך שלפיו יתוגמלו חיילים קרביים שיתמידו בשירות, כך שבשנה השלישית משכורתם תעלה בעוד 380 שקלים. החלטה זו של אלקבץ, בתוספת המהלך של הרמטכ"ל יבלמו אולי במעט את הירידה במוטיבציה לשירות צבאי משמעותי בצה"ל.

==

דודי אביטן הוא יועץ תקשורת.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

4 תגובות
הצג את כל התגובות