חשיפה: מי עומד מאחורי המודעה לשאת שתי נשים?

חשיפה: בגליון האחרון של 'שבת בשבתו' התפרסמה מודעה הקוראת לגברים לשאת אישה שנייה (בהסכמתה). את המודעה פרסמו נשים דתיות רווקות שרוצות להוליד ילדים ונואשו מלמצוא חתן. לדברי אחת החברות: "יש מחסור בגברים ופתרון זה יושם בעולם היהודי מאבות האומה ועד הבבא סאלי".

חשיפה: מי עומד מאחורי המודעה לשאת שתי נשים?

נמצא הפתרון לתעלומת המודעה המשונה בעלון 'שבת בשבתו', שגרמה להרמת גבה של רבים.

השבת פורסמה בעלון מודעה הקוראת לגברים נשואים לשאת אישה שנייה, כשמצוטט בו פסקו של הראשון לציון, הרב עובדיה יוסף המתיר לשאת אישה שנייה. המודעה הפנתה לאתר של ארגון "הבית היהודי השלם" (אין קשר לסיעה בכנסת) המעודד נשיאת נשים רבות לגבר אחד.

בתוך האתר, נמצאים סיפורים של גבר הנשוי לשש נשים, וכן של הזמר 'דוד הכי טוב' הנשוי לשתי נשים.

רוצות להוליד ילדים

מידע שהגיע ל'סרוגים' מגלה כי את המודעה מימנו קבוצה של נשים דתיות רווקות, שנואשו למצוא חתן רווק ומבקשות להוליד ילדים.

שרה (שם בדוי) מספרת לנו כיצד נולד הרעיון: "אני רווקה דתיה בת 39 שחוששת שעוד מעט ואאבד את היכולת להיות אמא.  לפני כשנתיים  התעניינתי בתרומת זרע אך כל רבותי דחו את העניין  וגם אני הרגשתי שזה נורא שלילד יחסר אבא."

לדברי שרה, הוצע להם פתרון הלכתי של נישואים לגבר נשוי. שרה, העלתה את הנושא בפני חברותיה הרווקות וגרושות הנמצאות במצבה, וכך הן הקימו קבוצת תמיכה בעידוד רבנים, כשהן חוברות לארגון 'הבית היהודי השלם' שמספק ייעוץ ופיתרון בנושא נישואים ליותר מאישה אחת.

השבת, לאחר דיונים ארוכים, מימנו חברות הקבוצה את המודעה בעלון 'שבת  בשבתו' שבעקבותיה הן ביקשו לקבל את התהודה, כדי להפוך את הפתרון ללגיטמי.

המודעה בשבת בשבתו:

על תוכן המודעה מספרת שרה: "האמת שאנחנו התלבטנו כי ארגון 'הבית היהודי השלם' מעודד את העניין מהרבה סיבות נוספות. בסופו של דבר לאחר שבחנו נוסחים שונים  עם  כיוונים שונים שהוצעו לנו – חשבנו שזה הנוסח הטוב ביותר."

גבר אחד – שש נשים, תחקיר '360':

לגדל ילד במשפחה

האם הכוונה בנישואים שניים, היא להתחתן כדי להוליד ילד ואחר כך להתגרש, או להמשיך לחיות עם הבעל והאישה השנייה למשך שנים?

"בוודאי שאנו לא עושות זאת כדי להתגרש אלא כדי לגדל ילדים למשפחות מורחבות ולא חד הוריות!"

שרה מספרת, כי בקבוצת התמיכה שלה יש 27 נשים מירושלים ומהסביבה, שכולן בגיל מתקדם וחוששות שלא יוכלו להוליד עוד ילדים. את הנשים החברות בקבוצה מגדירה שרה, כדתי. "חלקנו דתיות תורניות וחלקינו דתיות לייט ויש גם  6 חוזרות בתשובה בינינו."

בעקבות הפגישה עם אנשי 'הבית היהודי השלם', נאמר להן שיש עוד עשרות רבות של פניות דומות מבחורות  רווקות  וגרושות ש"מוצאות זאת כפיתרון אידאלי במצבן".

למה דווקא נישואים לגבר נשוי?

"נואשנו מלמצוא גבר רווק, ורוב הרבנים התנגדו לפתרון של תרומת זרע. אנחנו גם לא רוצות לגדל ילד במשפחה חד הורית, אלא רוצים שיהיה לו גם אבא. כל  השדכנים בעולם הדתי מדווחים על מחסור בגברים-והפיתרון הזה יושם בעם ישראל לדורותיו החל מאבות האומה ועד הבבא סאלי בדורינו. "

ומה עם חרם דרבנו גרשום?

"פרסמנו במודעה את ההיתר של הרב עובדיה יוסף שהחרם לא חל בארץ ישראל. צריך לזכור שנישואין לשתי נשים היה עד לא מזמן לגיטימי לחלוטין בקרב עדות המזרח.  והרבה פוסקים דנים בעניין(גם אשכנזים) ומתירים אותו לכתחילה."

בישראל אסורה ביגמיה על פי החוק, כך שגם אם תמצא שרה או אחת מחברותיה גבר נשוי שיסכים לשאת אותה לאישה, היא לא תוכל להרשם כאישה נשואה במשרד הפנים, ולא תוכל לזכות בהטבות לנשים נשואות.

הרב ישראל רוזן, עורך עלון 'שבת בשבתו' הגיב על פרסום המודעה, כי המודעות המתפרסמות בעלון 'שבת בשבתו' אינן עוברות את אישורו. לדבריו הוא סבור כי מדובר במודעה היתולית ולא במשהו רציני.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

42 תגובות
הצג את כל התגובות