הרב שלמה ריסקין: היחס להומואים? 'אונס רחמנא פטריה'

בראיון למקור ראשון אומר הרב שלמה ריסקין כי הביטוי תועבה ביחס למשכב זכור שייך רק למי שהיה יכול להיות הטרוסקסואל, ובחר להיות הומוסקסואל. למי שיש לו נטיות: "אונס רחמניה פטריה"

הרב ריסקין: היחס להומואים? 'אונס רחמנא פטריה'
  (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת, מעלה הצעה חדשנית ביחס של החברה הדתית כלפי להט"בים. בראיון לצביקה קליין בעיתון 'מקור ראשון' נשאל הרב ריסקין על עמדתו ביחסה של ההלכה להומוסקסואלים.

"אנחנו לא יכולים להתיר מה שהתורה אוסרת.", קבע הרב ריסקין, אולם לאחר מכן סייג את דבריו, "מצד שני, 'אונס רחמנא פטריה' – התורה פטרה את האנוס מן החיובים הנובעים ממה שעשה. אני רוצה להציע משהו: בפסוקים המדברים על הומוסקסואליות כתובה המילה 'תועבה', ובהקשר הזה הגמרא מגדירה אותה כ'טועה אתה בה'.

בימי סוקרטס ואפלטון, רבים מהיוונים היו ביסקסואלים, והפילוסופים דווקא הטיפו להיות הומוסקסואלים, כי אז אין מורכבות של ילדים. הם לא האמינו בילודה כלל. אני חושב שעל זה התורה מדברת: מי שהיה יכול להיות הטרוסקסואל, ובחר להיות הומוסקסואל, עליו נאמר 'טועה אתה בה'. 'אונס רחמנא פטריה' שייך רק למי שלא יכול לקבל איזשהו סיפוק בדרך אחרת."

לא שואל אותם מה הם עושים בפרטיות

הרב ריסקין הוסיף: "הגישה שלי אומרת שצריכים לאהוב כל יהודי באשר הוא שם. צריכים לתת להומוסקסואלים לעלות לתורה וכן הלאה. אני לא שואל אותם מה הם עושים בפרטיות שלהם, זה לא הביזנס שלי. השיפוט הוא של הקב"ה".

קליין הוסיף ושאל "היית מחתן אותם?" ועל כך השיב הרב ריסקין: "חתונה זה לא נכון, אבל חוזה של שותפות הוא אפשרי. יותר טוב בעיניי שיחיו ביחד מאשר שייאלצו להיפגש במקומות ציבוריים. זה בוודאי לא טוב".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

66 תגובות
הצג את כל התגובות