סערה בגב"ש: הורי בנות האולפנא נגד ראש העיר

ראש עיריית גבעת שמואל, יוסי ברודני, החליט שלא לאשר ל-47 תלמידות מהציונות הדתית בעירו לצאת ללמוד באולפנת צפירה. ההורים: "בנותינו לא יהיו בנות ערובה של ראש העירייה"

סערה בגב"ש: הורי בנות האולפנא נגד ראש העיר
  (צילום: מוטי קמחי, ynet)

ראש עיריית גבעת שמואל, יוסי ברודני, החליט שלא לאשר ל-47 תלמידות מהציונות הדתית בעירו לצאת ללמוד באולפנת צפירה, מוסד אליו הורים רבים מגבעת שמואל שלחו אליו את בנותיהם במהלך השנים.

נזכיר, כי האולפנא בגבעת שמואל הינה מוסד חדש יחסית שהוקם לפני כשש שנים, ועד להקמתו היו בנות שחפצות בחינוך דתי לאומי לומדות באולפנת צפירה. גם לאחר הקמת האולפנא בעיר המשיכו הורים רבים לשלוח את בנותיהם לאולפנא צפירה מחוץ לעיר.

כעת, החליט ראש העיר שלא לאפשר לבנות שנרשמו והתקבלו לאולפנת צפירה לצאת וללמוד שם. על פי הדיווח באתר ynet, הורי התלמידות כבר שילמו את שכר הלימוד, והבנות כבר החלו להשתתף במפגשי בית הספר לקראת שנת הלימודים. אלא שלפני כחודש, באופן מפתיע, קיבלו ההורים מכתבים מהעירייה לפיהם הם לא יקבלו אישור ללימודי חוץ ובנותיהן יחויבו להירשם לאולפנת אמי"ת. במכתב נדרשו ההורים לשלוח את הבקשות הפרטניות עד תחילת יוני, וכך עשו. אלא שלפני ימים אחדים קיבלו תשובה שבקשתם נדחתה ושבנותיהן יוכלו ללמוד רק באמי"ת.

"זכותנו לבחור היכן בנותינו ילמדו"

אפי ספרבר, אביה של אחת התלמידות, סיפר כי "במשך שש שנים, מאז שאולפנת אמי"ת הוקמה, מעולם לא נדרשו ההורים לאישור כזה מהעירייה. מי שרצה לרשום את הבנות שלו לצפירה עשה זאת, וכנ"ל לגבי אולפנת אמי"ת. פתאום ראש העיר, באופן לא ברור, אומר לנו שהוא לא מוכן לשחרר את הבנות. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ואמורה להיות לנו הזכות לבחור את המוסד החינוכי הנכון לבנות שלנו. מדובר פה בכפייה של ראש העיר".

לטענת ההורים, יציאת בנותיהן ללמוד בצפירה אינה פוגעת באולפנא בעיר שכן כבר נרשמו אליה 120 בנות: "אנחנו מאוד מעוניינים להוציא מפה את הבנות, שיראו בנות מושבים, בנות ממעמד סוציו־אקונומי שונה", הסבירה גילי שילת, אמה של אחת התלמידות.

"האולפנא לא מתאימה לערכים שלנו"

שילת הוסיפה כי "אנחנו מחפשים הטרוגניות, מה שקשה להשיג כשלומדים 12 שנים בעיר, כי זו בועה. הסיבה השנייה לרצון ללמוד בצפירה היא הצורך בדגשים חינוכיים־תורניים. בעולם הדתי קיימים זרמים שונים, ומה שיש כרגע באולפנת אמי"ת לא מתאים לערכים ולדרך החינוכית שלנו. הסיבה השלישית, והחשובה לא פחות, היא שהבנות שלנו באמת רוצות ללמוד שם".

שילת ציינה עובדה נוספת. בעוד שראש העיר מתעקש שהבנות ילמדו במוסד חינוכי בעיר בלבד, לבנים קיימת יכולת בחירה מגוונת יותר: "המכינה של בני עקיבא בגבעת־שמואל, ישיבת רמת־גן, ישיבה אחרת בבני־ברק ועוד. אף אחד לא ביקש או מבקש מהם אישור לימודי חוץ או כופה עליהם להגיע למוסד מסוים. למה מחזיקים אותנו פה באזיקים?" שאלה שילת. "הבנות שלנו לא שוות פחות מהבנים".

צחי סטולוביץ, אביה של תלמידה נוספת, אישר את דבריה: "הבן הגדול שלי הלך ללמוד ברמת־גן ולא התבקשנו להביא שום אישור. מדובר בתפישה מעוותת של ראש העיר שכל הבנות צריכות ללמוד בגבעת־שמואל. בגלל שהשנה מדובר בחמישים בנות שלא רוצות ללמוד שם, הוא מכריח אותן להירשם כדי שנהיה באולפנה. נגיע עם זה לבית משפט".

ההורים, כך נראה, לא מתכוונים לוותר. "לא יהיה מצב שהבנות שלנו ילמדו בתיכון אמי"ת", הדגיש ספרבר. "הבנות האלה לא יתחילו את שנת הלימודים, אנחנו נדאג להן לחינוך ביתי, עד שיאפשרו להן ללמוד בצפירה. אנחנו לא מוכנים שהן יהיו בנות ערובה של ראש העירייה".

עם זאת, לא כולם בעיר מסכימים עם הורי 47 התלמידות. "ארבע בנותיי לומדות באולפנה ואחת מהן סיימה עכשיו את לימודיה", אמרה לאה פוסטיק, אמא לארבע בנות באולפנת אמי"ת, ועד לאחרונה יו"ר ועד ההורים בבית הספר. "אני לא יכולה לדבר על ערכים של מישהו אחר, אבל אני יכולה להגיד שיש באולפנה בנות ממגוון רחב של בתים, גם מבחינה דתית, וגם ממעמד סוציו־אקונומי שונה".

"למרות שרוב הבנות גרות בגבעת־שמואל יש גם בנות שמגיעות מערים אחרות", היא הדגישה. "כולן מקבלות חינוך זהה, חינוך תורני, שלא מתפשר מבחינה דתית, ופתוח לעולם. מבחינה לימודית אני מאוד מרוצה. הבת שלי סיימה י"ב בציונים מצוינים, והמורות שם הן מודל לחיקוי מבחינה אישיותית. אני מבינה שיש הורים שמנהלים מאבק מול העירייה, אבל הוצאת שם רע לאולפנה במסגרת המאבק היא עוול".

העיריה: "פועלים על פי החוק"

מעיריית גבעת־שמואל נמסר בתגובה לכתבה כפי שפורסמה ב- ynet: "העירייה פועלת לפי הוראות החוק וכללי המנהל התקין המתחייב ממנה. על פי החוק וחוזר מנכ"ל משרד החינוך לא ניתן להירשם למוסד לימודי מחוץ לעיר המגורים ללא הצטיידות באישור מהרשות בתחומה מתגורר התלמיד. הדברים הובהרו להורים כבר בפברואר, ולכן כל טענה באשר לכך שהנושא הועלה במפתיע לא נכונה. גם הטענה שכל הבקשות נדחו לא נכונה. ועדה מקצועית ומוסמכת שדנה בבקשות, אישרה לימודי חוץ למספר בנות שהעבירו בקשות אישיות וענייניות".

"אנו רואים באופן חיובי את רצונם של ההורים שבנותיהן יכירו בנות אחרות ומעודדים מפגשים עם אולפנות אחרות, יצירת קשרים ועוד, אבל לצורך כך הן לא צריכות ללמוד באולפנה מחוץ לעיר, שכן אולפנת גבעת־שמואל קולטת גם היא תלמידות מערים שונות בסביבה", מסרו מהעירייה.

ממשרד החינוך נמסר: "בהתאם לנוהל, שיבוץ תלמידים הוא באחריות הרשות המקומית. המשרד לא מעורב בהחלטה. אם יש כוונה לערער על החלטת הרשות המקומית, ניתן להגיש למשרד החינוך בקשת ערער פרטנית".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

12 תגובות
הצג את כל התגובות