משבר 'זהות': מספר המתפקדים של המפלגה מוערך בפחות מ-3,000

שנתיים לאחר הקמתה, מפלגת זהות לא מצליחה לסחוף אחריה כמות גדולה של מתפקדים לקראת הפריימריז במפלגה בעוד חודשיים. מועד ההתפקדות הוארך השבוע פעם נוספת

על כמה עומד מספר המתפקדים ב'זהות'?
  המתפקדים לא נוהרים (צילום: פלאש90)

יותר משנתיים לאחר הקמת מפלגת זהות, של משה פייגלין, נראה כי המפלגה מתקשה להתרומם, לפחות בכל הנוגע למספר המתפקדים.

מפקד המפלגה שהיה אמור להסתיים בחוד יוני הוארך בחודש נוסף והיה אמור להסתיים ביום ראשון האחרון.

בתחילת השבוע שיגרה המפלגה הודעה "חברי זהות היקרים שלום! עקב בקשות של חברים רבים, ועל מנת לאפשר את תקופת ההרצה של המבנה הקהילתי הייחודי של המפלגה, הוחלט על ידי הוועד המנהל של זהות להאריך את מועד ההתפקדות ולאפשר קבלתם של מתפקדים חדשים לספר הבוחרים של התנועה." התאריך החדש לסגירת ספר המפקד הוא ל-20 באוג' 17' כ"ח באב.

המבנה הקהילתי של המפלגה הוא הדרך לבחירת מרכז המפלגה, בה כל 9 מתפקדים בוחרים רכז וכל 4 רכזים בוחרים ציר, שהם חברי מרכז המפלגה, לפחות בשלבים הראשונים של המפלגה עד להגדלת השורות.

אלפיים מתפקדים בשנתיים

אלא שייתכן וסיבה נוספת היא שהביאה את המפלגה להארכת ההתפקדות. לסרוגים נודע כי מספר המתפקדים של המפלגה מוערך בכ-3,000 בלבד. האופטימיים מדברים על 3,500 והפסימיים על 2,500. המספרים נמוכים מאוד לעומת הציפיות של ראשי זהות. לפני קרוב לשנה, בספטמבר 16' חשפנו בסרוגים כי מספר המתפקדים של המפלגה עמד על 1,500 וזאת לאחר שנה וחצי של קמפיין מאסיבי בעיקר ברשתות החברתיות.

בהתחשב בעובדה שבכנס היסוד של המפלגה לפני יותר משנה וחצי השתתפו 440 חברים – רובם ככולם מנאמני פייגלין מתפקדי ליכוד (חלקם גם חברי מרכז)  – יוצא שבמשך קרוב לשנתיים הצליחה 'זהות' לצרף לשורותיה רק כ-2,000 חברים חדשים בלבד. פייגלין שהקים את תנועת 'מנהיגות יהודית' בתוך הליכוד, פקד במשך 15 שנה, כמה אלפי מתפקדים לליכוד ונראה שרובם המכריע, כולל עשרות אם לא מאות חברי מרכז, לא יצא להרפתקה במפלגה החדשה ונותר במוקד הכוח במפלגת השלטון.

אם נשווה למפלגות אחרות, הרי שהליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר בישראל בפער עצום, עם יותר מ-120,000 מתפקדים, אחריה העבודה עם 52,000, הבית היהודי עם  מנדטים שבעבר עמדה על 70,000 נחתכה ב-60% ל-32,000 בלבד – שהתפקדו בתוך שלושה חודשים, מרצ עם כ-17,000 מתפקדים ל-5 מנדטים. כולנו, יש עתיד, ישראל ביתנו, יהדות התורה וש"ס אינן מקיימות פריימריז.

מיעוט המתפקדים כנראה גם הוריד את מספר המתפקדים הנדרש למנגנון המפלגה. בעוד בעבר דובר על יחס של 100 מתפקדים לציר, כעת מדובר על 36-50 מתפקדים לציר – מספר נמוך בחצי מהיעד הראשוני.

גורם בזהות הסביר לסרוגים כי לוח הזמנים שנקבע מראש היה לא נכון: "לא הייתה שום סיבה לסגור את ספר הבוחרים שלושה חודשים לפני הפריימריז. יש עכשיו תהליך של בניית כח, גם בתוך המפלגה של קהלים חדשים שלא היו ב'מנהיגות יהודית'."

זהות: "מספר המתפקדים יהיה גלוי לכולם"

ממפלגת זהות מסרו בתגובה: "מפלגת זהות גאה במגוון הרחב של חבריה המייצגים את החברה היישראלית על גווניה. ספר הבוחרים יפורסם לאחר ה 20.8 והמספר המדויק יהיה גלוי לכולם."

את הארכת המפקד הם הסבירו: "לאור תנופת ההתפקדות מאז החל הליך הפריימריז בזהות ולאור בקשת המועמדים הוארך מועד ההתפקדות ל 20.8 ולאחריו יפורסם ספר הבוחרים של המפלגה."

פריימריז פתוחים בשני חלקים

הבחירות המקדימות ב'זהות' לקביעת הרשימה לכנסת ייערכו כמו בכל המפלגות (הדמוקרטיות) בסמוך להגשת הרשימות לכנסת. עוד קודם לכן בעוד כחודשים, יתקיים השלב הראשון בפריימריז, בו מתפקדי המפלגה יצמצמו ל-15 את המועמדים שיתמודדו בפריימריז פתוחים על 7 מקומות בעשירייה הראשונה והשנייה, ושבעה נוספים ישוריינו לפי בחירת היו"ר.

נזכיר כי לפני כשנה חשפנו בסרוגים סקר פנימי שבוצע על ידי מכון 'מאגר מוחות' בראשות פרופסור יצחק כץ, עבור מפלגת 'זהות' בו קיבלה המפלגה בין 12-15 מנדטים, ראוי לציין כי המפלגה קיבלה 15 מנדטים כשהוצג לנסקרים תרחיש לפיו המפלגה בטוח תעבור את אחוז החסימה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

20 תגובות
הצג את כל התגובות