בצעד חריג: הרב הראשי נגד הרבנות הראשית

בעקבות פרסום "הרשימה השחורה" של 160 רבנים, יצא הרב הראשי, דוד לאו, במתקפה חריגה נגד הרב איתמר טובול: "לא יתכן שפקיד יחליט על דעת עצמו לפרסם זאת"

בצעד חריג: הרב הראשי נגד הרבנות הראשית
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

רבה הראשי של ישראל, הרב דוד לאו, שיגר הערב (ראשון) מכתב חריף למנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, בעקבות פרסום "הרשימה השחורה" שפורסמה היום ובה שמותיהם של הרבנים האורתודוקסים אשר אינם מוכרים על ידי הרבנות. בבסיס מכתבו, מבקש הרב לרו להבהיר כי מדובר בצעד חמור הפוגע הן באותם רבנים והן ברבנות הראשית.

הרשימה השחורה, בה מופיעים רבנים מכל רחבי העולם, התפרסמה במסגרת עתירת מכון 'עתים' לגיבוש קריטריונים להכרה ברבני התפוצות. מכתבו הזועם של הרב לאו מלמד כי הרשימה התפרסמה בניגוד לדעתו, מהלך אשר הביא אותו לשגר מכתב חמור באופן חריג.

הביקורת של הרב לאו מכוונת בעיקר כלפי מנהל מחלקת האישות והגיור ברבנות, הרב איתמר טובול, שהנפיק את רשימת התעודות שלא אושרו על ידי הרבנות הראשית. במכתב של הרב לאו, ששוגר על ידי ראש לשכתו, רפאל פראנק, למנכ"ל הרבנות, משה דגן – הוא טוען כי הוא "נדהם לגלות רשימה זו". הרב לאו זעם ותמה: "איך קורה שיוצאת רשימה לאור עולם מבלי לעדכן את הרב לא ברשימה ולא בעצם פרסומה?".

לטענת פראנק, בימים אלה מתגבשים ברבנות הראשית מספר קריטריונים להכרה ברבני חו"ל, ופרסום "הרשימה השחורה" בעיתוי זה הוא מעשה שתוצאתו "חמורה ביותר".

"לא יתכן שפקיד ברבנות הראשית יחליט על דעת עצמו לפרסם איזה רבנות מאושרת ואיזו לא. אין צורך להכביר במילים על ההשלכה החמורה והפגיעה הקשה ברבנים מסויימים, ובעיקר ברבנות הראשית לישראל".

הרב הראשי לאו דורש במכתב החריף ממנכ"ל הרבנות "לזמנו (את הרב טובול) לבירור יסודי, לבדוק כיצד הוא עשה דבר כזה על דעת עצמו, לנזוף בו ולטפל בתופעה זו בכל חומרתה" – וכן לעדכן עוד השבוע על תוצאות הבירור.

בין הרבנים האורתודוקסים הבכירים שברשימה נמצאים: הרב דניאל קראוס, רבה של 'קהילת ישורון', שאליה השתייכו עד לא מזמן בני הזוג ג'ארד ואיוונקה טראמפ-קושנר – וסגנו של רבם של הזוג טראמפ-קושנר, יחזקאל לוקשטיין.

עוד ברשימה: הרב אדם שאייר, מבכירי הרבנים האורתודוכסים בקנדה, ומי שנחשב למקורבו ורבו של ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו; וכן הרב ברוך גודמן המשתייך לזרם חב"ד, ומשמש כרב הקמפוס של אוניברסיטת "ראטגרס".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

10 תגובות
הצג את כל התגובות