במקרה של סנסציה: ברנסקי בקבינט; זאגא שר חינוך

הבחירות בבית היהודי אינן רק על ראשות הרשימה, אלא יעניקו למנצח את התיק הבכיר במפלגה, חברות בקבינט המדיני בטחוני ועוד. הנה התרחישים במקרה של ניצחון מפתיע

במקרה של סנסציה: ברנסקי בקבינט; זאגא שר חינוך
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הבחירות לבית היהודי. תוצאת הבחירות לראשות הבית היהודי, תקבע כמובן את זהות מי שיעמוד בראש המפלגה, אבל מעבר לכך יש לה השלכות על מספר תפקידים נוסף במנגנון המפלגתי ואפילו המדיני.

במידה והיו"ר הנוכחי, נפתלי בנט ייבחר לתפקיד, מן הסתם יישארו מנגנוני המפלגה כמו שהם, וכך גם התמונה בממשלה. אך במקרה של הפתעה ונצחון של אחד המועמדים האחרים, מי שישלמו את המחיר הם בראש ובראשונה בנט עצמו כמובן, אך בעקבותיו גם השרה איילת שקד ומזכ"ל המפלגה ניר אורבך.

נסביר. לפי סעיף 32 של חוקת הבית היהודי החדשה: "יושב ראש המפלגה הוא הראשון ברשימת המפלגה לכנסת והוא בכיר מועמדיה לכהונה בממשלת ישראל ובכנסת.".

אם יונתן ברנסקי או הרב יצחק זאגא עושים את מה שנראה כרגע כלא ייאמן, מפתיעים וזוכים בראשות המפלגה, הם הופכים להיות "המועמד הבכיר לתפקיד שר בממשלה" – הווה אומר יורשים את בנט במשרד החינוך, כולל חברות בקבינט המדיני בטחוני. נזכיר כי שר אינו חייב להיות חבר כנסת, וגם בממשלה הנוכחית כיהן אבי גבאי כשר למרות שלא היה חבר כנסת. ברנסקי התבטא בעבר, כי הרקורד הצבאי שלו מתאים אפילו יותר מבנט לחברות בקבינט.

רק היו"ר בוחר את השרים

בנוסף, סעיף 38 לחוקת המפלגה קובע כי "יושב ראש המפלגה, שלא הוטל עליו התפקיד להרכיב ממשלה כאמור לעיל , יביא לאישור מרכז המפלגה החלטה בדבר: …. בחירת מי שיכהנו כשרים וכסגני שרים בממשלה".

כלומר זאגא או ברנסקי, גם ייבחרו את זהות השרים וסגני השרים שיכהנו איתם בממשלה. החוקה לא מחייבת כי הבחירה תעשה מתוך הרשימה לכנסת, אך סביר להניח כי השניים יתנו לבנט, אם הוא לא יפרוש מהחיים הפוליטיים בעקבות ההספד, את תפקיד השר המשני של המפלגה – נכון לעכשיו שר המשפטים (גם הוא נושא איתו חברות בקבינט).

איילת שקד לפיכך, תיאלץ לפרוש מן הממשלה ככל הנראה לתפקיד יו"ר ועדת החוקה של הכנסת במקום סלומינסקי או לתפקיד סגנית שר הבטחון במקום אלי בן דהן. החלטה שכזו דורשת אישור של מרכז הבית היהודי.

יו"ר חדש – מזכ"ל חדש

אגב, אם יחליט המנצח בבחירות לפרוש פתאום מהקואליציה, הוא ייאלץ לשכנע בכך את חברי הסיעה הנוכחית בכנסת כך לפחות לפי סעיף 39 בחוקה "החלטה בדבר פרישת המפלגה מהממשלה, נתונה בידי סיעת המפלגה בכנסת, בעקבות הצעת החלטה שתובא בפניה אך ורק על ידי יושב ראש המפלגה."

מי שעוד יצטרך להתאמץ למען נצחונו של בנט הוא מזכ"ל המפלגה הנוכחי ניר אורבך. סעיף 40 בחוקה קובע כי "יושב ראש המפלגה ימנה את מנכ"ל המפלגה וינחה אותו בביצוע תפקידו.", כלומר נצחון של אחד המועמדים, מאפשר לו מינוי מנכ"ל חדש למפלגה, במקומו של ניר אורבך שמונה על ידי בנט.

יום חמישי בין 14:00 ל-22:00

נזכיר כי הבחירות יתקיימו ביום חמישי הבא א' באייר תשע"ז, 27.4.2017.

המתמודדים נגד היו"ר הנוכחי נפתלי בנט הם הרב יצחק זאגא ויונתן ברנסקי. כל מועמד נדרש לשלם לקופת המפלגה 15,000 שקל דמי השתתפות, ולהציג 300 חתימות של מתפקדים התומכים בהתמודדותו לתפקיד יו"ר המפלגה.

רשימת הקלפיות בפריסה הארצית פורסמה באתר סרוגים.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות