יהודה גליק יוזם: "בתוך 5 שנים - איסור על עישון בצה"ל"

ח"כ יהודה גליק מקדם יוזמה לפיה בתוך 5 שנים ייאסר באופן מוחלט על סיגריות בצבא. "הנחת היסוד שלנו צריכה להיות שאפשר להגיע לצה"ל נקי מעישון"

גליק יוזם: "בתוך 5 שנים - נאסור על עישון בצה"ל"
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

פרסום ראשון. ח"כ יהודה גליק מהליכוד מקדם יוזמה לפיה בתוך 5 שנים ייאסר באופן מוחלט על עישון בצה"ל.

אתמול (ב') התקיים דיון בועדה למאבק בסמים בנושא עישון בצה"ל, ממנו עלה כי 18% מהמעשנים החלו לעשן בצה"ל.

ד"ר חגי לוין הציג בדיון את המחקר שערך, שמתבסס על חיילים שהתגייסו שוחררו בין השנים 87 ל-2011 והקיף עשרות אלפי חיילים. לדברי לוין, "לקחנו את אותם חיילים שנבדקים בגיוס ושחרור ובדקנו ברמת הפרט מה קרה. גילינו שיש עלייה משמעותית באחוז המעשנים מגיוס לשחרור. הסיכוי של חייל לא מעשן להתחיל לעשן הוא 18%. מי שעישן בעבר ולא עישן ביום הגיוס הסיכוי שלו לחזור היה 56%.

בעלי פרופיל קרבי התחילו יותר לעשן היה להם סיכון מוגבר. בשחרור 40% מהחיילים עישנו ו-32% מהחיילות. חיילים מעשנים מקבלים יותר גימלים וצורכים יותר שירותי רפואה, והסיכוי שלהם לסיים טירונות קרבית נמוך יותר."

עוד עלה מהדיון כי למפקדי הבסיסים יש אינטרס שימכרו סיגריות בכוורות (הקיוסקים בבסיסים, מה שפעם כונה שק"ם) מאחר ו30%-40% מכלל רווחי הכוורת שחוזרים לבסיס מגיעים ממכירת סיגריות – כך אמר חיים גבע ממשרד הבריאות. לדברי גבע, "זה יכול להגיע להכנסות לבסיס של עשרות אלפי שקלים בשנה. לצבא יש אינטרס כלכלי הפוך כי מכירת סיגריות בשקם מממנת קופת בסיס ופעילויות שונות, אין לצבא אינטרס לצמצם את המכירות האלה".

אפשר להגיע לצה"ל נקי מעישון

בשיחה עם סרוגים אומר גליק, כי הוא כבר החל לגלגל את הנושא ומקדם תכנית צה"לית שתאסור את העישון באופן מוחלט בכל בסיסי צה"ל. הצעד הראשון בכיוון יהיה איסור עישון בטירונות ובבית הספר לקצינים (בה"ד1), ולאחר מכן הרחבת האיסור לכל הבסיסים. לדבריו כבר היום ישנם בסיסים בעיקר בחיל הרפואה בהם נאסר העישון לחלוטין.

"אני מרגיש מחויב למאבק הזה. כחייל אני זוכר שמי שלא עישן נחשב לפלף. הנחת היסוד שלנו צריכה להיות שאפשר להגיע לצה"ל נקי מעישון. צריך לקבוע יעד. מה שפעם היה לגיטימי, היום צריך להיאבק בו".

לפי גליק, הדרך להוציא את העישון מצה"ל, הרבה יותר פשוטה ממה שנדמה. "הצבא הוא גוף ממושמע, לא צריך חוק ולא צריך תקנות. פקודה אחת של הרמטכ"ל והאיסור תקף", הוא מסביר. "אנחנו מסמנים את היעד לעוד חמש שנים, כדי לתת זמן למערכת להיערך לכך, אבל היעד הוא ברור, והוא גם אפשרי".

השלבים הראשונים

איסור על מכירת סיגריות וטבק בחנויות בתוך הבסיסים.

איסור עישון בבסיסי טירונים ובית הספר לקצינים, כשבהמשך יורחב האיסור לכל בסיסי ההדרכה.

סדנאות לגמילה לחיילים מעשנים.

לאחר חמש שנים, עם הטעמת ההליכים הקודמים – איסור גורף על עישון בכל הבסיסים

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

6 תגובות
הצג את כל התגובות