כנס רמלה: הרוב היהודי בארץ הולך ומצטמצם - סרוגים

כנס רמלה: הרוב היהודי בארץ הולך ומצטמצם

כנס 'בין ישראל לעמים ה-4' יתקיים היום בעיר רמלה, ובו ידונו ראשי ערים, חברי כנסת אנשי אקדמיה ורבנים בשאלת האחיזה היהודית בקרקעות הלאומיות. בכנס יוצגו נתונים המצביעים על זינוק באוכלוסיה הערבית בערים המעורבות לעומת ירידה במספר התושבים היהודים. הרוב היהודי בסכנה?

author-image
כנס רמלה: הרוב היהודי בארץ הולך ומצטמצם

נושא קרקעות המדינה על היבטיה השונים עומד במרכז "כנס רמלה הרביעי" אשר יתקיים היוםם (ג') באולם אשכולות פיס בעיר.

במסגרת הכנס יתקיימו מושבים רבים ומגוונים בנושאים: שטחים פתוחים בגליל ובנגב,  מדיניות ציבורית בניהול קרקעות המדינה, וכן פאנל ראשי ערים מעורבות אשר ידון בשאלה " האם דרוש "רוב יהודי" בערי ישראל?" ודיון על מקומה של קק"ל במדיניות ניהול הקרקעות.

דיון מיוחד יתקיים גם בסוגיית 'מכתב הרבנים' שחתמו על איסור השכרת דירות לערבים בשכונות בעלות צביון יהודי, כשבין הדוברים יהיו הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת שארגן את מכתב הרבנים, ומולו הרב יעקב אריאל שמתיר השכרת דירות לערבים גם בשכונות מערובות.

הרוב היהודי מצטמצם

בכנס יוצגו לראשונה ממצאים של תחקיר מיוחד שנערך לרגל האירוע בנושא מגמות דמוגרפיות בערים מעורבות. מן התחקיר עולה כי חל זינוק באוכלוסייה הערבית בערים המעורבות בישראל כשמספר היהודים באותן הערים יורד בצורה מדאיגה.

בלוד,  נרשמה עלייה של 24% במספר התושבים הערבים בין השנים 2003-2009, כשבאותן שנים ירדה האוכלוסייה היהודית, של כשמונה אחוזים. גם בערים הגדולות ניכרת אותה המגמה, כשבירושלים נרשמה עלייה של למעלה מ-8% במספר הערבים לעומת ירידה של כ-4% במספר היהודים. בחיפה הוסיפו הערבים כעשירית לעומת ירידה יהודית של שני אחוזים.

בסך הכל גדול קצב הריבוי הערבי ב1.1% לעומת הציבור היהודי, מה שגורם להצטמצמות הרוב היהודי מול הרוב הערבי. כשבצפון ובדרום ההפרש עומד על 3-4%.

בין משתתפי הכנס ניתן למנות את הרב חיים שטיינר מישיבת מרכז הרב,  הרב דב ליאור – רב קריית ארבע וראש הישיבה, הרב זלמן מלמד – רב היישוב בית אל וראש הישיבה, עו"ד דורון ניר צבי מתנועת "רגבים" הפועלת לשמור על קרקעות המדינה, יואל זילברמן – יושב ראש תנועת השומר החדש, יואל לביא– ראש העיר רמלה, שמעון גפסו – ראש העיר נצרת עילית, ח"כ נחמן שי – קדימה, יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ח"כ דניאל  בן סימון – מפלגת העבודה ועוד.

אריאל בן דוד (בנדא) מנכ"ל כנס רמלה  מסביר על בחירת נושא כנס רמלה הרביעי :

"הריבונות היהודית על קרקעות המדינה נמצאת בנסיגה מתמדת ומדאיגה. בשטחים הפתוחים המצויים בעיקר בנגב ובגליל ישנם פלישות רבות לקרקעות המדינה הכוללות בנייה בלתי חוקית ובנוסף ישנה תופעה של רכישת קרקעות ודירות ביישובים יהודיים על ידי גורמים זרים.  כנגד כל התופעות החמורות הללו אין כמעט אכיפה ובוודאי שלא הרתעה. מטרת כנס רמלה ה-4 הינה להציף על סדר היום הציבורי את הנושא ולתבוע מהמדינה ומקבלי ההחלטות פתרונות ראויים".

עוד הוסיף בן דוד:

"אנו רואים בעצם השילוב המבורך שבין אנשי תורה,  אנשי רוח ומדע, ופעילי ציבור חשיבות רבה ותרומה ייחודית להפריית השיח הציבורי להגברת ההקשבה והסובלנות ולהופעת ערכי תורה בחיינו הלאומיים המתחדשים בדרכי נעם.  אנו מאמינים כי בכך נוכל  כולנו לתרום תרומה של ממש לחידוש השיח הציבורי בישראל על בסיס ערכים ציוניים ולאומיים ממקורה של תורת ישראל ואמונתה".

כנס רמלה נוסד על ידי תנועת 'קוממיות' בשיתוף הגרעין התורני ברמלה ובחסות עיריית רמלה. מטרת הכנס להעלות לדיון ציבורי סוגיות העומדות על סדר היום הציבורי בנושאים הקשורים לייחודו של עם ישראל וליחסיו עם העמים סביבו הן בתוך מדינת ישראל והן מחוצה לה.

עצם קיומו של  הכנס בעיר רמלה, שבנוסף להיותה עיר מעורבת, אינה נמצאת במרכז העשייה הציבורית, מהווה אמירה בפני עצמה של חיזוק ותמיכה לעיר ולתושביה בהתמודדות עם קשיי היומיום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ישר כח לתנועת קוממיות על בנית כנס כה רציני .עלו והצליחו
לאה | 26-04-2011 17:31