הרב ארלה הראל: "לא רק שלא נעשה מנוי למקור ראשון אלא נקרא לבטלו"

הרב ארלה הראל במכתב פתוח לחגי סגל עורך מקור ראשון: "חבל לי עליך חגי יקירי. אתה איש כל כך חיובי, עיתונאי דגול, איש רב פעלים, אבל נסחפת אל הטשטוש מטמטם החושים"

"לא רק שלא נעשה מנוי לעיתון אלא נקרא לבטלו"
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לפני שבועיים התפרסם בעלון 'עולם קטן', ראיון עם הרב שמואל טל בו תקף בין השאר את עיתון 'מקור ראשון'. בשבוע שעבר התפרסמה בעלון תגובתו של העורך הראשי חגי סגל לדברים, בהם קרא לרב טל לחזור בו. בעקבות הפרסום, הרב ארלה הראל, שלח ל'סרוגים' מכתב תגובה פתוח לעורך מקור ראשון חגי סגל.

הרב ארלה הראל: מכתב גלוי לחגי סגל

שלום וברכה חגי מכובדי!

זהו מעשה התאבדות מצד כל איש ציבור, כמוני, לצאת חוצץ נגד כלי תקשורת. עוד יותר מכך כאשר מדובר ב'מקור ראשון', במיוחד אם הוא מכהן כראש בית מדרש קהילתי בעפרה – הרי חצי מהמערכת מתגוררת כאן… אבל יותר גרוע להסתכסך עם הקב"ה, וזה בדיוק מה שהיה קורה לי אם לא הייתי מגיב על הדברים הקשים שכתבת על מורנו הגאון הגדול הרב שמואל טל הי"ו, שכן על ביזוי תלמידי חכמים קשה לי לשתוק. ומעבר לכך, על אנשי מערכת עיתונכם הנכבד אוכל וודאי לסמוך, ש'שארית ישראל לא יעשו עוולה'.

איפה האומץ של אורי אליצור ז"ל?

לפני כמה שנים התפרסמה אצלכם בעיתון כתבה על 'תופעת' מסמסי השבת. לקחתם כמה יוצאי דופן והפכתם אותם לתנועת המונים נרחבת. איתרע מזלי ונתגלגלה עלי חובה להעביר שיעור באותה שבת בבית הכנסת המרכזי בעפרה. כמעט כל חברי המערכת ישבו בשורה הראשונה לפני, ובכל זאת לא יכולתי לחסוך שבט לשוני מעיתון השופך שמן למדורת חילול השבת.

רק אחד ויחיד מהחברים ניגש אלי בסוף השיעור – אורי אליצור ז"ל. צודק אתה בטענותיך, אמר, בהגינות שכל כך אפיינה אותו, אבל מה אתה רוצה שאעשה, שאשרוף את המועדון?

לא משנה מה עניתי לו, אך אי אפשר שלא להיזכר בגעגוע ביכולת הזו של האיש האמיץ הזה, להודות בכך שבעיתונכם הנכבד יש קלקולים, קלקולים רבים מספור, ולא לנסות לטייח את האמת. חבל לי כל כך שאת זה אתם לא מצליחים לעשות גם היום.

עלי לא תוכל לומר 'בדלן'

רק אקדים, כגילוי נאות – שייך אני למועדון מעריציו של הרב טל, אם כי לא למועדון תלמידיו. אני חש הערכה עצומה לאיש ולתורתו, ליושרו והגינותו, וודאי עומד נפעם מהתמדתו וגאונותו. אני אינני מזדהה עם חלק מהשקפותיו, בשורה של נושאים, אך אני לא יכול שלא להשתומם מול עוצמתו. על כן, לא ניתן להאשימני שביקורתי על עיתונכם נובעת מבדלנות, חוסר ציונות או קנאות. צר לי לאכזב אותך, אבל אני כן אומר הלל ביום העצמאות (יום ההולדת שלי, איך לא אומר?), שולח את תלמידיי לשרת בצה"ל, ולא מצביע לש"ס, אך בכל זאת אני סבור שנים רבות, ואני אומר זאת בכל הזדמנות ראויה, שעיתונכם, איך נאמר זאת, נזקו מרובה מתועלתו.

אבל יותר מכל – להאשים את הרב טל באמירת לשון הרע זו פשוט חוצפה ושקר! עברתי שוב ושוב על הראיון עם הרב טל, על כל מילה ומילה בו שכוונה נגד עיתונכם, ולא מצאתי בו מילה אחת של לשון הרע שלא לצורך. כל תלונותיו אמת, אמת כואבת.

הרב ארלה הראל (צילום מסך, אתר היוטיוב נהורא)

איפה הצניעות?

אין בעיתונכם תמונות שחורגות מגדרי הצניעות המקובלים על כל גדולי ישראל? באמת? אתה עיוור? אתה רוצה שאראה לך? שאפקח את עיניך?

לפני כמה שנים, ניגשה אלי תלמידה באחת האולפנות באזורנו, ושחה לי – הרב, אל ייחר באפך על לבושי. לא אני אשמה, כי אם אבא שלי. בעבר, הוא היה קונה עיתונים 'חילוניים' מובהקים, ושם ראיתי תמונות של נשים לא צנועות בעליל. הדבר כה דחה אותי, שמיידית הארכתי את אורך החצאית. אך כיום, כש'מקור ראשון' נמצא לפני, ושם הכל כאילו בסדר כזה, רק קצת לא צנוע, אז לאט לאט החצאית מתקצרת…

הרב טל – היחיד שמעז לצעוק

ונמשיך – אתם לא מפרסמים מאמרים המנוגדים בכל אופיים לתפיסת העולם המכונה 'אורתודוכסיה'? באמת? תגיד, אתה לא קורא את העיתון? לתת במה די קבועה למנהל האקדמי של המכון להכשרת רבנים רפורמיים ע"ש גייגר בברלין, זה לא לתת במה למאמרי כפירה? וזו רק דוגמא אחת מתוך מאות. כל שבוע מתפרסמים אצלכם מאמרים שמגרדים את תחתית החבית של המחויבות ההלכתית, ומטה מזה.

ומוסף מוצ"ש שלכם (תגיד, בכוונה השמטתם את הק' מסוף המילה?), הוא לא במה לאיסורים הלכתיים מובהקים? הוא לא מכיל ביקורת על סרטים והצגות שוודאי אסור לכל שומר מצוות לראותם? הרי אם הייתי יכול, הייתי יושב איתך על גיליוןגליון אחד ומוצא לך עשרות דוגמאות לכך! על מי אתה מנסה לעבוד?

כמובן, הכי קל לתקוף את הרב טל עצמו, לפסול אותו מלהיות מבקר של הציבור שלנו כי הוא 'חרדי צדקני ומטיפני'. אז דע לך, שלא רק הוא חושב כך. הוא פשוט היחיד שמעז לומר זאת בקול רם. כמעט כל רבני ישראל שאני משוחח עימם תמימי דעים עמיעימי שהעיתון איננו ראוי, והשפעתו השלילית היא איומה ונוראה. הם רק מעדיפים שלא לצאת עם זה כלפי חוץ, איש איש מסיבותיו.

די, נמאס לנו

אז זהו, שדי. נמאס לנו. לי לפחות. הגיע הזמן לומר זאת בקול רם – לא, לא רק שלא נעשה מנוי למקור ראשון, אלא נקרא לבטלו אם כבר עשיתם. לא ניתן לעצמנו לטבוע במציאות המבולבלת שמציפה את כל קוראי העיתון הזה, ועימם חלקים גדולים בציבור.

חבל, חבל לי עליך חגי יקירי. אתה איש כל כך חיובי, עיתונאי דגול, איש רב פעלים, ולעניות דעתי הדלה, באמת ירא שמים אמיתי. אבל נסחפת, נסחפת אל הטישטוש מטמטם החושים הזה, שגורס כי הדרך היחידה לעשות משהו טוב היא בעירבוב של האור והחושך הטוב והרע. צא מזה, אל תמשיך להיגרר אל תהומות החושך המכסה ארץ, הפושט טלפיו ואומר טהור אני.

לא צריך זכוכית מגדלת כדי ל'אתר בין השיטים' כלשונך, 'את המעידות הקלות פה ושם, הממרידות את הקוראים' נגד קיום תרי"ג מצוות. צריך רק משקפיים נכונות, הרואות נכוחה ולא מתעלמות מן המציאות המרה. מציאות של מסע מכוון, של חלק מכותבי ועורכי העיתון (וודאי לא שלך אישית, אבל של שותפיך וחבריך לדרך), כנגד תפיסות בסיסיות של מחויבות להלכה, ובעד כל כפירה מתחדשת שעולה במוחם הקודח של מרדני הדור.

לא לקבור את עיתונכם אני בא, רק לתקן

ואם כבר באווירת הצעות לתיקון סיימת את מאמר התגובה שלך, לא אמנע את לשוני גם אני חגי, מלהציע לך לבקש את מחילתו של הרב טל על הדברים הקשים, המעוותים, המסלפים והרחוקים מן המציאות שהטחת בו.

ניתן לבקר גם תלמידי חכמים, אך בכבוד הראוי, ובהגינות שיש בה מחויבות לאמת. גם אם נפגעת מדבריו, אין הדבר מצדיק התרסה כה בוטה כלפי אחד מענקי דורנו.

ועוד דבר אוסיף, באווירת התיקון האוחזת בנו – לא לקבור את עיתונכם אני בא, חלילה וחס. רק לתקנו. אדרבה, המשיכו בעבודתכם, רק תקנו את כל הדרוש תיקון, ותיזכו לקדש שם שמים. תפסידו כמה עשרות מנויים אך תרוויחו מאות, ויותר מזה – תרוויחו נאמנות לתורת ה' הקדושה והמתוקה.

בהערכה, בכאב ובתקווה,

ארלה הראל

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

52 תגובות
הצג את כל התגובות