פלשתינים שפוטרו בגלל עקירת גוש קטיף לא יפוצו - סרוגים

פלשתינים שפוטרו בגלל עקירת גוש קטיף לא יפוצו

פועלים פלשתינים שפוטרו מעבודתם בעקבות עקירת גוש קטיף לא יקבלו פיצויים. השופטים קבעו כי הנתבע, תושב גוש קטיף לשעבר, לא פיטר את העובדים ולמעשה הייתה זו המדינה שגרמה להפסקת העבודה ועל כן אין בחובתו לשלם.

author-image
פלשתינים שפוטרו בגלל עקירת גוש קטיף לא יפוצו
  פלאש 90

פועלים מרצועת עזה שעבדו בגוש קטיף לא יקבלו פיצויים עקב הפסקת עבודתם. בית הדין הארצי קבע בדעת רוב כי העובדים אינם זכאים לפיצויי פיטורים.

המערערים, פלשתינאים תושבי רצועת עזה, הועסקו במתפרה שהיתה בבעלות הנתבע תושב גן אור שבגוש קטיף לשעבר, עד לפינוי המקום מכוח החוק ליישום תוכנית ההתנתקות. לטענתם, עם סיום עבודתם, הם זכאים לפיצויי פיטורים.

בית הדין האזורי לעבודה דחה את תביעותיהם על הסף, "בהיעדר יריבות בינם לבין המשיב, משלא נעשה כלפיהם מעשה של פיטורים מצידו, ומשחוזה העבודה ביניהם סוכל על ידי מעשה המדינה ביישום תוכנית ההתתנתקות."

על פסק דין זה ערערו העובדים לבית הדין הארצי והיום פסק השופט יגאל פליטמן כי הוא דוחה את הערעור. השופט לפיטמן קבע כי המעסיק לא פיטר את העובדים והעובדים לא התפטרו מעבודתם, כי אם להפך – שני הצדדים לחוזה העבודה היו מעוניינים בהמשך קיומו, וקשר העבודה הופסק למעשה עקב "מעשה המדינה" בניגוד לרצון הצדדים.

מעבר לכך, פסק השופט, כי על פי דין הסיכול החוקי, יש לקבוע כי חוזה העבודה בוטל מכוח נסיבות חיצוניות אובייקטיביות שלצדדים לא היתה יכולת למונען, וציין, כי המקרה אינו דומה למקרה של סגירת מפעל, שכן המעסיק פונה מעסקו שלו בעל כורחו וללא אפשרות למנוע זאת.

"מדובר בעובדים שעבדו מספר משתנה של שנים בעסקו של המשיב, ואשר עם פינוי העסק בו עבדו, עמדו למעשה בפני שוקת שבורה ומצאו עצמם מחוסרי עבודה. אולם, לאחר שהגענו בערעור זה לכלל מסקנה, כי המשיב אינו מחויב לשלם לעובדיו פיצויי פיטורים בשל סיכול חוזה העבודה ביניהם, ובאין חוק ישראלי אחר המציע פתרון למצבם, הרי שקצרה ידינו לסייע להם", כתב השופט.

בדעת מיעוט קבעה השופטת רונית רוזנפלד, כי יש לראות בהפסקת העסקתם של העובדים כהפסקת עבודה עקב סגירת מפעל, המזכה את העובדים בפיצויים פיטורים, וכי העובדה כי המעסיק התנגד לסגירת המפעל אינה מאיינת את הזכאות לפיצויים. לגישת השופטת רוזנפלד, לא ניתן לראות בנסיבות המקרה משום סיכול חוזה, שכן כשמדובר בעסק הממוקם בחבל עזה, ניתן היה לצפות מראש את אפשרות הפינוי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו