"חסכונות והשקעות? רק בקרנות שומרות שבת" - סרוגים

"חסכונות והשקעות? רק בקרנות שומרות שבת"

ארגון חותם הוציא חוברת ובה סקירה על תחום ההשקעות הכשרות. "בכך שנצהיר שניתן מכספנו רק למי שלא יפגע בשבת, נוכל לצמצם משמעותית את חילולה במרחב הציבורי", אומרים בחותם

author-image
"חסכונות והשקעות? רק בקרנות שומרות שבת"
  (צילום: Nati Shohat/Flash90)

ארגון חותם קורא לציבור הדתי לעבור להשקעות כשרות וכך להשפיע על המשק ולצמצם את חילול השבת מצד חברות מסחריות.

בחוברת שהוציא ארגון 'חותם' בשיתוף מכון 'כתר', מובאת סקירה של אפיקי ההשקעה השונים והמשמעות ההלכתית שלהם, וזאת לצד הצגת הבעיות וכן הפתרונות להשקעות כשרות.

"משקי הבית בישראל משקיעים בקרנות פנסיה, תכניות ביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות ולעִתים גם בניירות ערך – מניות, איגרות חוב, אופציות או תעודות סל", נכתב בהקדמה לחוברת.

"מכיוון שהתחום הזה מסובך ביותר, מי שמנהל את המכשירים הכלכליים הללו בעבורנו הם סוכנים וחברות גדולות. לרובנו אין מושג מה בדיוק קורה עם כספנו, וחשובה לנו רק השורה האחרונה: שהכסף מוסיף על ערכו ולפחות נצבר ונשמר. אולם חשוב לדעת שלכסף הפרטי שלנו יש כוח רב והשפעה אדירה, חיובית או שלילית. הכסף שלנו ניתן לחברות הבורסאיות והן משקיעות אותו כאוות רצונן".

בחותם מסבירים כי חלק גדול מן החברות מתנהלות בלא דופי, אולם הרבה מהן מחללות שבת ואחראיות לחילול שבת רב במדינת ישראל. "חילול השבת הזה, למרבה הצער, ממומן באמצעות הכסף שלנו, ומדובר על סכומים גדולים מאוד", אומרים בחותם ומביאים כדוגמה פתיחת מרכז קניות באשדוד בשבת.

"כל מחאותיהם של שומרי המצוות כנגד חילול השבת הבוטה לא הועילו, ואנשים רבים פוקדים את המקום, והשבת מושפלת. לאחר מעשה התברר שבאופן פרדוקסלי, חלק מן המימון שנדרש להקמת מרכז הקניות הגיע מכיסם של שומרי המצוות עצמם, שמימנו איגרות חוב שנרכשו בידי חברות הביטוח וקרנות ההון…", מציינים בחותם.
"בעוד המשקיעים עצמם שמרו על השבת מכל משמר, כספם הפקיר אותה ברחובות העיר. הכסף שלהם פעל בניגוד להשקפת עולמם ובניגוד להלכה. זו דוגמה אחת מני רבות מאוד המבטאת מצב שבו הכסף שלנו עושה דברים שלא חלמנו עליהם ושאינם עולים על דעתנו. לא כך היינו רוצים לראות את יום המנוחה הלאומי שלנו, ובוודאי שאיננו מעוניינים לתת לכך יד".

"אז מה ביכולתנו לעשות? הכלי שעומד לרשותנו הוא להעביר את קרנות החיסכון וההשקעות שלנו לחברות שנמנעות מחילול שבת. בכך שנצהיר שניתן מכספנו רק למי שלא יפגע בשבת, נוכל לצמצם משמעותית את חילולה", מסבירים בחותם ומספרים כי שמעו ממנהלי ההשקעות עצמם שדרישה ציבורית מסיבית תביא בהחלט לשינוי ההחלטות העסקיות שלהם כפי שידוע שבעל המאה הוא בעל הדעה.

"חברות שיבינו שאם יחללו שבת יקשה עליהן לגייס משקיעים לפרויקטים שלהן, יעשו מאמץ רב על מנת לצמצם חילולי שבת. אם נלמד להפנות את השקעותינו לאפיקים כשרים, שאינם פועלים בניגוד לרוח ההלכה, נביא לשינוי דפוסי הפעולה של המגזר העסקי בישראל. כמו התהליך שנעשה בכשרות המזון, אלמנט שמירת השבת יהפוך להיות חשוב ומשמעותי בהתנהלותן של חברות וגופים פיננסיים".

בחותם מסבירים עוד כי נוסף על ההיבט הערכי, יש לדעת שבהשקעה בחברות בורסאיות בלא פיקוח יש גם בעיות הלכתיות של ממש כאשר הבעיות העיקריות הן הנאה מרווחי שבת וריבית.

לצד זאת מדגישים בחותם כי נקודת המוצא לפעילות בנושא ההשקעות הוא חשיבות של פנסיה איתנה לשעת הצורך ושההשקעות יניבו תשואה יפה. "אנחנו מאמינים שהדברים הללו צריכים ויכולים להתממש באפיקים המתאימים לרוח התורה", אומרים בחותם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו