הרב אבינר: מה ההבדל בין רפורמי לנוצרי?

הנוצרים מאמינים שהתורה היא מן השמים, אבל הם מסלפים אותה בכיוון אלילי. לעומתם הרפורמים סוברים שהתורה אינה מה', אינה מחייבת כלל, אך אם יש שם דבר שמוצא חן בעיניהם, הם לוקחים אותו. הרב אבינר על ההבדלים בין נוצרים לרפורמים

הרב אבינר: מה ההבדל בין רפורמי לנוצרי?
  מתקרבים לנוצרים. הרפורמים בכותל (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

[ראיין: הרב מרדכי ציון]

ש: כיון שבפועל אנו מדינה דמוקרטית, אז לכאורה יש לתת לרפורמים חלק מרחבת הכותל שיעשו בו כאוות נפשם, גם אם זה נגד ההלכה היהודית?

ת: זו לא דמוקרטיה ש1% מהאוכלוסיה יכפו עצמם על 99%. תמיד היו בכל עם בודדים מטרידים, אך אין זה מן היושר ומן השכל להיכנע להם.

ש: אז למה באמת כל כך מתחשבים בהם?

ת: כי יש להם הרבה כסף. יש באמריקה רפורמים עשירים מאוד, ולצערנו פוליטיקאים ושאר עסקנים אוהבים לזנות אחרי כסף . חז"ל אמרו: ממון מטהר ממזרים. וכן אנו נאמר: ממון מטהר רפורמים.

ש: ואם יבקשו לקיים טקסים שלהם בכותל בלי להפריע, אז יש להסכים?

ת: בודאי לא. הכותל הוא מקום יהודי, ואם למשל נוצרים יבקשו לעשות שם טקסים שלהם, בודאי לא נסכים.

ש: אבל הרפורמים אינם נוצרים. הם אומרים שהם יהודים.

ת: לדבר זה קל מאוד. דיבורים הם זולים. יש בעולם מיליונים שטוענים בכל מיני טענות שהם צאצאי עשרת השבטים. גם הנוצרים טוענים שהם יהודים, שהם עם ישראל האמיתי, בליטינית Verus Israel, ושאנחנו טועים. וכי בגלל זה הם יהודים?!

ש: אבל הנוצרים לא מתייחסים לתורה והרפורמים מתייחסים חלקית?

ת: להיפך. הנוצרים מאמינים שהתורה היא מן השמים, אבל הם מסלפים אותה בכיוון אלילי. לעומתם הרפורמים סוברים שהתורה אינה מד', אינה מחייבת כלל, אך אם יש שם דבר שמוצא חן בעיניהם, הם לוקחים אותו. בכלל איך יאמינו שהתורה היא מד', כאשר רובם כלל אינם מאמינים בד', ו-20% מהראבייס הרפורמים אינם מאמינים בד'.

ש: אבל לפחות הם אינם נוצרים!

ת: מנין לך. חלק גדול מתחתנים עם נוצרים, כומר עורך את החתונה. יש המקיימים טקסים משותפים עם כנסיות נוצריות, ובכלל קשה להבחין בין תפילה רפורמית לתפילה נוצרית.

ראה דברי נשיא המדינה, רובי רבלין, אחרי שביקר בקהילה רפורמית: "כיהודי, שאינו שומר תרי"ג מצוות, ואפילו לא י"ג מצוות, הזדעזעתי זעזוע ללא גבול וסייג. התגלתה בפני איזה אגודה המקיימת פולחן שכל קשר בינה לבין היהדות, אינו מתקרב אפילו למציאות. הייתה לי תחושה שאני נמצא בתוך כנסיה, אני כולי המום. זו עבודה זרה ולא יהדות. עד עתה חשבתי שהרפורמים הם זרים ביהדות. אחרי ביקורים בשני בתי הכנסת שלהם אני משוכנע שזו דת חדשה לגמרי בלי כל קשר ליהדות. התבוללות טוטלית. התפילה שלהם היא דומה לטקס פרוטסטנטי גמור".

ש: נורא. ובכל זאת יש דברים משותפים להם וליהדות?

ת: גם לנוצרים יש דברים משותפים. אצל הרפורמים מחללים שבת, לא אוכלים כשר, אוכלים חזיר, אוכלים חמץ בפסח, אוכלים ביום הכיפורים, מתירים משכב זכר ועוד ועוד. הלזה ייקרא דת יהודית? אלא כנ"ל "דת חדשה לגמרי בלי כל קשר ליהדות".

ש: אבל הם תומכים במדינה?

ת: הרבה פחות מהנוצרים האבנגליסטים, שממש תומכים במדינה. כמובן, אין זה כדי לומר שיש לנו סימפטיה לנוצרים, אלא כדי לומר שהם דת חדשה הדומה לנצרות, ולפעמים יותר גרועה. למשל הם לוחצים שלא יתקבל "חוק הלאום" שמגדיר את מדינתנו כמדינה יהודית. מחציתם סוברים שלא יצטערו אם תיעלם מדינת ישראל. הם מציקים לבטחון ישראל ושותפים בכל מיני ארגונים שרוצים רעתנו כמו הקרן החדשה. הראבייס הרפורמים שלחו מכתב לנשיא ארה"ב בו הם תומכים בהסכם הגרעין עם איראן שהוא אולי הדבר הכי מסוכן שאורב לנו. הם מתערבים במדינה, על אף שהם פחות מ1%, אבל יש להם כסף רב, והכסף יענה את הכל. כמו כן 99% מהרפורמים הם באמריקה, ורק 1% מהם נמצא פה, אז מה הם מתערבים בנעשה כאן?

ש: אז מה צריך להיות היחס שלנו לרפורמים?

ת: תלוי במה מדובר. אם מדובר בדת הרפורמית, ודאי שאין לתת לה דריסת רגל חלילה, כמו אין ליתן לדת הנוצרית. אך אם מדובר באנשים עצמם, צריך אהבת ישראל כלפי אלה שהם יהודים.

ש: ואיך נדע מי מהם יהודי ומי לא?

ת: שאלה קשה. יש טוענים ש80% מהם הם גויים, עקב נישואי תערובת וגיורים שלהם שאין לו שום ערך. הם רושמים כיהודי גם בן של יהודי וגויה, וכן מי שנשוי עם יהודי או יהודיה. הם בעצמם אינם יודעים מי באמת יהודי, כי אין זה מעניין אותם. וגם אם יש רק 50% גויים אצלם, המספר הולך וגדל.

ש: אז מה יהיה איתם?

ת: בסוף יהיו כולם גויים. בזמנו לגבי הדת הרפורמית בגרמניה, אמר הגאון הקדוש הרב שמשון רפאל הירש, שלא יהיה להם דור שלישי, וכך היה, וכן זה מה שקורה עתה באמריקה. אחוז הגויים בדת הרפורמית הולך וגדל. אגב זה דומה למה שקרה לנצרות. בהתחלה הם פנו ליהודים, והנוצרים הראשונים היו יהודים, אך זה לא הצליח, לכן פנו לגויים.

ש: ובסיכום?

ת: פירסומת שלהם: "התנועה הרפורמית בישראל מאחלת לאזרחי ותושבי ישראל הנוצרים חג מולד שמח". ואגב, רוב הרפורמים חוגגים את חג המולד. ד' ירחם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
צודק במאה אחוז
דורלי | 21-06-2016 12:00
הרפורמים הם דת אחרת בדיוק כמו הנוצרים
2
דרך ארץ קודמת לתורה!!!!!!
רננה | 21-06-2016 12:15
בדברך הוצאת 6 מיליון יהודים מקהל ישראל! זה חכם? זה יאה? למי זה מועיל? על זה נאמר רק שמה שטיפש אחד מעולל מאות חכמים לא יתקנו. מספיק כבר עם ההתנשאות והפילוג . מי הפקיד בידיך את הזכות להעליב ולהשפיל אנשים?
3
ל-2: הרפורמים מזמן הוציאו את עצמם מכלל ישראל
שי | 21-06-2016 13:53
תבדוק את אחוזי ההתבוללות בקרב הרפורמים (50% לפי סקר מכון Pew) ואת המספר הזעום של רפורמים המקיימים את ההלכות הבסיסיות ביותר (7% אוכלים כשר, 10% מדליקים נרות שבת) ואת המסקנות תסיק בעצמך.
4
כמה שקרים יש כאן
בן אדם נורמלי | 21-06-2016 14:28
לא ראיתי כל כך הרבה טעויות בכתבה (אם אפשר לקרוא למסע ההחפשה הזו כתבה ) מאז ומעולם. ואם אפשר לשאול את מנהלי האתר אם הכתבה היא הסתה ללשון הרע והצאת דיבה נגד רפורמים אז מותר להשתמש בלשון הרע נגד הרב הזה?
קשקשן "נורמלי"
יהודה אדרי | 02-07-2017 17:46
אם היתה נורמלי היתה מבין שהרב מדבר כרב יהודי ולא כרביי רפורמי . אתה מצפה מרב יהודי שיצדיק את היהדות המומצאת של הרפורמים ? יש לך מושג קצת על יהדות ? אתה מקשקש על הוצאת דיבה ולשון הרע כשהרב נותן עובדות ומדבר על ההלכה היהודית ? במקומך היתי שותק ולא מקשקש שטויות . אם משעמם לך לך תתבע את עם ישראל על זה שהם יהודים . משועמם .
לשון הרע
| 21-06-2016 21:40
מותר לדבר לשון הרע על גויים...
5
רק באהבה ובקירוב. אסור לכרות את רוב היהודים
יהודה | 21-06-2016 18:27
הרפורמים והקונסרבטבים הם רוב היהודים היום. אם רוצים להחזיר בתשובה אי אפשר לכרות אותם
6
הרב אבינר -המפלג הלאומי
יהודי קטן | 22-06-2016 8:01
די . מתי תשחרר אותנו משנאה הזו שמכריתה כל סיכוי לקיום יהודי
7
למה לכרות את הרפורמים מעם ישראל?
יהודה | 22-06-2016 11:06
צריך להחזיר אותם בתשובה, באהבה ובקירוב, לא לכרות אותם החוצה. הרב חושב שהם טועים, כך גם כל הרבנים האחרים אבל את לטועים צריך להראות את דרך האמת, לא להוציא מכלל ישראל.
8
אני תומך בכל מילה ומילה שלך
דניאל | 01-12-2017 15:57
רפורמים לא מאמינים כנוצרים בשיבת ציון מקומם לא בישראל.