רונן שובל תומך בנסיגה מיו"ש משיקולים דמוגרפיים - סרוגים

רונן שובל תומך בנסיגה מיו"ש משיקולים דמוגרפיים

ד"ר רונן שובל מציג עצמו כ'ימין שפוי', בעבר התבטא כי הוא מבין את המשוואה "שטחים תמורת שלום" ולא התנגד לנסיגה מחלקים ביו"ש משיקולים דמוגרפיים. ומה זה לדעתו ימין הזוי?

author-image
רונן שובל תומך בנסיגה מיו"ש משיקולים דמוגרפיים
  ימין שפוי תומך בנסיגות מיו"ש. שובל (פלאש90)

אחת הדמויות המעניינות ביותר בפריימריז של הבית היהודי היא ד"ר רונן שובל. מי שעמד בעבר בראש תנועת 'אם תרצו', ואף כיהן עד לא מכבר כיו"ר 'ישראל ביתנו' העולמית, עזב את מעוז השמאל ברמת השרון, התחתן עם אישה דתית ועבר לגור בישוב אפרת.

שובל, התפרסם לראשונה כשעמד בראש 'תא כתום', תא הסטודנטים הארצי שפעל נגד תכנית ההתנקות, אך את עיקר פעילותו ניתן לשייך למאבק שלו ושל תנועתו בקרן החדשה לישראל, והקמפיין שניהלו נגדה ונגד יו"ר הקרן נעמי חזן לפני כחמש שנים.

המאבק המתוקשר והחשוב של שובל ו'אם תרצו' בקרן החדשה לישראל קנה לו נקודות רבות בימין הישראלי. לא כל יום, ד"ר מאוניברסיטה בצרפת (חלק מהסורבון), בוגר ביה"ס הפתוח-דמוקרטי ביפו ותיכון רוטברג ברמת השרון, חילוני וכריזמתי, תוקף את הדה-לגיטימציה האירופאית לישראל. אך האם זה הופך אותו לנציג הימין הישראלי? לנציג הבית היהודי?

נסיגה מאילוצים דמוגרפיים

אז יצאנו לבדוק האם רונן שובל הוא באמת איש ימין או שמדובר בגרסה פרגמטית שאינה שונה ממה שמוכר בליכוד ובישראל ביתנו?

במאמר משותף לו ולארז תדמור – מראשי 'אם תרצו' באתר NRG בשנת 2007, משיבים השניים למאמר של גדי טאוב, שדרש לסגת משטחי יו"ש. באחת הפסקאות של המאמר הקצר, מתייחסים השניים לדרישה לפינוי יו"ש ומציעים לוותר על הטפל:

"בעיית ההתנחלויות אינה נוגעת לזכותנו על הארץ, אלא לעובדה שאם נישאר בכולן נעמוד בפני בעיה דמוגרפית. אולם אם נוותר על כולן ועל כל שטחי יהודה ושומרון נעמוד בפני הרס האתוס הציוני, שמשמעו שלילת זכותנו על הארץ. נסיגה כלשהי מחבלי מולדת ופינוי יישובים מסוימים צריכה להיות מוצדקת מאילוצים דמוגרפיים, ולא מתוקף נימוקים שמשמעותם היא שלעם היהודי אין זכות להתיישב בארצו."

עוד קודם לכן, בימי המאבק בהתנתקות, צוטט שובל בעיתון הארץ, בזמן שביתת רעב במחאה על תכנית ההתנתקות, כשהוא מצליח להבין את ההיגיון שב'שטחים תמורת שלום': "אנחנו רוצים לעורר דיון ציבורי בעם, אנחנו לא רוצים שידברו על פיצויים או חולות ניצנים, אלא על התוכנית עצמה", אמר רונן שובל אז הדובר הארצי של תא הסטודנטים. "אנחנו יכולים להבין את ההיגיון של 'שטחים תמורת שלום', אבל שטחים תמורת טרור זה בלתי סביר".

לא תנועת ימין

שובל ותדמור, נזהרים שלא לקטלג את פעילותם ב'אם תרצו' כתנועה מהצד הלאומי של המפה הפוליטיתן. בימים של המאבק בקרן החדשה לישראל, בשנת 2010, פנה שובל לעורכי ויקיפדיה ודרש מהם שלא להגדיר את 'אם תרצו' כתנועת ימין, "אבקש לשנות את ההגדרה… לכל הגדרה שאינה מקטלגת את 'אם תרצו' כתנועת ימין", כתב שובל בדף השיחה של הערך 'אם תרצו'. "במידה שאין לכך מוכנות, אנא הסירו את הערך של 'אם תרצו' מוויקיפדיה. המשך הדבר יאלץ אותנו לבחון אפשרויות משפטיות".

בין ימין הזוי לימין שפוי

עם כינונה של הכנסת ה-19, ובעקבות נאום הבכורה של ח"כ משה פייגלין, ניתח שובל את ההבדל שבין 'ימין שפוי' לבין 'ימין הזוי'. בין ההבדלים שמצא שובל ניתן להבחין כי ימין הזוי – אינו משרת בצה"ל לעומת הימין השפוי שאוהב את צה"ל ומשרת בו והגיבור שלו הוא רועי קליין הי"ד ("גם מתנחל, וגם קצין שהקריב את חייו למען עם ישראל")

הימין השפוי – בו רוצה להיות שובל, ככל הנראה, הוא בעל הגישה "שבגלל האסלאם הפונדמנטליסטי, כנראה לא יהיה שלום בעתיד הקרוב, הוא מבקש לשמור על גבולות בני הגנה, תוך התחשבות בסכנות ביטחוניות ודמוגרפיות, כאשר השאיפה הבסיסית שלו היא שמדינת ישראל תשאר בכמה שיותר שטחי מולדת. הימין ההזוי לעומתו, מבקש להתעלם מהעולם ולספח כאן ועכשיו את כל שטחי ארץ ישראל."

הבדל נוסף בין הימין השפוי והציוני נוגע למקור הסמכות. בעוד הימין השפוי "מקבל תמיד את ההכרעה הדמוקרטית כמקור הסמכות אליו יש להישמע" הימין ההזוי "מרשה לעצמו לפרש באופן אישי ועצמאי את דבר האל אשר משמש עבורו מקור סמכות וכך יכול להגיע לאלימות פוליטית אפילו עד לרצח של ראש ממשלה."

תגובתו של רונן שובל: "ראשית, אני מצר על כך שלחץ הפריימריז מוביל מועמדים אחרים לנקוט בטקטיקות של חיסול והכפשה. לפני שבועיים פרצו לי למאגרי המידע. חשבתי שזה מקרי ולא הגבתי. אבל ההתנהלות הלא הוגנת נמשכת. כרגע מתנהלים נגדי במקביל שני קמפיינים מלוכלכים. הראשון מכפיש אותי על הוצאת כספים מופרזת בניגוד לחוק. הוצאות הכספים במטה שלי מנוהלות בשקיפות מלאה אל מול מבקר המדינה ותחת מעקב ובקרה צמודים של רואה חשבון ועורך דין.

ההכפשה השניה מנסה לצייר דווקא אותי כשמאלן.  נו באמת, עשר שנים אני מוביל מאבקים למען העם והארץ. עברתי מרמת השרון לאפרת, שבתתי רעב במשך 12 יום במחאה על ההתנתקות, הייתי במאבק בעמונה, נלחמתי נגד הקרן החדשה, ואני מותקף כמעט כל יום על ידי עיתון הארץ.  שיהיה ברור- ברחל בתך הקטנה- אני נגד מדינה פלסטינית, נגד פינוי ישובים ובעד תוכנית בנט להחלת ריבונות בשטחי c. אני קורא לכל המתמודדים – אין צורך לירות בתוך הנגמ״ש. בואו נשמור יחד על קמפיין הוגן ונקי."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
35 תגובות - 35 דיונים מיין לפי
1
דווקא חשבתי להצביע בעבורו- עכשיו הוא יכול לפנות ללכוד
מופתע למדי | 11-01-2015 15:58
2
קל להסביר כמה אתה הזוי ורחוק מלהיות שפוי
סתם אני | 11-01-2015 16:00
רק בתור פתיח: נסיגה מיו"ש לא תפתור את בעית הדמוגרפיה, אחרי ה"שלום" המיוחל יסתננו הנה כל הערבים שירצו לברוח מהמדינה הפלשתינית המפגרת. ובג"ץ יתמוך בהם הם הרי כבר לא אויב . עיין ערך האפריקאים והשב"חים הערבים. הערבים יתעלקו עלינו גם מבחוץ. וזה רק ההתחלה "השפויה" שלך,סליחה, ההזויה שלך.
3
סוקר
המאמין | 11-01-2015 16:25
מי הסוקר שלכם בגלי ישראל?יצחק רקלאביבי? כל הסקרים האחרונים נותנים לליכוד 23-25 מנדטים,ורק בסקר שלכם הליכוד עם 20 מנדטים! כל ססטיסטיקאי יגיד לכם שזה ממש לא הגיוני. במיוחד שבשאר המפלגות הפער בין הסקר שלכם לשאר הסקרים הוא של מנדט שתיים.
4
גם ביבי לפני 30 שנה היה סטייל "שובל"
אליהו | 11-01-2015 16:39
רק התורה מצילה אותנו מכל מיניי זיגזגים. לצערינו למי שהקב"ה לא נמצא מול העיניים אין סיכוי לשרוד נגד הלחצים והגישות "ההגיוניות" ומהפחדים.
5
כותרת שקרית ומרושעת
חנוך | 11-01-2015 17:13
פגעתם בו! לא כולם קוראים את התוכן. כותרת מרושעת
6
מה הקשר בין רונן לדברים? פשוט גיבוב של שטויות!
הראל | 11-01-2015 17:19
קצת רמה. באמת
7
משעמם לכם במערכת של סרוגים?
אלרועי | 11-01-2015 17:29
אולי תתחילו ליצור תוכן איכוצתי?
8
זאת אכן אכזבה אבל יש אלטרנטיבה!
אפרים | 11-01-2015 18:06
רונן הוא אדם יקר, אבל עצם העובדה שהוא העלה בדעתו לגרש יהודים בארץ ישראל גורמת לי לא להיות מסוגל להצביע לו. יחד עם זאת, רונן מקדם נושא שהוא לדעתי האתגר הכי חשוב למדינה: מיגור דיקטטורת הבג"ץ בפרט ומערכת המשפט בכלל. לכן לדעתי כדאי לבחור בעו"ד פוקס מהפורום המשפטי לארץ ישראל, שגם הוא שם את הדגש המרכזי על נושא זה ויש לו קבלות מעשיות בתחום. הוא אמנם בא מהליכוד אבל גם בנט ושקד הגיעו משם ועשו נפלאות (ואני רוצה להבהיר שאני לא מכיר אף אחד מהם אישית ובוודאי לא עובד עבורם, זאת התרשמותי האישית)
9
הערה על הרמה העיתונאית בכתבה
שניר | 11-01-2015 18:10
המקור היחיד שבאמת מסבך את שובל הוא הציטוט "לשמור על גבולות בני הגנה תוך התחשבות בסכנות ביטחוניות ודמוגרפיות, כאשר השאיפה הבסיסית שלו היא שמדינת ישראל תשאר בכמה שיותר שטחי מולדת", שאר הציטוטים הם הוצאת דברים מהקשרם, בתחילה הם (שובל ותדמור) אמרו שגם מהשמאלנים מצופה לתמוך בגירוש יהודים מסיבות דמוגרפיות ולא מהכרה ב"צדק" של הערבים, אבל זה לא מוכיח שזו דעתם! וכמו כן בהתנתקות הם רצו למשוך תמיכה גם משמאלנים וציינו עובדה נכונה שגם מי שתומך ב"שטחים תמורת שלום" צריך להכיר בכך שההתנתקות אינה כזאת, וכמו כן הוא היה יו"ר תנועה שרצתה לחרוט על דגלה ציונות ולכן התעקש שהתנועה לא תתויג כימין, אבל הוא לא דיבר על עצמו. בקיצור, הפעם היה מקור אחד שבאמת מצדיק את המסר של הכתבה אבל בבקשה אל תזלזלו באינטלגנצית הקוראים עם ציטוטים שברור שהם מגמתיים
10
הימין ההזוי מושפע מדבר הא-ל. ואילו הימין השפוי הוא רציו
זה מה שרונן מסביר | 11-01-2015 18:29
מדוע הוא באמת לא הלך לאוגנדה? למה דוקא לשכונה הזו המלאה מוסלמים (אגב אם בדמוגרפיה עסקינן אז אין לנו מה לחפש במזה"ת. זה רציו.
11
לא מתנצלים- מתפתלים
נפתולים | 11-01-2015 18:52
גם בנט ושקד בעד מסירת חלקים מארץ הקודש לשליטה אזרחית ערבית!
12
רונן- כנראה אתה בכיוון הנכון
גיל | 11-01-2015 19:30
אם מנסים באתר המוזר הזה- סרוגים, ללכלך עליך, כנראה שאתה בכיוון. בכל מקרה, קראתי בעיון, ולמרות שאני לא מסכים עם כל דבר ב100%, אני מעדיף את מי שאומר את האמת בצורה חכמה ורצינית, מאחרים שפשוט מסרבים להתמודד בכלל עם השאלות שאיתם התמודדת. אצלי אתה מסומן בפתק. אל תאכזב.
13
מה אתה מפחד? אולי תרד מהמקום השני למקום השלישי. ביג דיל
מעריך, אך לא תומך. | 11-01-2015 21:53
גם אדלשטיין פחד מדבר כזה, בסוף הוא מוקם במקום השני. עשה והצלח!
14
נעשה כאן ניסיון מכוער להכפיש
יוסי | 12-01-2015 20:20
אדם יקר שתרם רבות לימין הישראלי. זה לירות בתוך הנגמ"ש. אני קורא למי שכתב את הכתבה למחוק את מה שכתב או להתנצל. בגלל מלחמות יהודים (יותר נכון יהודונים) בימין השמאל ינצח בסוף. בושה וחרפה
15
נראה לי שמיהו מנסה להתנכל לרונן
מאיר | 13-01-2015 0:17
אחרת לא ניתן להבין את סילוף הדברים
16
ולו יתנו להיכנס בכלל לפריימריז? הימין מסוכן כרגיל?!כנסו
ברגו | 13-01-2015 3:28
לא הגיוני ולא ימני-אולי ד"ר עוד הגדרה עלובה-שכל זב חותם מסתתר מאחוריה...הוא ילדון שטוחנן קלישאות בלי להבין מה הוא אומר: הוא מתעלם או פשוט לא פועל לפי גישה מדעית שעורכת על השולחן את הנתונים-והם: דמוגרפיה של חיפה, לוד, עכו, למשל... שאת כל מה שישראל יכלה היא בר נתנה...מושגים הכי בסיסיים כמו עומק בטחוני נעלמו ממנו...את העושר הדמוגרפי של יהודי יו"ש הוא גם שכח...והכי חשוב שאם הבית היהודי מאפשר לאחד כזה לרוץ בפריימריס זה פשוט כי זה ליכוד ב! ואין למדינה אויב כימין! מקווה שתקוותנו היחידה בן ארי לא יאכזב גם!
17
אם תרצו זו תנועת ימין קיצוני בעלת מאפיינים פאשיסטים
כל השאר - מסכות ותחפושות | 13-01-2015 7:57
אם תרצו זו תנועת ימין קיצוני בעלת מאפיינים פאשיסטים כל השאר - מסכות ותחפושות
18
הבית היהודי - פשיטת רגל ערכית ומוסרית
יוסי המאמין | 13-01-2015 9:31
לכו ללמוד מהחילונים מוסר מה הוא חילונות היא יהדות אמת - נטשו את רבני העל
19
ארץ ישראל
אזרח | 13-01-2015 10:43
למה אתם לא רוצים לכבוש שטחים מנהר מצרים ועד לנהר הפרת ?. הרי גם זה כלול בהבטחה האלוהית..יוצא מכאן, שהכל דיבורים ושיש בהחלט אפשרות לוותר על שטחי ארץ נוספים, אם רוצים להימנע ממדינה דו לאומית.
20
הימין יביא אותנו למדינה אחת בלי רוב יהודי
לא מתנחל ולא הזוי | 13-01-2015 13:09
הזיות הימין מפריעות לו לראות את המציאות, את הלחץ הבינלאומי, ואת התוצאות הרות הגורל של שליטה בעם אחר. כל זה נעשה בכדי לתת מגורים זולים לאליטות אשכנזיות
21
י
רוחו של הימיני | 13-01-2015 13:37
זה סתם שקר זה לא נכון הוא ימני ברוחו ונשימתו.
22
מי מימן את הכתבה הזו?
סתם שאלה | 13-01-2015 14:09
למה אתם מנסים לנכר? לבית היהודי יש הזדמנות להיות מפלגה גדולה מאוד בממשלה הקרובה, וזה הרבה בזכות רונן שובל ועוד מועמדים חילוניים. תכוונו את האש שלכם לכיוונים הנכונים.
23
הסיבה האמיתית
אדם פשוט | 13-01-2015 14:48
הסיבה האמיתית שהמאמר הזה פורסם הוא כדי לקרוץ למצביעי המרכז המבולבלים כאילו הבית היהודי זאת רשימה פלורליסטית, חילונית, מפוכחת שמכירה במציאות. הציטוטים של רון שובל הם משנת 2007, היום הוא לא מתבטא כך ולא היה חוזר על דבריו, כמו שאמרתי הוא מוכן שיצטטו אותו רק לצורך הקמפיין ואחיזת העיניים. במציאות הבית היהודי זאת מפלגה חשוכה, דתית וגזענית. כמו נפתלי וכמו רון שובל עצמו (רק שהוא חילוני).
24
האם הוא הסית נגד עיתונאים של "הארץ? ????
שוש | 13-01-2015 14:51
אם אינני טועה, אתמול שמעתי שהוא הסית לרצוח עיתונאים של הארץ, האם זה נכון ?
25
למגיב 20 הקלישאה השקרית: "לא רוצים לשלוט בעם אחר"
מוטי[תלמידו של 16] | 13-01-2015 15:07
למגיב 20 הקלישאה השקרית: "לא רוצים לשלוט בעם אחר" היא שקרית ולמה ? [ מקווה שתבין אותי כי העברית שלי משתבשת כשאני צריך להסביר את המובן מאליו ] בהודו יש כאלו שביל לא לדרוך על נמלים [ שמא יש בתוכם גילגולים ] הם מטאטאים את הדרך תוך כדי ה ליכה...איך ניתן לא לדרוך או להרמס בידי או על ערבים אם הם בכל מקום? תחשוב על זה [ העיון לאנשים חושבים,,. אם הם היו חושבים-הקלישאה הזו לא הייתה נשמעת מפיהם! בברכה. מוטי-תלמיד-ידיד של 16 ברגו [ יהודי הונגרי סארדי מתגובה 16 ] תודה ויום מצוין?!
26
חכו עד שיתפרו לו תיק למשטרה
יובל | 13-01-2015 15:24
ישנם מליארדים של דולארים שמחכים כדי להפליל אנשי ימין. לא יאומן - התחכום של התיקים שתופרים להם. בצורה זו המשטרה מהווה כלי בידיים של הון שמאלי במקרה הטוב וערבי במקרה הרע.
27
לא הזוי ולא שפוי סתם אידיוט
שש | 13-01-2015 16:07
מי שבעת המשפט קבע על התנועה שהוא ייסד שהיא בעלת מאפיינים פשיסטיים לא יכול לדבר על צדק, אחווה או על הומניות מכל סוג. מי שמתנגד נשואי הומאים ולסביות לא יכול לדבר על שויון. מי שמתנגד לזכויות לאומיות לפלסטינאיים הוא בסופו של דבר עוד הומופב וגזען מהימין ההזוי וכן הבית היהודי היא בהחלט ימין הזוי וקיצוני.
28
תמיכה ברונן
גקי רוזן | 13-01-2015 16:54
אני תושב קריית ארבע מזה 39 שנה דבריך נוגעים בדיוק בנקודות שעליהם אני וחברי שאינם דתיים ומתגוררים בקריה מתכוונים אליהם וכמי שגר פה כל כך הרבה שנים וזכה בימי חייו לשמוע קריאות גנאי בשל היותי מתיישב . אני מסכים עם דעתו של רונן מובטח לו שיקבל 2 בהצבעה שלי מחר
29
רונן שובל
שרגא שתיל | 13-01-2015 19:27
ברור שלא ימין, ימין זה ז'בוטינסקי. הבית הלאומי זה ימין קיצוני
30
ל-22, אל תדאג מכוונים את האש כהלכה
דוגו | 13-01-2015 20:14
עד שלא ישרפו את כל המפעל הציוני לא ירחיקו את הגפרור מהבנזין.
31
אופורטוניסט
דני גבע | 13-01-2015 21:55
רונן שובל הוא פשוט אופורטוניסט שעבר מישראל ביתנו וישנה את דעותיו רק כדי להיות חבר כנסת - זו האובססיה שלו
32
אז למה להתכחש לזה? תהיה פשיסט גאה
לא ראיתי באף מקום את המילה 'פלשתינים' | 14-01-2015 2:14
בשנת 2010, פנה שובל לעורכי ויקיפדיה ודרש מהם שלא להגדיר את 'אם תרצו' כתנועת ימין, "אבקש לשנות את ההגדרה… לכל הגדרה שאינה מקטלגת את 'אם תרצו' כתנועת ימין",
33
מפלגה של אשכנזים הבית האשכנזי
אני ימיני | 14-01-2015 8:51
אני ימיני חילוני ספרדי שמתבייש בכם אתם אין בציונות הדתית אף ספרדי מזרחי לרפואה. אפילו עצוב לי
34
השאלה מי משלם לסרוגים על הכתבה הזאת
מיכל | 14-01-2015 16:39
מריח כמו הקרן החדשה לישראל. המון שקרים ביומיים האחרונים. מי משלם לכם, סרוגים - כדי להעלות כתבות שקריות כאלה?
35
IM TIRTSU?.... LO TODAH
9mm | 14-01-2015 17:09
ZEH YOTER MACHALAH MiTNU'AH