ח"כ חוטובלי מפתיעה: לתת יותר זכויות לפלסטינים ביו"ש

לח"כ ציפי חוטובלי יש אלטרנטיבה ליוסי ביילין. מדינה יהודית אחת מהירדן ועד הים. ומה לגבי הפלסטינים? והדמוגרפיה? ובכן, בטווח הארוך פלסטינים יוכלו לקבל זכויות פוליטיות, לא לפני שנשלוט במערכת החינוך שלהם ונדאג להעלות לפחות עוד מיליון יהודים.

ח"כ חוטובלי מפתיעה: לתת יותר זכויות לפלסטינים ביו"ש

ח"כ ציפי חוטובלי ממפלגת הליכוד התראיינה לערוץ 7 והציגה את האלטרנטיבה שלה לחזון השמאל – רעיון שתי המדינות לשני עמים. והאלטרנטיבה שלה היא מדינה יהודית אחת מהירדן ועד הים עם זכויות, כמובן, למיעוט הפלסטיני.

חוטובלי פתחה את השיחה כשהיא מזכירה את השר בני בגין שאמר, לדבריה, "דברים מאוד אמיצים ומאוד חזקים על כך שהנוסחה הזאת של שתי מדינות לשני עמים היא נוסחה חסרת סיכוי וחסרת פשר כיון שלא תיכון מדינה פלסטינית שוחרת שלום לצד מדינת ישראל. זו פיקציה ואשליה שהשמאל טבע אותה"


לשלוט במערכת החינוך שלהם? (פלאש 90)

לדבריה, יש להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון ולהתחיל בתהליך ארוך טווח של הטבת זכויות הפלסטינים ביהודה ושומרון. "אחד הדברים שאני חושבת שהימין יתן עליו את דעתו, זו העובדה ש'לא להחליט' זו ההחלטה שהובילה אותנו לשתי מדינות לשני עמים. כלומר, העובדה שבמשך 40 שנה לא החלנו את החוק הישראלי על יהודה ושומרון ולא אמרנו לעולם: אנחנו מכריזים על זכותנו על שילה, על בית אל ועל חברון והותרנו את המקומות הללו כשטחים שנויים במחלוקת, אולי לצורכי מיקוח, אולי לצורכי משא ומתן – זו החולשה היהודית הגדולה ביותר. בעיני, המפתח לפתרון הקונפליקט הזה בינינו לבין עצמנו, הוא קודם כל להכיר בזכותנו על הארץ במובן הכי ריבוני והכי אמיתי שיש ולהחיל את החוק הישראלי על המקומות האלה"

חוטובלי מציינת את העיתונאי, עורך מקור ראשון אורי אליצור, שלמעשה היה הראשון שדיבר על יצירת אלטרנטיבה רעיונית לחזון השמאל ולחתור לכיוון של מדינה יהודית כולל יהודה ושומרון. חוטובלי למעשה ממשיכה את הטיעון של אליצור שפתרון המדינה האחת הוא הפתרון הסביר ביותר בין שאר האלטרנטיבות.

"מדובר באלטרנטיבה שצריך לשקול אותה מאוד בזהירות", מסייגת חוטובלי את דבריה, "החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון זה לדעתי כורח המציאות. אבל אחרי שהחלנו את החוק הישראלי אנחנו צריכים להתחיל בתהליך משמעותי ביותר של – להסתכל שיש שכנים, לא בצד השני, אלא בצד הזה שלנו. והם חיים איתנו, חיים לצידנו ואין מנוס מזה. לא כמו השמאל שהקים חומת הפרדה ואמר 'הם כאן ואנחנו שם' ואנחנו לא רואים אותם, זה שהם זורקים עלינו אחר כך טילים זה כבר עניין אחר. אנחנו צריכים להסתכל למציאות הזאת, שיש שם בני אדם, והם צריכים להיות בעלי זכויות והשאלה הגדולה היא לגבי זכויות פוליטיות."


עוד מיליון ואנחנו מסודרים. עלייה יהודית (פלאש 90)

לגבי אותן זכויות פוליטיות חוטובלי מציעה "פתרון הדרגתי ארוך טווח" שכולל זכויות כלכליות ומוניצפאליות אך גם "שליטה במערכת החינוך הפלסטינית". "זכויות פוליטיות צריכות להיות מושגות בהדרגה", משיבה חוטובלי לשאלת המראיין "ומה יהא על הפלסטינים?". "בתהליך הראשון הם צריכים להיות מה שהתורה מכנה גר תושב, לקבל זכויות מוניציפאליות, הכלכלה שלהם צריכה לצמוח, את מחנות הפליטים יש לפרק. המחשבה שהם יכולים לחנך להסתה נגד היישות הציונית בתוך מערכת חינוך היא מחשבה שצריך לסלק אותה מסדר היום שלהם, ובעצם יש לשלוט בתכנים של סדר היום החינוכי של בתי הספר הפלסטיניים."

חוטובלי מבהירה שהיא מדברת על תהליך ארוך מאוד שבסופו יגיעו, היא מקווה, מיליון יהודים לארץ והבעיה הדמוגרפית תיעלם. "אחרי כל זה, ואני מדברת על תהליך שהוא לפחות בין דור, שייך לדבר על אזרחים שמוכנים להתאזרח באופן מלא ולקבל גם זכויות הצבעה. וזה רק אחרי שמדינת ישראל מעגנת בחקיקת יסוד את זכותו של העם היהודי על ארצו ואת העובדה שמדובר במדינה יהודית שאינה יכולה להיות בשום אופן מדינה דו לאומית. ונראה שעם קצת מאמץ, גם בתחום של עלייה וקליטה מכל מדינות הרווחה – אפשר להביא לפחות מיליון יהודים. האיום הדמוגרפי גם ייסוג, ובטווח של דור זה נראה לי הפתרון ארוך הטווח הכי נכון והכי שומר על הקשר שלנו בין העם היהודי לארצו ולזכויותיו."

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות