ראש ממשלת סודן עבדאללה חמדוק (צילום: שאטרסטוק)
לאחר ההכרה בישראל: סודן העבירה כספי פיצוי לארה"ב
אוריאל בארי, חדשות סרוגים
31-03-2021 | 16:50 | 2 תגובות
ממשלת סודן העבירה לארה"ב כספי פיצויין בשווי של 335 מיליון דולר, שיועברו למשפחות של נפגעי טרור אמריקניים. המהלך מגיע כחלק מהסיכומים שהובילו גם לנורמליזציה של סודן עם ישראל

התמורה להכרה: מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הודיע היום (רביעי) כי ממשלת סודן העבירה לארה"ב כספי פיצויים בשווי של 335 מיליון דולר, אשר יועברו לנפגעי טרור אמריקניים. מדובר בחלק מהסיכומים שהובילו בין היתר לנורמליזציה שנחתמה בין ישראל לסודן באוקטובר האחרון.

לפי הודעתו של בלינקן, כספי הפיצויים יועברו למשפחותיהם של קרבנות בפיגועים בשגרירויות ארה"ב בקניה וטנזינה ב-1998, בהם נהרגו 224 איש, וכן למשפחותיהם של 17 החיילים שנהרגו במתקפה של אל-קעידה נגד המשחתת האמריקנית "USS קול" בשנת 2000. בשני המקרים מדובר בפיגועי טרור שבוצעו על ידי פעילי אל-קעידה, כאשר סודאן הואשמה באחריות עקב תמיכתה בארגון הטרור.

עוד נאמר כי חלק מכספי הפיצויים יועברו למשפחתו של הדיפלומט האמריקני ג'ון גרנוויל, שנורה למוות במהלך עבודתו בשגירירות ארה"ב בסודן בשנת 2008. "כעת יחסי ארה"ב וסודאן פותחים דף חדש", סיכם בלינקן.

וידאו: רועי אברהם, לע"מ, סאונד: ניר שרף, לע"מ

כזכור, סודן התחייבה לשלם פיצויים לנפגעי הטרור האמריקנים כחלק מסיכום עם ארה"ב להסרת המדינה המוסלמית מרשימת המדינות התומכות בטרור. לפי הדיווחים בסודאן, הסרת המדינה הותנתה בכך שהממשלה בחרטום גם תקדם נורמליזציה ביחסים הדיפלומטיים עם ישראל ותצטרף ל"הסכמי אברהם" שנחתמו עם איחוד האמירויות ובחריין.

מספר שבועות לאחר מכן, נשיא ארה"ב דאז דונלד טראמפ הכריז על שיחות משולשות יחד עם ישראל וסודאן, ואישר כי מנהיגי שתי המדינות – הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן וראש ממשלה עבדאללה חמדוק מצד אחד, וראש הממשלה נתניהו מצד שני – הודיעו על הסכמתן להפסיק את מצב הלוחמה ביניהן ולהתחיל תהליך נורמליזציה.