דוחים את ל"ג בעומר. הרבנים הראשיים (פלאש90)
הרבנים הראשיים מזיזים את ל"ג בעומר ליום ראשון בערב
אריה יואלי, חדשות סרוגים
12-05-2011 | 10:06 | 6 תגובות
הרבנים הראשיים לישראל הודיעו כי ידליקו את מדורות ל"ג בעומר ביום ראשון בשעה 19:00, כדי למנוע חילול שבת. אתמול קרא גם הרב עובדיה יוסף לדחות את הדלקת המדורות ליום ראשון. הרבנים החרדיים, מתחילים להשתכנע, ודחו את הדלקת המדורה הראשונה במירון למוצאי שבת בחצות.

בשבוע שעבר שאלנו כאן ב'סרוגים', האם מדורות ל"ג בעומר חשובות יותר משמירת השבת?

ועכשיו, שבוע וקצת לפני ל"ג בעומר, נראה שהעניינים מתחילים לזוז.

אחרי מסע הסברה של הרבנים הראשיים לישראל, בקרב רבני ואדמור"י הציבור החרדי, מתחילה להיות הסכמה בדבר דחיית ל"ג בעומר ממוצאי שבת ליום ראשון.

אתמול התקבלה החלטה בין הרבנים הראשיים לישראל, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, כי את מדורות ל"ג בעומר ידליקו ביום ראשון בשעה 19:00.

הסיבה לדחייה היא חילול השבת ההמוני, שמתרחש בקברו של ר' שמעון בר יוחאי במירון, בשל התארגנות כוחות המשטרה, הבטחון, ההסעה והרפואה לקליטת מאות אלפי המתפללים במקום.

בנוסף, הדלקת המדורות בכל רחבי הארץ, מתרחשת עוד לפני צאת השבת, על ידי אנשים שאינם מקפידים על שמירת תורה ומצוות.

האם החרדים ידחו את ההדלקה?

חיזוק משמעותי, לפסיקת הרבנים הראשיים, הגיע בזכות תמיכתו של הראשון לציון, הרב עובדיה יוסף שאתמול הצטרף לבקשה לדחיית הדלקת המדורות.

במכתב כתב הרב יוסף כי בדורות האחרונים רבים שאינם מקפידים על קיום  תורה ומצוות ויש חששות כבדים שיבואו לידי חילול שבת כשל"ג בעומר חל במוצאי שבת.

אבל השאלה הגדולה, ביותר היא האם הציבור החרדי, שעולה בהמוניו למירון בליל ל"ג בעומר,יקבל את פסיקת הרבנים הראשיים לישראל?

בינתיים, נראה כי מתחילה תזוזה חיובית בכיוון. אתמול פרסם אתר החדשות החרדי "כיכר השבת", כי האדמו"ר מבויאן, שיגר בקשה לסגן שר החינוך, ח"כ אליעזר מוזס, שיבדוק עם המשטרה, מהי השעה המוקדמת ביותר בה הם יכולים להתארגן ללא חילול שבת.

תשובת המשטרה, הגיעה דרך ניצב זוהר דביר, שהודיע כי במידה וההדלקה תדחה לשעה 12 בלילה, ניתן יהיה להתארגן גם ללא חילול שבת מיותר. "המשטרה תוכל להערך בפרק זמן של ארבע שעות מצאת השבת".

כרגע נראה כי האדמו"ר מבויאן, אכן ידחה את ההדלקה הראשונה, לאמצע הלילה. בתור ראש חסידות בויאן, מחזיק האדמו"ר בזכות ההדלקה הראשונה, העוברת בחסידות מזה כ-200 שנה. דחיית המדורה הראשונה במירון, לשעת חצות, תדחה את כל שאר ההדלקות לתחום הבטוח מחילול שבת.

במשך השבוע הבא, ימשיכו הרבנים הראשיים במאמציהם, לשכנע גם את שר החינוך, להזיז את יום החופשה ביום אחד, כדי שתלמידי בתי הספר יוכלו גם הם לדחות את ההדלקה, בלא חילול שבת.

הבעיה הגדולה, היא שהבגרות במתמטיקה חלה ביום שני, כך שהמשימה נראית קשה במיוחד.