'מעלה' יורד על המגזר? מצויין, גם התנ"ך לא פחד מביקורת

הרב מרדכי ורדי, ראש מגמת תסריטאות בבית הספר לקולנוע "מעלה" לא מתרגש מהביקורת על סרטי תלמידיו. "רק מי שבטוח בדרכו ובאמונתו יכול לחשוף את מצוקותיו". והיום: סינמטק תל אביב מצדיע ל-20 שנה למעלה

'מעלה' יורד על המגזר? מצויין, גם התנ"ך לא פחד מביקורת
  בי"ס מעלה. מתעסקים בקישקע (פלאש 90)

כבר 20 נשמע קולו המיוחד והשונה של בית הספר לקולנוע "מעלה". הוא הוקם במטרה לתת כלים והכשרה ליוצרים דתיים המעוניינים לעסוק במקצועות התקשורת והקולנוע, ועבר מאז דרך ארוכה ומאתגרת. אין זה פשוט לשלב בין הקולנוע המוחצן ליהדות המופנמת, אך אין הדבר אומר שזה בלתי אפשרי.

מ"סרוגים" ועד ל"ואהבת" בוגרי בית הספר מציגים סיפורים אמיתיים ומורכבים שמטפלים ב"קישקע" של הציבור המאמין, ובעקבות כך גם מתמודדים עם לא מעט "ביקורת מהבית". המרצים השונים שמגיעים מה"בראנז'ה" מופתעים הרבה פעמים לגלות כמה הכל שונה אבל דומה בבית הספר הדתי לקולנוע.

כבר כמה שנים שתעשיית הקולנוע הדתית נמצאת בהתפתחות ובצמיחה, והדבר מורגש בכל רמ"ח אבריה של התקשורת הישראלית. הדמות הקריקטוריסטית והנלעגת של חובש הכיפה הופכת לפחות מעניינת ורלוונטית, בעוד חובש הכיפה החדש יכול לעמוד בגאווה על שלטי החוצות בסמוך לכביש איילון ולהראות כאילו הוא נולד שם.

הרב ורדי, ראש מגמת תסריטאות ב"מעלה", מנבא כי זוהי רק ההתחלה בעשייה הדתית: "יש התעוררות של יצירה ואמנות במגזר הדתי וגם החרדי. במקום שבו יתחברו כישרון ומקצוענות יש הזדמנות גם להתחדשות דתית, וגם ליצירות בעלות עומק רוחני יהודי".

מהביקורת שסופגים חלק מהסרטים המופקים במוסד, הרב ורדי מסרב להתרגש. " המגזר הדתי מאוד רגיש לביקורת פנימית. מה שמכונה 'כביסה מלוכלכת בחוץ' ולכן הוא מוטרד כאשר מעלים בקולנוע סוגיות כואבות. אני רגיל לענות שרק מי שבטוח בדרכו ובאמונתו יכול לחשוף את מצוקותיו. מי שחייב לשדר שאצלו הכל טוב ויפה זהו סימן לחולשה פנימית. את זה אני למד מסיפורי התנ"ך ומסיפורי התלמוד שלא מתאמצים לייפות את המציאות, ובדרך כלל מרבים לעסוק בקונפליקטים."

ב"מעלה" מתמקמים על החבל הדק שבין האמנות ליהדות ועובדים ללא הפסקה על חיבור בין השניים. תוכנית הלימודים משלבת שיעורים על קולנוע ומסורת: "זהו מקום שבו הצעיר הדתי יוכל ליצור בלי להרגיש 'אחר'. נפתחת בפניו האפשרות לגבש שפה קולנועית התואמת את ערכיו האתיים". בבית הספר מאמינים כי ערכי הקולנוע אינם סותרים את היהדות ונהנים לראות כיצד תלמידיהם משתלבים בעשייה דוקומנטרית, בדרמות, ובסדרות טלוויזיה בארץ.

לרגל חגיגות 20 שנה ל"מעלה", יוקרנו היום חמישי, 4.3.10 בסינמטק תל אביב הסרטים החדשים של בוגרי בית הספר. חלק מהיוצרים נפגשו עם תלמידים פוטנציאליים ביום הפתוח שנערך ב"מעלה" וסיפרו על התהליכים שעברו בדרכם הנכספת לסרטי הגמר.

למרות הייחודיות שבהם, סרטי "מעלה" מצליחים לרגש ברמה אנושית ולדבר בשפה אוניברסאלית. הסרטים מככבים בפסטיבלים שונים בכל רחבי העולם, וגם קופצים ל"מגרש הביתי", אצלנו בארץ.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע