מה הגורם למספרם הנמוך של יוצאי אתיופיה באוניברסיטאות? - סרוגים

מה הגורם למספרם הנמוך של יוצאי אתיופיה באוניברסיטאות?

גם שנים רבות אחרי עלייתם וקליטתם של יוצאי אתיופיה בארץ, נראה כי שערי האוניברסיטאות "נעולים" בפניהם. רק כ-2,200 סטודנטים ממוצא אתיופי לומדים באקדמיה, רובם המכריע במכללות. לפי יו"ר ועדת הקליטה של הכנסת מדובר בפערים של שפה ומשאבים.

author-image
מה הגורם למספרם הנמוך של יוצאי אתיופיה באוניברסיטאות?
  מעט אתיופים. הרצאה אקדמית (פלאש90)

למרות שעברו שנים רבות מאז עלו לארץ מאתיופיה, הנתונים מלמדים כי שערי האקדמיה עדיין חסומים בפני העולים. בשנת הלימודים האחרונה למדו רק 2,198 סטודנטים יוצאי העדה, מיעוטם – 477 סטודנטים למדו באוניברסיטאות, והשאר – 1,721 במכללות.

כך, למשל, מתוך כ-23 אלף סטודנטים הלומדים באוניברסיטה העברית בירושלים רק 40 מהם יוצאי אתיופיה (כ-0.17 אחוז בלבד מהתלמידים במקום), כשלפי מספרם של עולי אתיופיה בארץ (כשני אחוז) – היה מספרם צריך להגיע לכשלוש מאות לפחות. באוניברסיטת בן-גוריון לומדים רק 53 סטודנטים יוצאי אתיופיה, ובאוניברסיטת תל אביב רק 67 סטודנטים. האוניברסיטאות הקולטות ביותר הן אוניברסיטת בר-אילן (96 סטודנטים) ואוניברסיטת חיפה (146). 

הוועדה לעלייה, קליטה ותפוצות של הכנסת מבקשת לנסות ולשנות את המצב הנוכחי, ולגייס לצורך כך את משרדי הקליטה והחינוך, וועד ראשי האוניברסיטאות. יו"ר הוועדה, ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) אומרת, כי מבדיקתה עולה שהסיבות לתופעה מגוונות: הבחינה הפסיכומטרית איננה מתורגמת לאמהרית, בניגוד לתרגום קיים לאנגלית, ערבית ורוסית. "השאלות נובעות מתפיסת עולם מערבית מובהקת, הזרה לחלק ניכר מהעולים" אומרת שמטוב ומוסיפה כי "גם שיעורי ההכנה, המכינות הקדם-אקדמיות ושיעורי העזר עולים כסף רב, שברוב המקרים איננו בנמצא אצל משפחות מעולי אתיופיה".

מחר (ג) ייערך בכנסת דיון מקיף בעניין, בהשתתפות נציגי המשרד לקליטת העלייה, משרד החינוך, הסוכנות היהודית, ועד ראשי האוניברסיטאות, אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בן גוריון, מכונים פסיכומטריים, המועצה להשכלה גבוהה, המרכז האקדמי רופין להגירה ושילוב חברתי, האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, עמותת "טבקה" וארגונים יוצאי אתיופיה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תשקורת
חי | 11-10-2010 22:08
הנתונים הללו מטעים. רוב האתיופים אמנם עלו לפני 20 שנה (שזה לא מספיק זמן בכל מקרה להיקלט לשום חברה. דור ראשון.), אך יש עדיין לא מעט עולים שהגיעו בשנות ה90 ואחרי והם פוגעים בנתון, ה-די מגמתי הזה יש לציין. למה כשמדובר בבני העדה האתיופית רצים לפרסם מספרים? מה עם העדות האחרות, המדינה לא מורכבת רק מאתיופים. יש כאן גם קווקזים, פרסים, מרוקאים ועוד שלל אוכלוסיה שמחוסר ההצלחה המוכח שלה מתעלמים.