עולם התורה הציוני דתי מתרחק מהייעוד שלו - סרוגים

עולם התורה הציוני דתי מתרחק מהייעוד שלו

בדרך זאת אנו עלולים להגיע למצב בו יעמדו בפנינו רבנים ודיינים בינוניים הרואים במלאכתם התמקצעות פורמלית ואולי אף סידור עבודה נח, וזאת רחוק מאוד מהייעוד המקורי של העיסוק בתורה שנועד לחולל שינוי בתרבות האנושית

author-image
עולם התורה הציוני דתי מתרחק מהייעוד שלו

קיום הציווי האלוקי המשמעותי והנשגב ביותר הן על האומה ועל פרטיה, זהו ללא ספק לימוד תורה. כל יהודי מצווה להגות בתורה כפי כוחו ועניינו ומאידך קיימת גם חובה ציבורית שהתורה תלמד בעם ישראל ותועבר מדור לדור ע"י תלמידי החכמים מעתיקי השמועה, תכליתה של התורה הינה קיומה של המציאות והערובה היחידה החותרת לתיקונה והשלמת המציאות כמאמר הנביא ירמיהו "אִם־לֹ֥א בְרִיתִ֖י יוֹמָ֣ם וָלָ֑יְלָה חֻקּ֛וֹת שָׁמַ֥יִם וָאָ֖רֶץ לֹא־שָֽׂמְתִּי".

כיום ודווקא בעידן של תמורות תרבותיות קוטביות לכדי אנדרלמוסיה שלא ידענו כמותה, עולם התורה על מכלול גווניו נמצא בפריחה שלא נראתה מעולם ובפרט במדינת ישראל ובתקצובה, במידת מה.

האם קיימת הלימה בין גודלו ושגשוגו של עולם בתי המדרש על הפרהסיה של מדינת ישראל? המרחק עוד רב, הימים האחרונים עובדה ועדות מרירה לריחוק הקיים בין עולם התורה למוקדים משמעותיים ובעלי השפעה בציבוריות הישראלית, בעוד ציבור גדול עמל על בניין רוחה וחוסנה המוסרי של החברה הישראלית, מנגד נבנו חומות של ניכור.

בשורות הבאות ברצוני לבחון היכן אנו כחברה דתית נצבים ביחס לפקודה האלוקית שנתנה לנו בסיני והמשיכה להדהד מגרונם של נביאי ישראל "וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלָ‍ִם". האמנם אנו חותרים לצאת ממסגרותינו ולקדם השפעה כללית ואוניברסלית? האמנם לתיקון עולם אנו מייחלים ומפנים את מרצינו?!

הציבור הדתי לאומי זכה לבנות עולם מופלא של בתי מדרש מגוונים ומצמיח ת"ח ומחנכים ומחנכות מוכשרים, מסתער על שדרות הפיקוד הצהל"י מתוך שליחות, משתלב במשק הישראלי לגווניו, גם באקדמיה מקומו לא נפקד וכן בשאר האתגרים החברתיים.

ויחד עם זאת, למרות כל ההישגים הללו השפעתו של הציבור הדתי על הפרהסיה הציבורית בחברה הישראלית, עדיין שולית, ודומה שהציבור ניצב פעם אחר פעם מול תקרת זכוכית בלתי עבירה.

ניתן לערוך סקירה ארוכה של מפעלים מבורכים ואין ספור מיזמים מגוונים של הציבור הדתי בקרב החברה הישראלית בעשרות השנים האחרונות, אך הדרך להטבעת חותם בקנה מידה לאומי עדיין רחוקה.

הפניית אצבע מאשימה כלפי צד אחד, תהא התנערות ילדותית מאחריות מתבקשת, ולכן התהייה רובצת לפתחנו, מדוע הציבור הדתי לאומי, בפרט, ששותף דומיננטי בכל מרחבי העשייה בחברה אינו מצליח להשפיע על ערכיה ולהפיח בה רוח של אמונה גדולה?

את המענה לכך עלינו לברר בתשתית החינוכית הנלמדת בבתי המדרש, להיכן הם מכוונים? מהו האופק וקצה הפירמידה אליהן מכוונות ומכשירות הישיבות את מבחר תלמידיהן?

אך טרם נשיב על כך, הבא נפנה להגדרה מהו בית מדרש ומהי ישיבה ומהי גולת הכותרת שאליה מנותבים הכוחות, הרצי"ה קוק זצ"ל ניסח את משמעותו של בית המדרש בשפה פשוטה אך באופן העמוק ביותר "מן הישיבה יוצאים רבנים מורי הוראה אחרים, שממלאים תפקידים חשובים בעם ישראל. אבל לא כל עם ה' נביאים.

ישיבה היא בית חרושת לגידול תלמידי חכמים ולא סמינר לרבנים או בית מדרש לרבנים. יש מקומות שמצאו צורך לכך, לפי מצבי הזמנים, כגון בגרמניה. ודאי שרבנים יוצאים מן הישיבה, אבל הישיבה אינה מיועדת להיות במצב כזה של 'לא לשמה', של פרופסיונליזם (מקצוענות), בשום אופן לא! אין כאן סמינר לרבנים אלא ישיבה, בה לומדים לשמה כדי להתגדל בתורה ולא כדי להיעשות רבנים.. ענייננו בישיבה הוא להתגדל בתורה כמה שאפשר ומתוך כך לזכות ללמוד וללמד".

הרצי"ה נגע בליבת הדרך בה מתעצבת דמותו של התלמיד החכם, כתהליך הדרגתי ויסודי מתוך התמסרות של שנים נטולת השפעות חיצוניות המטות את התנועה להכרה חיצונית ומפספסת את העיקר כמו במוסדות ללימודים כלליים, המיקוד הוא במהות.

כיום בבתי מדרש רבים גולת הכותרת של אלה הרואים את עצמם ממשיכים בלימוד תורה, לאחר לימוד של 3-4 שנים בקושי, יוכוונו ללימוד הסכמה לרבנות ומעטים אח"כ למבחני דיינות. שנות הלימוד הראשונות מאוד מהותיות בבניית התשתית הפנימית של התלמיד ובהעמקת היחס והקשר שלו לתורה, על מנת לאפשר לו רוחב דעת לב ונפש מתוך השפעתה הברוכה של תלמודה של תורה, אך הסללה לשינון פרטי הלכות במסגרות הלכתיות מחמיץ את חיוניות הנעורים שנועדה לחולל הזדהות עמוקה עם הנלמד ע"י לימוד תהליכי שמאפשר עומק ובונה את נפש הלומד ובכך אף יוצר חותם בנפשו שגם כי יזקין לא יסור ממנה.

בדרך זאת אנו עלולים להגיע למצב בו יעמדו בפנינו רבנים ודיינים בינוניים הרואים במלאכתם התמקצעות פורמלית ואולי אף סידור עבודה נח, וזאת רחוק מאוד מהייעוד המקורי של העיסוק בתורה שנועד לחולל שינוי בתרבות האנושית. וממילא אין פלא מדוע עלול להיווצר ניכור כלפי המשרתים בקודש, הרי יתכן ויש בעוינות כלפיהם מעין אמירה סמויה ולא בהכרח מודעת, המתריסה בזעם, אנו זקוקים מכם ליותר מאשר פקידות דתית, רוח וחמצן לנפש מיוגעת משאון החומרנות המחניק, ומה באמתחתכם?! פורמליות דתית?!

לא אכחד שלמרות זאת, עדיין קיימים, ב"ה, בתי מדרש שרוח אחרת להם, ומגדלים ת"ח עם רוחב דעת שלא אצה להם הדרך ללמד ולהורות בטרם עת, צורבים אלו מתמסרים שנים ללימודי ש"ס פוסקים ולימודי אמונה מתוך רצינות מרשימה, אך הם המיעוט.

המסקנה המתבקשת לחשב מסלול מחדש בעולם התורה הציוני, ולבנות תוכנית לימוד בבתי המדרש ככזו שאינה מתמקדת במסגרות הלכה בוסריות, ומייעדת את מבחר תלמידיה למסלולי רבנות ודיינות באשר בוגרי מסלולים אלו בהעדר עומק תורני ורוח אמונית גדולה ברבות הימים עשויים להצטרף לשורה של פקידות דתית חשובה אך חסרת מעוף ביכולותיה לרתום את מאמציה לשכלולה של החברה הישראלית ולהרבות אמונה בעם, מרן הראי"ה קוק זצ"ל הגדיר זאת בחריפות "חפץ של ההתפרסמות הבאה בלא עתה".

המרץ ראוי להיות בהתוויה ייעודית להכשרת אנשי תורה ואנשי חזון אנשי חינוך ורוח, תלמידי חכמים עם רוחב דעת ועומק מחשבתי, ובכך ירוו את הצימאון והריק הקיים בחברה, צורבים אלו יהיו מסוגלים ליצור חותם של נצח על החברה הישראלית, וב"ה הצעירים שלנו כיום ברוכי כשרון עם עוצמות פנימיות הייחודיות לדור של גאולה. החברה כיום זקוקה כאוויר לנשימה לאנשי אמונה גדולים שמכוח אמונתם מסוגלים לקדם ולרומם אותה  לאופק מוסרי גבוה יותר, רבנות המספקת מענה דתי כמש"קי דת בעלמא הינה חשובה אך גלותית מצומצמת ולא רלוונטית לחיי אמת ומותירה את החברה בחיי הבלה ולא באמת מחוללת בה שינוי.

את ייעודם של בני התורה הגדיר הרצי"ה שפתחנו בדבריו," השאיפה האידאלית של ת"ח היא לקדש את השם, ועל פי זה גם ניכר כמה היתה מוצלחת צמיחתו בישיבה.. ת"ח שחוזר מהישיבה אל החברה, בין שהוא רב בין שהוא סוחר ויחד עם זאת גדול בתורה, או כל מיזוג אחר של תורה עם דרך ארץ.. זהו קידוש השם שעושה ת"ח בהתנהגותו עם הבריות, ברושם הופעתו בחברה ".

בשורות אלו עסקנו בחינוכם של הבנים, בע"ה בפעם אחרת נעסוק במסגרות החינוכיות של הבנות ודרכי הכשרתן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
49 תגובות - 38 דיונים מיין לפי
1
אכן
מורה בישראל | 24-05-2023 9:09
אמת ויציב, אך יש לציין שלא אחת אלה שמסוגלים לקדש שם שמיים ברבים, הם חסרי כוח ארגוני. חוץ מזה, רבים בציבור הדתי לאומי מטמיעים ערכים סוציאליים וכיוצא בהם שגויים שיש בהם ניגוד גמור לתורה, על מנת להתפרנס...לדעתי, זה גם נובע מבעיה שלא אחת התורה היא אחת בפה ואחת בלב...
או שאנשים...
קטנות שהייתה בהם | 24-05-2023 14:28
או שאנשים למדו, נחשפו, והבינו שבתורה צרה - יותר נוח, ואפשר לכעוס ולבקר את האחרים. אבל לא באמת אפשר לקיים בה חיים רוחניים, מוסריים, חכמים. לא עם הארץ חסיד
ההתנשאות החרד"לית מאוסה כמו ההתנשאות החרדית
חצקל | 24-05-2023 11:54
מעייף.
2
הבעיה היא....
אבי | 24-05-2023 9:23
שלמרות שיש ככ הרבה שלומדים תורה, הרמה המוסרית שלהם אינה גבוה יותר מהחילוניים.
- תדגים...
אור לגויים | 27-05-2023 22:08
- תדגים בבקשה מי הם הראויים למופת בחברה הדתית... את הבסיס אינך מבין, ואת הפער הזה אי אפשר לסגור במבט אל ההלכה... האנושות והעם היהודי כבר נמצאים שנות אור מהחברה האורתודוקסית ולך יש יומרה ללמד אותי משהו??? רק על חוסר הצניעות הזו מגיע לך להתייסר.
יש רבים שרמתם...
שחל | 25-05-2023 6:53
יש רבים שרמתם המוסרית עולה מעלה מעלה הבעייה הידועה היא שכמה גרעינים מקולקלים יכולים להרוס חבילה שלמה. ובסוף לא קונים שום חבילה .ולכן הגיבו כאן שיש לגנות את ... מי שבעיניהם ראויים לגינוי.. כלומר להוציא את הגרעינים המקולקלים לפני שמשווקים.
3
כל לימוד תורה...
איתן | 24-05-2023 9:37
כל לימוד תורה שהמטרה שלו היא לקיים את המצווה של והגית בו יומם ולילה, זה לימוד תורה שיש בו ברכה עצומה ושיש בו השפעה. לימוד תורה שמוספים לו מטרות נוספות. לדוגמה: רבנים דינים ועוד. זה לא לימוד לשמה.
4
תפסיקו לחשוב שהתורה...
עם ישראל | 24-05-2023 9:38
תפסיקו לחשוב שהתורה זה לשבת בחדר ריק וללמוד כל היום.. צא ולמד נאמר לא אחת.. כמו שנאמר באיגרת הרמבם..שאחרי שאתה לומד ומקבל לך ותראה אם אתה מוצא את הלימוד הזה בחוץ.. החרדים היקרים שחלקם בני משפחה שלי ממש חייבים להפסיק את הבידול לשם שמיים שהם לקחו על עצמם.. צבא,שירות לאומי,ציונות,ארץ הקודש וכו..כי ערכים ומוסר בלי מעשה לא חשובים ולא תורמים.
5
בוא אני אסביר לך למה
נעל בית | 24-05-2023 9:50
פשוט מאוד, קידמה, העולם הולך קדימה, מדעים מדויקים, נתונים, מה אתם מביאים לשולחן חוץ מהתנשאות בורות ופונדמנטליזם? איתכם נחזור לימי הביניים, הציבור מטומטם אבל לא עד כדי כך
קידמה זה הליכה קדימה? רק ברובד חיצוני
מד | 24-05-2023 14:12
ובהתאמה (לפעמים) נסיגה פנימית.
6
לעולם לא תהיה...
רחל | 24-05-2023 10:36
לעולם לא תהיה הלימה בין חילוני יהודי לחרדי כשמנסים לשנות אורח חיים וסחיטת כספים
נכון שהחילוניות סוחטת כספים ללמוד תרבות רומי
מד | 24-05-2023 14:14
באוניברסיטאות
7
חבר אתה חופר....
יש דתי ויש פונדמנטליסט. | 24-05-2023 10:42
חבר אתה חופר. יש רבים שרוצים להיות דתיים יראי שמיים - אבל רוצים להיות חלק מהעולם הכללי. יש להם השפעה על העולם הכללי - אבל לא רצון לשנותו מן היסוד. אתה רוצה עולם אחר. אתה רוצה איראן. אבל רוב הדתיים לא רוצים איראן. רוצים תורה, עבודה, גמילות חסדים. לא מדינה פונדמנטליסטית חשוכה.
כל הערכים...
אור לגויים | 27-05-2023 22:04
כל הערכים של ההלכה מוליכים לכיוון פונדמנטליסטי.. כל עוד היתה זו קהילה בעיירה במדינה נוצרית לא היתה התנגשות. היום ההלכה שלא מכירה במדינה הדמוקרטית שלא מסוגלת תהכיר בקיומן של נשים מדעניות, שופטות, מנהיגות מבקשת להורות דרך לאזרחי מדינת ישראל.. זו באר יבשה שמזמן לא מרווה אף אחד. ימאנו מהגלות אבל יש מי שהגלות לא יצאה ממנו, ככה נשמעים הרבנים האורתודוקסים שחיין באשליות ומסרבים להבין מהי הציונות המעשית שהקימה את מדינת ישראל... לפקוח עיניים לפקוח אזניים וללמוד ביקורת.
איפה ממלכת כהנים וגוי קדוש?
למה איראן? | 24-05-2023 14:15
.
8
העובדות - טעות
גיל ההסמכה - כנסו | 24-05-2023 10:49
הרב קוק הוסמך בגיל 19 הרב גורן - 17 הרמחל - 19 הרב שלום משאש - 17 הרב עובדיה יוסף - 20 הבן איש חי - 17
ומתי התחילו ללמוד? ומה ידעו בגיל זה?
אתה משוה? | 24-05-2023 14:16
?
9
אולי כדאי להוסיף...
חיים | 24-05-2023 11:20
אולי כדאי להוסיף להסמכת תלמידי חכמים כם תרגולי כתיבה של מאמר טיעון. אולי הייתי מבין מה הרב רוצה.
10
תפסיקו לעבוד אללים,...
א.א | 24-05-2023 11:44
תפסיקו לעבוד אללים,
11
אתה מדבר על...
אלברט | 24-05-2023 12:18
אתה מדבר על התורה או ההלכה שהתפתחה לאחר החורבן והרבנים השתלטו על השיח, תוך כדי שמפארים את עצמם בצורה לא מציאותית. שתלמידי חכמים ילמדו גם בקורת של חוקרי מקרא ואולי יבינו יותר את מה שמלמדים אותם.
12
כתבה מצויינת. תודה!...
שי | 24-05-2023 12:22
כתבה מצויינת. תודה!
13
כל התורה היא...
חרדי לשעבר | 24-05-2023 13:02
כל התורה היא אוסף סיפורים ומשלים שאמור ללמד את האדם איך להתנהג, מה שקרה הוא שאנשים לקחו יותר מידי ברצינות את התורה וחיפשו טהרנות כדי להראות שהם הכי צדיקים ובפועל לא מסוגלים לשמור על עשרת הדיברות שהם הדבר הכי חשוב בספר לא שב ולא נעליים. הפכו את התורה למסחרה כל פדופיל שני נהיה רב גנב. החרדים הפכו לכת של גויים
, גם...
עמית | 24-05-2023 19:05
, גם אם התורה אמת , אין קשר בינכם לתורה ! לדוגמא אחד הציוויים הראשונים נאמר כי בזעת אפיך תאכל לחם , אז מה זה לחיות על חשבון אחרים, או עשרת הדברות שהרבנים קיצצו לקשישים, חולים ונכים ( כבד את אביך ואמך, לא תחמוד , לא תגנוב וכו ) לטובת ג'ובים ולא שמעתי אף רב מוקיע את התקציב. בקיצור אין שום קשר בין הדת לדתיים .
לפי התגובה...
תורת אמת | 24-05-2023 13:43
לפי התגובה שלך רואים שבחיים לא למדת תורה ברצינות וכנראה שסתם עברת טראומה בישיבה שלמדת ורצית לפרוק עול באמתלה שהחרדים אנשים שקרנים ורעים והתורה שקרית ה' יעזור לך שתחזור בתשובה ותבין שהבעיה בך לא בתורה ולא ביהודים החרדים
14
אני גדלתי בבית...
יסמין | 24-05-2023 13:37
אני גדלתי בבית דתי שאיפשר להיות מה שהילדים רוצים ואילו אתם החרדים והדתיים הלאומיים משניאים עלינו את הדת. ממתי לדת יש מפלגות? צריך להפריד דת ממדינה. אני רואה בדתיים אנשים כוחניים אלימים חלקכם בטלנים שחיים על עמלם של אחרים ומשנור שזה אותו דבר. החרדים מתנהלים בדיוק ככת לכל דבר ועניין . סוגרים אוטמים את הילדים שלהם מקידמה ומבחירה אישית. הם חושבים שזה מה שאלוהים רוצה. מניין להם מה אלוהים בכלל רוצה?
15
לפי התגובות ניתן...
אסף | 24-05-2023 13:41
לפי התגובות ניתן לראות שלא כאן הבמה לליבון הסוגיה שכבודו מעוניין ללבן. איך הגעת למסקנה שהבעיה נובעת מהסללה של לימודי רבנות. הרי לא לומדים רבנות לפני שיעור ה' וכן מסלול לימוד זה הוא אף גורם להשארת הלומדים בישיבות. בוגרי הציונות הדתית שמשתלבים בכל מסגרות החברה ואף מגיעים לתפקידים בכירים בד''כ אינם אלו שנשארו הרבה שנים ללמוד. לכן במפגש עם החברה יכולת ההשפעה שלהם דלילה. לכן אין קשר בין מסגרות לימוד אלו לבין ההשפעה על החברה לדעתי וחבל לקשור בין השנים.
16
עוד כותב שמדבר...
דניאל | 24-05-2023 14:25
עוד כותב שמדבר בשפה סגורה (הבנו. אנחנו לא טיפשים, אבל היא סגורה) באידיאולוגיה מצוטטת, בלי מעוף, בלי היכרות עם עוד קולות. יש מי שלא שימש כל צרכו. יש מי ששימש יותר מדי, במקום אחד שמקדש להג והתחפרות שמצדיקה את עצמה, והפך סגור בבועת עולמו.
17
כל זמן שתנסו...
לאומן ציוני | 24-05-2023 14:30
כל זמן שתנסו לכפות בכח את אמונתם לא תצליחו לקרב אותנו החילוניים.כל זמן שרבנים קיצוניים שרוצים להחזיר אותנו אלפי שנים אחורה לא תצליחו.כל זמן שלא תוקיעו אנשים וגופים משיחיים וכהניסטים לא תצליחו.
18
ללמוד הלכה זה לא ללמוד תורה?
88 | 24-05-2023 15:51
לא הבנתי את הנקודה. מה רע בזה שלומדים הלכה?
19
למה בעתיד? כבר עכשיו...
משה | 24-05-2023 16:16
למה בעתיד? כבר עכשיו מה שאני רואה בעולם הרבנים הוא בעיקר היכול לצעוק 'בנט שקרן' 'הומואים בהמות'. לא זוכר מתי לאחרונה התרשמתי לחיוב מדברים של רב זה או אחר.
20
צודק במאה אחוז
אודי | 24-05-2023 16:31
כשכל צרוע וכל זב נהיה רב, כשבקושי הוא יודע להכין דף גמרא וכבר רוצה להתיר את האיסורים החמורים ביותר כי הוא כבר רב, מצבינו בהחלט קשה. מבחנים ברבנות לא אומרים שיש לך את הידע והיכולות להיות רב
21
אמר ר' אלעזר...
מיכאל | 24-05-2023 17:23
אמר ר' אלעזר אמר ר' חנינא תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם ... . לצערנו רוב מוחץ של הממסד התורני/רבני הרואים עצמם כתלמידי חכמים, מסית משסה ומפלג מעל כל במה. משכך, הרי לפי האמור לעיל, הם אינם תלמידי חכמים כלל וכלל. ומותר לומר שהם תלמידי כסילים.
22
הייתי מציע לך...
גרשי | 24-05-2023 18:06
הייתי מציע לך אדון שמעון להוריד את החליפה ליום אחד, לגלח זקנך, לשים גופיה פשוטה ולהסתובב כך בגינה. מהר תבין שזה מה שאתה, לא איזה יצור על רוחני אלא אדם רעב וחומרימככל האדם וככל החיה, אינך זבה. וגם זהב הוא לא זהב הוא סתם חומר בצבע זהב. אתה לא באולימפוס כי אין אולימפוס. כל תוכנת ai היום חכמה ממך, מהירה ממך, ואינה הורסת את כדור הארץ כמוך. רד למידותיך.
23
תלמד להיות קצר...
אלכס | 24-05-2023 18:46
תלמד להיות קצר ותכליתי, אולי אז תצליח להשפיע ולשכנע. אולי.
24
אין ספק לו...
עמית | 24-05-2023 19:01
אין ספק לו אנשי הציונות הדתית היו גרמנים, ברור לאיזה מפלגה הייתם שייכים ! פאשיזם המשלב סגידה לאדמה לקירות וכו אין בו מין הרוחניות אלא אלימות חייתית. כפי שצניעות זאת ענווה ולא פאה על ראש האשה
25
שמעון, כל...
בן ישי | 24-05-2023 19:05
שמעון, כל הפוסל במומו פוסל. ואכמל
26
למה תדבר גבוהה...
נועה | 24-05-2023 19:34
למה תדבר גבוהה גבוהה, מילים מילים. העולם עומד על תורה ועבודה, בדגש על עבודה. חזל אמרו על תורה ועבודה וגמח אבל לא התביישו לצטט את אלישע בן אבויה שהשמיט את גמח כי זה פוגע בערך העבודה. גם רמבם מחייב עבודה ולא רבנות. אבל אתם כביכול לומדי תורה, ובעצם שנוררים בניגוד לערכי התורה.
27
מוזר
נתן | 24-05-2023 20:01
איני יודע עד כמה הכותב הינו תח בסדר גודל מתאיפ בשביל לכתוב ביקורת כזו על מה שהוא טוען שזה רוב בתי המדרש, לא מצינו תח ידועים וגדולים שהביעו ביקורת בנושא הזה על עולם הישיבות. לי נדמה שהוא סתם עוד קופץ בראש שמתיימר לדבר בביטחון על דברים הרבה יותר גדולים ממנו ולא באמת מבין בהם
28
שמתם לב? יש...
הר המורניק לשעבר- | 24-05-2023 21:05
שמתם לב? יש רק מעט בתי מדרש שכן מספיק טובים בעיני הכותב.. נחשו מי הם.. כמובן, רק הר המור ושלוחותיו! כבוד הרב, יש סיבה שרוב הדתיים לא סובלים אתכם. אתם חושבים שרק לכם יש תורה אמיתית, רק אתם יודעים את הדרך הנכונה, ורק אתם תלמידי הרב קוק.. בא לנו כבר להקיא מזה..
29
תודה לרב שמעון...
אברך בישיבה | 25-05-2023 0:50
תודה לרב שמעון ירבו כמותך
30
בוקר טוב אליהו....
דניאל | 25-05-2023 11:42
בוקר טוב אליהו. התרחקתם. מאוד. למעשה, אתם טועים בשטח. מבורברים לחלוטין. בין מה שאתם כיום לבין הדור המייסד אין ולא כלום. סליחה. יש. כיפה סרוגה ריקה מתוכן ציוני והתיישבות בא״י אבל בלי לדעת למה. אבל….. חברתם למשיח הגדול גואל הארץ ומציל הדור נהנתניהו. אז בהחלט הצבתם איש ראוי.. לכם!!
31
הפכתם למנותקים לא...
יוכבד אברהמיאן | 25-05-2023 11:56
הפכתם למנותקים לא נושאים בעול יהירים חסרי מוסר אין ביניכם ובין חזון הרב קוק אפילו שביב דימיון ואולי תממנו את עצמכם הפכתם לשוליות של הכת החרדית מידות?דרך ארץ? לא אצלכם המלך שלכם איש רע מושחת נואף ושקרן אוכל שרצים בפומבי מעיד עליכם
32
לימוד התורה
יודע עובדות | 25-05-2023 12:15
בזמ0ן האמפריה הרוסית תופשי התורה במזרח ארופה משערים היו בין ששת אלפים ועשרת אלפים אלה שלמדן בישיבות היו צריכים לעוזבן לאחר שמתיים או שלש. המטרה היתה לחנך בעלי בתים יודעי תורה בלי שום יומרות בעל המאמר לא מבין מה עשו בתי המדרש הרבניים לשימור האורטודוקסיה והגדלת שומרי המצוות מול החילון מוטב כי הכותב ירד אל העם ויבין את מצוקותיו ואל יסתגא במגדל השן הישיבתי
33
הררחבת ידע
בן משה | 25-05-2023 12:34
דאי לכותב המאמר לעיין הגותם של אישים שאינם ממדרשו של הרב קוק ובנו. כגון הרשר הירש הרב עזריאל הילדסהיימר יהושוע השל אף על שהוא השתייך לזרם הקונסברטיבי ההוגה פאקנהיים פרנ רוזנצוויאג הלא ציוני הגריד סולובייציק הרב יהונתן זאכס הרב מניטוועוד רבים אחרים ששמם איני זוכר
34
ערב מתן תורה...
ידידיה | 25-05-2023 18:46
ערב מתן תורה צריך לחזור ולזכור שהתורה ניתנה לכולם, לכל אחד יש חלק בתורה והיא נדרשת בשבעים פנים. אני בריה וחברי בריה. חבל שדברי הרב קוק על הצדיקים הטהורים נשכחים. ודי לנו לקרוא כל הזמן מאמרי ביקורת על דתיות כזאת או אחרת. אין זה דרכו של הרב קוק ואין זה דרכה של תורה.
35
עידן כל הדתות...
ברכה | 26-05-2023 18:34
עידן כל הדתות הסתיים. כית אתם חוווים את האדוות האחרונות ולכן הבלאגן בקרב המאמינים והכיתות המתרבות. כולנו חייבים להתכוון לאבולוציה אוניברסלית המכבדת את הבריאה והאלוהות ממקום אחר, כי בלאו הכי מרבית הדתיים היום מפרים כמעט את כל הדיברות והחוקים הדתיים.
36
מפגינים היום נושאים...
חנמאל | 27-05-2023 20:46
מפגינים היום נושאים שלטים לא תגנוב ו גונבים בשם האל. הכוונה כמובן לחלוקת מיליארדים לחרדים שלא לומדים ליבה ולא משרתים בצבא דבר שמעודד אותם להמשיך לא לתרום ולהשית את כל הנטל על הציבור המשרת והיצרני
37
בבון פרימיטיב, אייתוללה...
ליימך | 28-05-2023 10:46
בבון פרימיטיב, אייתוללה עובד אלילים. אדם דוחה.
38
תודה לרב שמעון
ירון | 31-05-2023 9:35
יישר כוח על האומץ לומר דברים נכוחים, אמיתיים, וצופה פני עתיד. העולם מסביב נוצץ, ופעמים רבות ממכר חושים, מעוות את החשיבה הביקורתית-יהודית, ומשכיח מאיתנו את הייעוד ההיסטורי שלנו.